IBPP2/4512-407/16-1/IK - VAT w zakresie zmiany nabywcy na fakturze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/4512-407/16-1/IK VAT w zakresie zmiany nabywcy na fakturze.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 maja 2016 r. (data wpływu 31 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z 25 lipca 2016 r. (data wpływu 28 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zmiany nabywcy na fakturze - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zmiany nabywcy na fakturze.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 25 lipca 2016 r. (data wpływu 28 lipca 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 13 lipca 2016 r. znak: IBPP2/4512-407/16/IK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

C. Sp. z o.o. (dalej: Sprzedawca) posiada siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka jest również zarejestrowana dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Głównym przedmiotem działalności Sprzedawcy jest opodatkowana VAT działalność produkcyjna m.in. w zakresie produkcji i montażu aparatury przemysłowej. W 2015 r. Sprzedawca zawarł umowę z firmą szwedzką C. P. T. AB (dalej: Odbiorca) umowę na wykonanie elementów konstrukcji. Faktury zostały wystawione na Odbiorcę. Spółka posiada dokumentację (dokumenty CMR) informujące że towar dotarł do Szwecji, konstrukcję dostarczono na adres wskazany przez C. P. T. AB.

Sprzedawca posiada potwierdzenie numeru VAT z VIES że numer VAT Odbiorcy jest aktywny. Warunki dostawy zawarte w umowie: Incoterms DDP. Faktury zostały wystawione na Odbiorcę ze stawką 0%, waluta: EUR.

Zapłaty za powyższe faktury dokonywała Spółka C. A. T. (Spółka matka firmy C. P. T. AB). W kwietniu 2016 r. spółka matka zwróciła się do C. z zapytaniem czy jest możliwe złożenie poprawki nanoszącej zmianę kupującego z C. P. T. na C. A. T. Spółka posiada potwierdzenie zidentyfikowania podmiotu (dla Spółki matki) na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej jako numer VAT aktywny.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

1. Spółka matka oraz odbiorca tj. C. P. T. AB posiadają siedziby prowadzonej działalności na terytorium Szwecji,

2. Adres, pod który dostarczono towary to adres klienta firmy C. P. T. tj. miejscowość Almhult w Szwecji (nie jest to ani adres Odbiorcy ani adres Spółki matki).

3. Adres dostawy z CMR: E. 34 334 ALMHULT SWEDEN tj. jest to adres klienta firmy C. P. T. Spółka posiada ponadto dodatkową informacje (e-mail) na którym osoba odpowiedzialna do kontaktu ze strony szwedzkiej (Odbiorca) z firmą C. (Sprzedawca), wskazuje adres na który mają być dostarczone towary.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Sprzedawca może wystawić faktury korygujące na Odbiorcę na całą wartość zamówienia, następnie na całą wartość zamówienia wystawić faktury na Spółkę matkę. Faktury korygujące na odbiorcę wystawione byłyby za okres kiedy nastąpiła dostawa towarów do Szwecji tj. za sierpień 2015. Faktury na Spółkę matkę wystawione by były również za miesiąc sierpień 2015, przy czym sprzedawca zachowałby stawkę na fakturach 0% oraz kurs przeliczenia na PLN, identyczny jaki był zastosowany przy wystawieniu faktur na Odbiorcę. Faktury korygujące na Odbiorcę oraz wystawione faktury na Spółkę matkę wykazane byłyby w informacji podsumowującej za okres kiedy dokonany był wywóz konstrukcji do Szwecji tj. sierpień 2015 r.

Stanowisko Wnioskodawcy (przeformułowane w piśmie z 25 lipca 2016 r.):

Sprzedawca może wystawić faktury korygujące na Spółkę C. P. T. na całość zamówienia, a następnie na całość zamówienia może wystawić faktury na Spółkę matkę za okres kiedy dokonywana była dostawa, zachowując przy tym stawkę na fakturach 0% oraz kurs przeliczenia na PLN, identyczny jaki był zastosowany przy wystawieniu faktur na Odbiorcę. Informacja podsumowująca, uwzględniająca zmianę kontrahenta byłaby również za III kwartał 2015 r. (wywóz i dostawy na terytorium Szwecji odbyły się w sierpniu 2015 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na mocy art. 106j ust. 1 ustawy, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1.

udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1;

2.

udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1;

3.

dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań;

4.

dokonano zwrotu całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4;

5.

podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

W świetle art. 106j ust. 2 ustawy, faktura korygująca powinna zawierać:

1.

wyrazy "FAKTURA KORYGUJACA" albo wyraz "KOREKTA";

2.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3.

dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub i usługi objętych korektą;

4.

przyczynę korekty;

5.

jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6.

w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Natomiast jak stanowi art. 106k ust. 1 ustawy, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Faktura, o której mowa w ust. 1, wymaga akceptacji wystawcy faktury (art. 106k ust. 2 ustawy).

W myśl art. 106k ust. 3 ustawy, faktura, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1.

wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA";

2.

numer kolejny i datę jej wystawienia;

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;

5.

wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Przepisy ust. 1-3 nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących - art. 106k ust. 4 ustawy.

Elementy jakie powinna zawierać faktura zostały określone w art. 106e ust. 1 ustawy.

Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie ww. dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

W praktyce zdarzają się jednakże sytuacje, gdy po wystawieniu faktury VAT następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji ustawodawca wskazuje na możliwość skorygowania takiej faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej.

Z brzmienia powołanych przepisów wynika, że konieczne jest, aby faktury VAT, jako dokumenty potwierdzające rzeczywiste transakcje gospodarcze, zawierały nazwy określające strony transakcji, ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej. Podkreślić należy, że prawidłowe oznaczenie tych treści faktury VAT jest bardzo istotne, bowiem posługiwanie się błędnie wystawioną fakturą rodzi określone konsekwencje prawno-podatkowe.

Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, co oznacza, iż nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy wskazuje ona, co prawda zaistniałe zdarzenie gospodarcze, ale które wystąpiło między innymi podmiotami. Jeżeli więc faktura zawiera pomyłki dotyczące jakiejkolwiek pozycji powinna zostać skorygowana w ten sposób, aby odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję między ściśle określonymi podmiotami gospodarczymi.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca - Sprzedawca w 2015 r. zawarł umowę z firmą szwedzką C. P. T. AB (Odbiorca) na wykonanie elementów konstrukcji. Faktury zostały wystawione na Odbiorcę. Wnioskodawca posiada dokumentację (dokumenty CMR) informujące, że towar dotarł do Szwecji, na adres wskazany przez C. P. T. AB (Odbiorcę). Sprzedawca posiada potwierdzenie numeru VAT z VIES, że numer VAT Odbiorcy jest aktywny. Faktury zostały wystawione na Odbiorcę. Zapłaty za powyższe faktury dokonywała Spółka C. A. T. (Spółka matka firmy C. P. T. AB). W kwietniu 2016 r. spółka matka zwróciła się do Wnioskodawcy z zapytaniem czy jest możliwe złożenie poprawki nanoszącej zmianę kupującego z C. P. T. na C. A. T. Wnioskodawca posiada potwierdzenie zidentyfikowania podmiotu (dla Spółki matki) na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej jako numer VAT aktywny. W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Spółka matka oraz odbiorca tj. C. P. T. AB posiadają siedziby prowadzonej działalności na terytorium Szwecji. Adres, pod który dostarczono towary to adres klienta firmy C. P. T. tj. miejscowość Almhult w Szwecji (nie jest to ani adres Odbiorcy ani adres Spółki matki). Adres dostawy z CMR: E. 34 334 ALMHULT SWEDEN tj. jest to adres klienta firmy C. P. T. Spółka posiada ponadto dodatkową informacje (e-mail) na którym osoba odpowiedzialna do kontaktu ze strony szwedzkiej (Odbiorca) ze Sprzedawcą, wskazuje adres na który mają być dostarczone towary.

Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy a także okoliczności faktyczne sprawy należy stwierdzić, że faktura wystawiona dla C. P. T. AB była fakturą wystawioną prawidłowo. To właśnie z tą firmą Wnioskodawca podpisał umowę o wykonanie konstrukcji. To firma C. P. T. AB wskazała miejsce dostawy konstrukcji. Faktura wystawiona przez Wnioskodawcę odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję między ściśle określonymi podmiotami gospodarczymi. Tym samym nie można stwierdzić, że Wnioskodawca (Sprzedawca) pomyłkowo na fakturze wpisał odbiorcę C. P. T. AB. A tylko w takiej sytuacji można wystawić fakturę korygującą zmieniającą osobę nabywcy.

Tak więc nie ma podstaw do wystawienia faktury korygującej, mającej na celu zmianę nabywcy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy podkreślić, że Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Trzeba zatem podkreślić, że prawidłowość i wiarygodność opisanych dokumentów może zostać potwierdzone wyłącznie w toku postępowania dowodowego prowadzonego w ramach kontroli lub postępowania podatkowego. Ponadto Zainteresowany ponosi ryzyko związane z błędnym lub nieprecyzyjnym opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Interpretacja wywołuje skutki prawno-podatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji pokrywa się ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl