IBPP2/443-880/12/AM - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z budową garażu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-880/12/AM Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z budową garażu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2012 r. (data wpływu 16 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z budową garażu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z budową garażu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 listopada 2012 r., (data wpływu 16 listopada 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 6 listopada 2012 r., znak: IBPP2/443-880/12/AM, IBPBI/1/415-1004/12/ZK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą polegającą między innymi na serwisowaniu urządzeń przemysłowych (sprężarki powietrza). Ze względu na duże gabaryty oraz wagę serwisowanych urządzeń usługi te wykonywane są w siedzibach (zakładach produkcyjnych) klientów. W związku z czym w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca używa (i dokonuje odpisów amortyzacyjnych) samochodów serwisowych. W samochodach stale znajdują się narzędzia serwisowe m.in. komputer i elektroniczne urządzenia pomiarowe jak również elektroniczne sterowniki sprężarek będące częściami zamiennymi. Podczas ostatniej zimy ze względu na bardzo niskie temperatury uszkodzeniu uległo kilka podzespołów elektronicznych pozostawionych na noc w samochodzie. Aby uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń oraz aby ograniczyć negatywny wpływ warunków atmosferycznych na zaparkowane pod gołym niebem samochody Wnioskodawca postanowił rozpocząć budowę garażu dwustanowiskowego na posesji której jest właścicielem. Dodatkowym i niewymienionym wcześniej aspektem jest bezpieczeństwo (udaremnienie kradzieży) pozostawionych w samochodzie części zamiennych i narzędzi.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT.

Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług dotyczące budowy garażu będą wystawiane na firmę.

Posesja jest wykorzystywana w prowadzonej działalności. Na posesji parkowane są pojazdy będące środkami trwałymi oraz przechowywane są zakupione materiały (części zamienne) potrzebne do wykonywania usług wraz z wykonywaniem niektórych usług włącznie.

Uznając garażowanie pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej za czynność opodatkowaną pozytywną stawką VAT Wnioskodawca oświadcza ze wybudowany garaż będzie służył wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych pozytywną stawką VAT i nie będzie służył do celów prywatnych.

Ponadto Wnioskodawca uzupełnił wniosek o podpis.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizowaną inwestycją Wnioskodawca może dokonywać odliczeń podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych i zakupionych usług związanych z prowadzoną budową.

Zdaniem Wnioskodawcy (przeformułowane pismem z dnia 12 listopada 2012 r.), prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje zarówno w przypadku istnienia bezpośredniego jak i pośredniego związku między ponoszonymi wydatkami a świadczeniem czynności podlegających opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl ww. przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Wskazać również należy, iż ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą polegającą między innymi na serwisowaniu urządzeń przemysłowych (sprężarki powietrza). Ze względu na duże gabaryty oraz wagę serwisowanych urządzeń usługi te wykonywane są w siedzibach (zakładach produkcyjnych) klientów. W związku z czym w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca używa (i dokonuje odpisów amortyzacyjnych) samochodów serwisowych. W samochodach stale znajdują się narzędzia serwisowe m.in. komputer i elektroniczne urządzenia pomiarowe jak również elektroniczne sterowniki sprężarek będące częściami zamiennymi. Podczas ostatniej zimy ze względu na bardzo niskie temperatury uszkodzeniu uległo kilka podzespołów elektronicznych pozostawionych na noc w samochodzie. Aby uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń oraz aby ograniczyć negatywny wpływ warunków atmosferycznych na zaparkowane pod gołym niebem samochody Wnioskodawca rozpoczął budowę garażu dwustanowiskowego na posesji, której jest właścicielem. Dodatkowym i niewymienionym wcześniej aspektem jest bezpieczeństwo (udaremnienie kradzieży) pozostawionych w samochodzie części zamiennych i narzędzi.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług dotyczące budowy garażu będą wystawiane na firmę.

Posesja jest wykorzystywana w prowadzonej działalności. Na posesji parkowane są pojazdy będące środkami trwałymi oraz przechowywane są zakupione materiały (części zamienne) potrzebne do wykonywania usług wraz z wykonywaniem niektórych usług włącznie.

Wybudowany garaż będzie służył wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych pozytywną stawką VAT i nie będzie służył do celów prywatnych.

Biorąc pod uwagę analizę powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, iż w omawianej sprawie obydwa warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zostaną spełnione, ponieważ Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a wybudowana nieruchomość (garaż) będzie służyła wyłącznie do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zatem, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu materiałów budowlanych i usług wykorzystanych do wybudowania garażu, który będzie wykorzystywany w przyszłości do wykonywania czynności opodatkowanych, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy zaznaczyć, iż w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w szczególności w przypadku wykorzystywania wybudowanego garażu do celów innych niż opodatkowana działalność gospodarcza, w tym używanie go do celów osobistych, udzielona odpowiedź traci swą ważność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl