IBPP2/443-939/12/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-939/12/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 11 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 30 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach związanych z nabyciem usług budowlanych w ramach prowadzonej inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach związanych z nabyciem usług budowlanych w ramach prowadzonej inwestycji.

Ww. wniosek został uzupełniony, w zakresie prawidłowości złożonych podpisów, pismem z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 30 listopada 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 20 listopada 2012 r. znak: IBPP2/443-939/12/ICz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółdzielnia (Wnioskodawca) w 2012 r. rozpoczęła inwestycję polegającą na rozbudowie i nadbudowie budynku handlowo-usługowego z przeznaczeniem na wynajem lokali użytkowych na prowadzenie działalności gospodarczej osobom fizycznym lub prawnym. Spółdzielnia jako Inwestor Generalny ma podpisaną umowę z Wykonawcą, który wystawia faktury VAT na Spółdzielnię, zgodnie z harmonogramem i postępem robót budowlanych. Inwestycja znajduje się na gruncie Spółdzielni, oddanym w wieczyste użytkowanie. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych Spółdzielni. Po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji, lokale będą wynajmowane (nie będzie przeniesienia własności na przyszłych użytkowników).

U podstaw decyzji o rozpoczęciu inwestycji była przesłanka zwiększenia powierzchni lokali użytkowych pod wynajem, tym samym zwiększenia przychodów z tytułu wynajmu lokali użytkowych.

W myśl art. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, pożytki i przychody z tego tytułu służą pokrywaniu wydatków związanych z eksploatacją, o których mowa w art. 4 ust. 1-4 tejże ustawy.

W ramach podstawowej działalności, Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą (wynajem lokali, garaży, dzierżawa terenu, udostępnianie powierzchni reklamowych), ustala dochód z działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest podatnikiem VAT, w rozliczeniu w zakresie VAT podlegają zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione na podstawie art. 43 ustawy VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem usług (robót budowlanych) w ramach prowadzonej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółdzielni jako podatnikowi VAT, przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem usług związanych z realizacją inwestycji rozbudowy i nadbudowy pawilonu handlowo-usługowego.

Na podstawie art. 15, oraz art. 86 ustawy VAT, spółdzielni w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Spółdzielnia dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy VAT.

Wobec powyższego, odliczenie kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT od Wykonawcy inwestycji rozbudowy i nadbudowy pawilonu handlowo-usługowego od podatku należnego, zdaniem Spółdzielni znajduje uzasadnienie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez "podatników" w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Rozstrzygając kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego należy mieć na uwadze przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zatem odliczenie podatku naliczonego w całości jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy istnieje bezsporny związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej). Nie przysługuje ono jednak w zakresie wykonywania czynności niepodlegających w ogóle podatkowi bądź zwolnionych z opodatkowania.

Istotna jest zatem intencja zakupów - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Istnienie bezpośredniego związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347, s. 1 z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie TSUE.

Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółdzielnia w 2012 r. rozpoczęła inwestycję polegającą na rozbudowie i nadbudowie budynku handlowo-usługowego z przeznaczeniem na wynajem lokali użytkowych na prowadzenie działalności gospodarczej osobom fizycznym lub prawnym. Spółdzielnia jako Inwestor Generalny ma podpisaną umowę z Wykonawcą, który wystawia faktury VAT na Spółdzielnię. Po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji, lokale będą wynajmowane (nie będzie przeniesienia własności na przyszłych użytkowników).

U podstaw decyzji o rozpoczęciu inwestycji była przesłanka zwiększenia powierzchni lokali użytkowych pod wynajem, tym samym zwiększenia przychodów z tytułu wynajmu lokali użytkowych. W ramach podstawowej działalności, Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą (wynajem lokali, garaży, dzierżawa terenu, udostępnianie powierzchni reklamowych).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W przedmiotowej sprawie warunek ten będzie spełniony, gdyż jak wskazał Wnioskodawca rozpoczął inwestycję polegającą na rozbudowie i nadbudowie budynku handlowo-usługowego z przeznaczeniem na wynajem lokali użytkowych. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, garaży, dzierżawa terenu, udostępnianie powierzchni reklamowych. Zatem wykonanie takiej inwestycji wpłynie na zwiększenia przychodów z tytułu wynajmu lokali użytkowych.

Zatem nabywane usługi budowlane przez Spółdzielnię służą docelowo zawarciu przez nią kolejnych umów najmu powierzchni użytkowych, a więc świadczeniu usług wynajmu tych powierzchni - podlegających opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Usługi nabywane przez Spółdzielnię służą zatem wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w zakresie przedmiotowej sprawy zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług budowlanych w związku z realizowaną przez Wnioskodawcę inwestycją polegającą na stworzeniu nowych powierzchni służących na wynajem.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie usług budowlanych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółdzielni jako podatnikowi VAT, przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem usług związanych z realizacją inwestycji rozbudowy i nadbudowy pawilonu handlowo-usługowego, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl