IBPP2/443-963/13/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-963/13/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 października 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla biletów wstępu na wystawę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla biletów wstępu na wystawę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

O.sp. z o.o. w organizacji (dalej "O." lub "Spółka") w ramach działalności gospodarczej planuje organizować interaktywną wystawę eksponatów, które umożliwiają prezentację zjawisk naukowych z zakresu fizyki. Wystawa będzie adresowana w szczególności do dzieci, młodzieży, zorganizowanych grup szkolnych i rodzin. Odwiedzający wystawę będą mogli obserwować prezentowane zjawiska naukowe, jak również samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na przygotowanych urządzeniach. Dzięki temu uczestnicy wystawy będą mogli poznać w praktyczny sposób funkcjonowanie niektórych zjawisk i procesów naukowych w szczególności z zakresu fizyki. Zasadniczym celem wystawy jest miłe spędzenie czasu oraz pozyskanie wiedzy z zakresu fizyki poprzez zabawę. Prezentowane eksponaty będą uzupełniane poprzez opisy i informacje teoretyczne. Odpowiednich informacji z zakresu działania urządzeń, prezentowanych zjawisk fizycznych oraz informacji teoretycznych z zakresu tematyki wystawy będą udzielać osoby sprawujące opiekę nad wystawą. Za wstęp na wystawę ma być pobierana opłata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować wstęp na przedmiotową wystawę.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Usługa, o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym powinna zostać opodatkowana stawką podatku określoną w art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; z późn. zm.; dalej "ustawa o VAT").

Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stawką określoną w tym przepisie podlegają między innymi usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Zdaniem Spółki są w nim wymienione również usługi, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym.

Wnioskodawca uważa, że usługi o których mowa w pytaniu zawarte są w sekcji R Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.). Można też stwierdzić, iż usługi wymienione w tej sekcji są zbieżne co do zakresu przedmiotowego z usługami określonymi w poz. od 182 do 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest identyfikowany za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej jedynie jeśli dla towarów lub usług przepisy ustawy o VAT lub wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze powołują symbole statystyczne. W omawianym przypadku powołane pozycje załącznika nr 3 nie mają określonych konkretnych symbolów PKWiU. Niemniej jednak zdaniem wnioskodawcy zakres przedmiotowy jest tożsamy a przedmiotowa usługa mieści się w zakresie przedmiotowym tytułów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

Należy jednak podkreślić, iż opodatkowaniu stawką obniżoną podlegają tytuły wymienione w powołanych pozycjach załącznika nr 3 jedynie w zakresie wstępu. Jest to jednak warunek również spełniony w przedmiotowej sprawie. Wstęp bowiem oznaczać powinien możliwość wejścia gdzieś oraz uczestniczenia w jakimś wydarzeniu. Warto również podkreślić, iż to ów wstęp do miejsca gdzie wystawione zostaną omawiane eksponaty jest zasadniczym elementem sprzedawanej usługi. Nie można wskazać innych świadczeń, które świadczyłyby o innej istocie omawianej usługi. W ramach wykupionego wstępu zwiedzający mają prawo w szczególności do oglądania eksponatów, obserwowania zjawisk naukowych prezentowanych na tych urządzeniach uruchamianych zarówno przez samego zwiedzającego jak i inne osoby oraz w różny sposób nabywania wiedzy z zakresu tematyki wystawy.

Dodatkowo na potrzeby interpretacji przepisów warto przywołać brzmienie art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L z 2011 r. Nr 77/1). Mimo, iż bezpośrednio przepis ten dotyczy ustalenia miejsca świadczenia usług to zarazem jest pomocny w definicji wstępu. Zgodnie z jego brzmieniem za usługi wstępu należy rozumieć świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę między innymi na spektakle, przedstawienia teatralne, występy cyrkowe, targi, do parków rozrywki, na koncerty, wystawy.

Zdaniem Spółki z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w omawianym stanie faktycznym co dodatkowo potwierdza zdanie Spółki, iż przedmiotowa usługa dotyczy usług w zakresie wstępu. W podobnym tonie uważamy, iż nie bez znaczenia dla potwierdzenia, że przedmiotowa usługa powinna być opodatkowana stawką obniżoną jest wskazanie poz. 7 z załącznika nr III do Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L z 2006 r. Nr 347/1 z późn. zm.). Zgodnie z jej brzmieniem stawki obniżone mogą być zastosowane do usług wstępu na przedstawienia, do teatrów, cyrków, na targi, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy oraz podobne imprezy i obiekty kulturalne.

Podobne tezy do prezentowanych przez Wnioskodawcę wynikają również z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 lipca 2012 r. sygn. ITPP1/443-388/12/BJ wydanej w analogicznym stanie faktycznym. W związku z powyższymi argumentami zdaniem Spółki usługa, o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym powinna zostać opodatkowana stawką podatku określoną w art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Z powyższego wynika, iż w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia, należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

Natomiast w załączniku nr 3 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, zawarto m.in. usługi:

- poz. 182 - bez względu na symbol PKWiU - "Usługi kulturalne i rozrywkowe - wyłącznie w zakresie wstępu:

1.

na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe,

2.

do obiektów kulturalnych";

- poz. 184 - bez względu na symbol PKWiU - "Usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu",

- poz. 186 - bez względu na symbol PKWiU - "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu".

Ponadto należy wskazać, że w załączniku nr 3 do Dyrektywy 2006/112/WE stanowiącym wykaz dostaw towarów i świadczenia usług, do których można zastosować stawki obniżone, o których mowa w art. 98, w poz. 7 wymieniony został wstęp na przedstawienia, do teatrów, cyrków, na targi, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy oraz podobne imprezy i obiekty kulturalne.

Obowiązujący od 1 lipca 2011 r. art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, wskazuje, że:

1. Usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, o których mowa w art. 53 dyrektywy 2006/112/WE, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. 2.Ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do:

a.

prawa wstępu na spektakle, przedstawienia teatralne, występy cyrkowe, targi, do parków rozrywki, na koncerty, wystawy, jak również inne podobne wydarzenia kulturalne;

b.

prawa wstępu na wydarzenia sportowe, takie jak mecze lub zawody;

c.

prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.

3. Ustęp 1 nie obejmuje korzystania z obiektów, takich jak sale gimnastyczne i inne, w zamian za opłatę.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej planuje organizować interaktywną wystawę eksponatów, które umożliwiają prezentację zjawisk naukowych z zakresu fizyki. Wystawa będzie adresowana w szczególności do dzieci, młodzieży, zorganizowanych grup szkolnych i rodzin. Odwiedzający wystawę będą mogli obserwować prezentowane zjawiska naukowe, jak również samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na przygotowanych urządzeniach. Dzięki temu uczestnicy wystawy będą mogli poznać w praktyczny sposób funkcjonowanie niektórych zjawisk i procesów naukowych w szczególności z zakresu fizyki. Zasadniczym celem wystawy jest miłe spędzenie czasu oraz pozyskanie wiedzy z zakresu fizyki poprzez zabawę. Prezentowane eksponaty będą uzupełniane poprzez opisy i informacje teoretyczne. Odpowiednich informacji z zakresu działania urządzeń, prezentowanych zjawisk fizycznych oraz informacji teoretycznych z zakresu tematyki wystawy będą udzielać osoby sprawujące opiekę nad wystawą. Za wstęp na wystawę ma być pobierana opłata.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę biletów wstępu na wystawę można zaliczyć do grupy usług mieszczącej się w poz. 184 załącznika nr 3 ustawy i podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT, na podstawie art. 41 ust. 2, w związku z art. 146a pkt 2 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl