IBPP3/443-116/07/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-116/07/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego przed ich pierwszym zasiedleniem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 14 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego przed ich pierwszym zasiedleniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od 2000 r. działalność w formie spółki cywilnej w zakresie produkcji odzieży. Wnioskodawca w dniu 12 grudnia 1996 r. zakupił nieruchomość gruntową z zamiarem wybudowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe. W dniu 2 października 1997 r. uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalno - usługowego o łącznej powierzchni użytkowej 412,40 m2 (w tym powierzchnia mieszkalna 298 m2, powierzchnia usługowa 114,14 m2). Wnioskodawca w 1998 r. rozpoczął budowę, której nie ukończył zostawiając ją na etapie stanu surowego zamkniętego. Obecnie stara się o zmianę warunków zabudowy na ww. działce i zmianę pozwolenia na budowę (dotyczy ona zmiany z budynku jednorodzinnego mieszkalno - usługowego na budynek wielorodzinny z czterema mieszkaniami). Wnioskodawca zamierza dokończyć budowę budynku wielorodzinnego z czterema lokalami mieszkalnymi i dokonać wydzielenia własności poszczególnych lokali, a następnie planuje sprzedać ww. lokale mieszkalne, które zostaną zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* Czy dokonana przez Wnioskodawcę sprzedaż czterech lokali mieszkalnych będzie mieściła się w zakresie działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

* Czy w związku z dokonaną dostawą ww. lokali Wnioskodawca będzie podatnikiem od towarów i usług i zostanie zobowiązany do zapłaty podatku VAT od dokonanej dostawy.

Zdaniem Wnioskodawcy dostawa czterech lokali mieszkalnych, którą ma zamiar dokonać jest sprzedażą prywatnego majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. W związku z tym nie wystąpi przesłanka zamiaru dokonywania czynności w sposób częstotliwy. Zatem dokonując dostawy lokali mieszkalnych nie stanie się on podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którą, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcie "podatnika" i "działalności gospodarczej", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określaną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonania czynności (rok, dwa czy pięć) ani ilość dokonanych transakcji.

Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jeden raz).

Mając na uwadze powyższe dla rozstrzygnięcia kwestii dotyczącej sprzedaży przez Wnioskodawcę czterech lokali mieszkalnych istotne znaczenie ma, czy czynności tej można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza po uzyskaniu zmiany warunków zabudowy działki i zmianie pozwolenia na budowę dokończyć budowę budynku wielorodzinnego z czterema lokalami mieszkalnymi i dokonać wydzielenia własności poszczególnych lokali, a następnie je sprzedać.

Okoliczności wynikające z treści przedstawionej we wniosku, a w szczególności sprzedaż czterech mieszkań, wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponadto decyzja o zmianie warunków zabudowy działki i zmianie pozwolenia na budowę jest czynnością zamierzoną, spowodowaną względami finansowymi, a więc przyświeca jej cel zarobkowy.

Powyższe czynności noszą więc znamiona zaplanowanych, co wyczerpuje zakwalifikowanie ich jako prowadzonej działalności zarobkowej i gospodarczej. Zatem w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę dostawy ww. lokali mieszkalnych, czynność tę należy uznać - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Wnioskodawcę za podatnika podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W myśl art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przewidziana przez ustawodawcę w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7% znajduje zastosowanie tylko do dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego przed pierwszym ich zasiedleniem.

Zatem dokonana dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego (tj. czterech lokali mieszkalnych) przed pierwszym ich zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a Wnioskodawca jako podatnik podatku VAT będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT od dostawy ww. lokali mieszkalnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl