IBPP2/443-858/09/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-858/09/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu do tut. organu 19 października 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 22 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi polegające na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem) grupom dzieci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi polegające na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem) grupom dzieci.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 listopada 2009 r. znak: IBPP2/443-858/09/WN oraz pismem z dnia 22 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Na podstawie umowy zawartej z Gminą zobowiązał się on do odpłatnego udostępniania basenu wraz z ratownikiem w ramach realizacji ogłoszonego przez Gminę zadania pod nazwą "Nauka pływania wraz z monitoringiem rozwoju postawy ciała wszystkich klas III Szkół z terenu Gminy". Basen udostępniany jest 14 grupom dzieci klas trzecich szkół z terenu Gminy. Basen udostępniany jest w godzinach od 14.00 do 18.00 przez cztery dni w tygodniu według określonego w umowie harmonogramu. Każda grupa dzieci odbywa zajęcia raz w tygodniu przez 60 min. Zajęcia nauki pływania prowadzi instruktor w obecności opiekuna grupy (zapewniany przez Gminę i szkoły) i ratownika, którego zapewnia Wnioskodawca. Strony umowy ustaliły koszt jednorazowego (60 min.) udostępnienia basenu dla jednej grupy na kwotę 65 zł brutto. Opłata jest stała i jest liczona od jednego udostępnienia basenu dla jednej grupy, niezależnie od wielkości tej grupy. Za wykonane usługi strony rozliczają się w okresach miesięcznych.

Dodatkowo w piśmie z dnia 2 grudnia 2009 r. Wnioskodawca podał symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla usług polegających na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem) grupom dzieci: 92.61.10-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usługi polegającej na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem) grupom dzieci klas trzecich szkół podstawowych, gdzie strony jako sposób zapłaty ustaliły wynagrodzenie w postaci ryczałtu za udostępnienie basenu przez 60 min. jednej grupie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tak zaklasyfikowaną usługą, usługa ta opodatkowana jest stawką 7%, co potwierdza załącznik nr 3 poz. 158. Za stanowiskiem Wnioskodawcy przemawia sposób pobierania opłaty za jedno udostępnienie obiektu ustalonej ryczałtowo niezależnie od ilości uczniów (opłata od jednego wstępu na basen jednej grupy). Uzależnienie pobierania opłaty od wstępu i faktycznego korzystania z basenu, zdaniem Wnioskodawcy, uzasadnia opodatkowanie opisanej powyżej usługi podatkiem VAT z 7% stawką. Przeciwko zakwalifikowaniu ww. stosunku prawnego jak stosunku najmu przemawia sama treść umowy, gdyż oprócz odpłatnego udostępnienia basenu Wnioskodawca zapewnia obecność ratownika na obiekcie, samo korzystanie z obiektu może nastąpić tylko w ściśle określonych godzinach, a wynagrodzenie jest uzależnione od faktycznego korzystania z basenu przez poszczególne grupy uczniów szkół podstawowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Wstępnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zauważa, iż w piśmie z dnia 22 grudnia 2009 r. Wnioskodawca stwierdzając, iż sklasyfikowana przez niego usługa pod symbolem PKWiU 92.61.10-00.00, została wymieniona w poz. 158 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, zmienił stanowisko wyrażone we wniosku.

Ponieważ ww. pismo Wnioskodawcy z dnia 22 grudnia 2009 r. było konsekwencją wezwania tut. organu z dnia 25 listopada 2009 r. znak: IBPP2/443-858/09/WN o poszerzenie opisu stanu faktycznego, przyjęto, że informacje przedstawione w tym właśnie piśmie są ostateczne i w tej wersji zostały one przywołane powyżej. Podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie odnosi się do tej właśnie wersji zaistniałego stanu faktycznego i stanowiska własnego Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 cyt. Ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 8 ust. 3 cyt. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Identyfikacja towarów i usług dla potrzeb stosowania stawek i zwolnień podatkowych następuje poprzez odwołanie się do klasyfikacji statystycznych.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.)

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

- pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

- pod pojęciem usług rozumie się:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji,

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm. - do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną wyżej cyt. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Natomiast na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 przedmiotowego załącznika określono jako zwolnione od podatku "usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem1) (...)", sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - ex 92, z wyłączeniem m.in.: "usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61)".

Wobec powyższego do usług mieszczących się wg PKWiU w grupowaniu 92.61, nie może mieć zastosowania zwolnienie z opodatkowania na mocy ww. art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do tej ustawy.

Przepis art. 41 ust. 2 ustawy stanowi, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, w poz. 158 wymienione zostały "usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych" - PKWiU 92.61.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej z Gminą zobowiązał się do odpłatnego udostępnianie basenu wraz z ratownikiem w ramach realizacji ogłoszonego przez Gminę zadania pod nazwą "Nauka pływania wraz z monitoringiem rozwoju postawy ciała wszystkich klas III Szkół z terenu Gminy". Basen udostępniany jest 14 grupom dzieci klas trzecich szkół z terenu Gminy. Basen udostępniany jest w godzinach od 14.00 do 18.00 przez cztery dni w tygodniu według określonego w umowie harmonogramu. Każda grupa dzieci odbywa zajęcia raz w tygodniu przez 60 min. Zajęcia nauki pływania prowadzi instruktor w obecności opiekuna grupy (zapewniany przez Gminę i szkoły) i ratownika, którego zapewnia Wnioskodawca. Strony umowy ustaliły koszt jednorazowego (60 min.) udostępnienia basenu dla jednej grupy na kwotę 65 zł brutto. Opłata jest stała i jest liczona od jednego udostępnienia basenu dla jednej grupy, niezależnie od wielkości tej grupy. Za wykonane usługi strony rozliczają się w okresach miesięcznych.

Dodatkowo w piśmie z dnia 2 grudnia 2009 r. Wnioskodawca podał symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla usługi polegającej na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem) grupom dzieci: 92.61.10-00.00.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na odpłatnym udostępnianiu basenu (wraz z ratownikiem), mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.61 to podlegają one opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z poz. 158 załącznika nr 3 do tej ustawy.

Należy zauważyć, iż podana przez Wnioskodawcę klasyfikacja, została potraktowana jako element stanu faktycznego, bez dokonywania oceny jej prawidłowości. Podkreślić bowiem należy, że tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji usług, według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wyrobu lub usługi, a w razie wątpliwości Podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl