IBPP3/443-1137/12/UH - Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji dotyczącej ocieplenia budynku szkoły z przynależną do niej salą gimnastyczną i zmodernizowaną kotłownią.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1137/12/UH Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji dotyczącej ocieplenia budynku szkoły z przynależną do niej salą gimnastyczną i zmodernizowaną kotłownią.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2012 r. (data wpływu 18 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 2 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 2 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego:

Gmina w ramach RPO W na lata 2007-2013 realizuje projekt pn.: "...". Zarząd Województwa Uchwałą nr...z dnia... zakwalifikował projekt do dofinansowania w zakresie Działania 53. Czyste powietrze i odnawialne źródła energii. Działania zaplanowane i wykonywane w ramach projektu przyczynią się do ochrony oraz poprawy jakości środowiska poprzez ograniczenie ilości substancji zanieczyszczających wprowadzanych do atmosfery w rezultacie zmniejszenia zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych.

W ramach realizacji projektu prowadzone są następujące działania:

1.

opracowanie niezbędnej dokumentacji (studium wykonalności, program funkcjonalno-użytkowy, audyt energetyczny, dokumentacja techniczna),

2.

wykonanie w budynku szkoły, sali gimnastycznej i łączniku robót polegających na wymianie stolarki okiennej, dociepleniu ścian i dachów,

3.

modernizacja kotłowni,

4.

prowadzenie nadzoru branżowego,

5.

promocja projektu.

Za część robót wyszczególnionych w punktach 1 i 2 Gmina dokonała zapłaty w latach 2007 - 2011. Pozostałe prace zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym zostaną ukończone w listopadzie 2012 r. Efekt, który zostanie osiągnięty po realizacji projektu tj. ocieplony budynek szkoły z przynależną do niej salą gimnastyczną i zmodernizowaną kotłownią - nie będą przedmiotem sprzedaży opodatkowanej. Mienie powstałe w trakcie realizacji projektu nie będzie wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Dyrekcja Gimnazjum nr... nie prowadzi w przedmiotowych obiektach żadnej działalności polegającej na sprzedaży opodatkowanej (np. najem, dzierżawa i inne czynności), w związku z którą szkoła byłaby zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT.

Projekt jest realizowany w ramach zadań własnych gminy na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

W uzupełnieniu wniosku Gmina poinformowała, iż wszystkie faktury VAT dotyczące towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu będą wystawione na Gminę....

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "...".

Stanowisko Wnioskodawcy:

Gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "...".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, (...).

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest faktura VAT, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów i usług.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, m.in. sprawy z zakresu: utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych (art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym). Zatem działania związane z termomodernizacją budynku szkoły i sali gimnastycznej wraz z modernizacją kotłowni wpisują się w zakres działalności Wnioskodawcy.

Z treści wniosku wynika, iż Gmina realizuje projekt pn.: "...". Działania wykonywane w ramach projektu mają na celu ochronę oraz poprawę jakości środowiska poprzez ograniczenie ilości substancji zanieczyszczających wprowadzanych do atmosfery w rezultacie zmniejszenia zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych. W ramach realizacji projektu zostanie opracowana dokumentacja (studium wykonalności, program funkcjonalno-użytkowy, audyt energetyczny, dokumentacja techniczna), wykonane będą roboty związane z wymianą stolarki okiennej, dociepleniem ścian i dachów w budynku szkoły, sali gimnastycznej oraz modernizacją kotłowni, prowadzony będzie nadzór branżowy i promocja projektu.

Efekty zrealizowanego projektu nie będą przedmiotem sprzedaży opodatkowanej. Mienie powstałe w trakcie realizacji projektu nie będzie wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W ww. obiektach nie jest prowadzona żadna działalność polegająca na sprzedaży opodatkowanej (np. najem, dzierżawa i inne czynności) generującej podatek VAT.

Projekt jest realizowany w ramach zadań własnych gminy na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym. Wszystkie faktury VAT dotyczące towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu będą wystawione na Gminę....

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż nie zostanie spełniona przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji ww. projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonania czynności opodatkowanych.

Zatem Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w ramach projektu, bowiem nie zostanie w omawianym przypadku spełniona podstawowa przesłanka pozytywna jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w....

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl