IBPP2/443-810/11/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-810/11/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (data wpływu 13 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Spółka postąpi prawidłowo stosując tą samą stawkę VAT przy sprzedaży zestawu w postaci książki i płyty - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie uznania czy Spółka postąpi prawidłowo stosując tą samą stawkę VAT przy sprzedaży zestawu w postaci książki i płyty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka ma zamiar sprzedawać książki drukowane wraz z płytami DVD. Książka i płyta będą sprzedawane łącznie (w zestawie). Taki zestaw będzie miał jedno, wspólne opakowanie. Celem zabezpieczenia płyty przed uszkodzeniem książka i płyta będą zamieszczone razem w specjalnym plastikowym opakowaniu (podobnym do opakowania, w którym zazwyczaj sprzedawane są płyty DVD). Zestaw w postaci książki z płytą tworzy jedną integralną całość, zestaw ten przedstawia bowiem historię kształtowania się... jako głównego ośrodka władzy w okresie budowy państwa polskiego (X-XIII wiek) oraz towarzyszącą temu procesowi działalność budowlano-architektoniczną na Wawelu (opis historii... znajduje się w książce, zaś film przedstawia wirtualną rekonstrukcję...., podgrodzia i okolicznych osad z ww. okresu). Spółka zdecydowała się dołączyć film do sprzedawanej książki, aby uatrakcyjnić treści zawarte w książce (aby czytelnik, który ma komputer, czy odtwarzać DVD mógł obejrzeć film i łatwiej wyobrazić sobie przebudowę Wawelu i jego okolic).

Spółka poinformowała, że nie będzie możliwe kupienie książki bez płyty ani płyty bez książki, ponieważ towary te łączą się ze sobą, tzn. płyta DVD jest dopełnieniem treści zawartych w książce. Książka wraz z płytą będzie posiadać jedną, łączną, cenę sprzedaży.

Książka dotycząca historii Wawelu liczy ok. 32 stron. Jej treść była w całości konsultowana merytorycznie przez naukowców bezpośrednio związanych z prowadzeniem prac archeologicznych i opracowaniem wyników z tych prac. Dodatkowo, książka została wzbogacona poprzez krótką historię badań archeologicznych, które były prowadzone na Wzgórzu Wawelskim od początku XX wieku.

Film znajdujący się na płycie DVD z kolei, przedstawiający wirtualną rekonstrukcję Wawelu, krakowskiego podgrodzia i okolicznych osad z ww. okresu, trwa ok. 28 minut.

Książka sprzedawana wraz z płytą będzie posiadać ISBN. Co do zasady sprzedaż nie będzie następować bezpośrednio na rzecz osób fizycznych. Spółka zamierza przede wszystkim sprzedawać książkę z płytą do księgarń lub firm zajmujących się sprzedażą książek na Wawelu. Spółka nie wyklucza jednak sprzedaży książki z filmem również innym podmiotom. Sprzedaż będzie zatem co do zasady dokumentowana fakturą VAT. Książki sprzedawane przez Spółkę, mieszczą się w grupowaniu 58.11.1 klasyfikacji PKWiU. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka postąpi prawidłowo stosując tą samą stawkę VAT przy sprzedaży zestawu w postaci książki i płyty... W szczególności, czy Spółka postąpi prawidłowo, jeśli dla całości dostawy, tj. dla sprzedaży książek i integralnie z nimi związanych płyt DVD zastosuje 5% stawkę VAT.

2.

Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie negatywna, Spółka oczekuje odpowiedzi na pytanie, czy może stosować do dostawy książki 5% stawkę podatku, a do płyty DVD 23%. Spółka prosi przy tym o wyjaśnienie, w jaki sposób należałoby wówczas podzielić cenę ustaloną za całość zestawu (książkę wraz z płytą) tj. zakładając, że łączna cena zestawu wynosić będzie 100 j.p. Spółka prosi o informację, jaką część takiej ceny należałoby "przypisać" do książki i opodatkowywać stawką 5% VAT, a jaką do płyty DVD i opodatkowywać stawką 23% VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko podatnika (ad. 1)

Spółka stoi na stanowisku, że prawidłowe będzie zastosowanie w jej przypadku jednej, tej samej stawki VAT dla dostawy całego zestawu (książki i integralnie z nią związanej płyty DVD). Spółka uważa, że może zastosować 5% stawkę podatku VAT dla całej dostawy tj. książki i integralnie z nią związanej płyty DVD.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ww. ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, tj. stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy VAT, rzeczami oraz ich częściami, a także wszelkimi postaciami energii.

Co więcej, zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Sprzedaż książki w zestawie z płytą DVD niewątpliwie stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Art. 146a stanowi, iż w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do ust. 2a art. 41 ustawy VAT, dla towarów wymienionych w Załączniku nr 10 do ustawy VAT stawka podatku wynosi 5%. W ww. Załączniku, pod pozycją nr 32 wymienione zostały książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Bralllea, o symbolu PKWiU ex 58.11.1.

Książka sprzedawana samodzielnie podlegałaby opodatkowaniu 5% stawką podatku VAT, natomiast płyta DVD - 23% stawce podatku VAT. Wątpliwości rodzi natomiast łączna sprzedaż tych dwóch towarów w tzw. zestawie wydawniczym - jak to ma miejsce w przypadku Spółki.

Zdaniem Spółki sprzedaż całego zestawu stanowi kompleksową dostawę towaru, gdzie towarem głównym jest książka. Dlatego też do całości dostawy powinno się zastosować 5% stawkę podatku VAT - płyta DVD stanowi bowiem uzupełnienie (dopełnienie, uatrakcyjnienie) treści zawartych w książce. Na wspomnianym nośniku znajdują się bowiem wyłącznie materiały integralnie związane z tematyką poruszaną w książce. Płyta DVD w stosunku do książki wypełnia zatem definicję "przynależności" w rozumieniu art. 51 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że "przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi".

Dlatego też, Spółka nie przewiduje oddzielnej sprzedaży książki i płyty DVD. Wskazać również należy, że nie ma miejsca w stanie faktycznym zaprezentowanym przez Spółkę nieodpłatna dostawa towarów, ponieważ jak to już wyżej wskazano, dla nabywcy zestawu płyta DVD jest integralnym elementem książki, a nie tzw. "gratisem". Podawana jest cena za cały zestaw tj. książkę wraz z płytą DVD.

Taki pogląd znajduje też uzasadnienie w orzecznictwie ETS - por. np. wyrok w sprawie C-111/05 (Aktiebolaget NN przeciwko Skatteverket), C-41/04 (Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financien), C-349/96 (Card Protection Plan Ltd przeciwko Commissioners of Customs and Excise), czy też C-231/94 (Faaborg - Gelting Linien A/S przeciwko Finanzamt Flensenburg). Z wyroków tych wynika, że do oceny, czy mamy do czynienia z transakcją złożoną potrzebna jest przede wszystkim dokładna analiza całokształtu okoliczności danej sprawy. Co istotne, z "kompleksowością" mamy do czynienia wówczas, gdy dane czynności składające się na transakcję, w aspekcie gospodarczym, ekonomicznym, a nie prawnym, obiektywnie tworzą jedną całość. Nie są więc one niezależne od siebie, a wręcz przeciwnie - są ze sobą ściśle powiązane. Niezwykle ważne jest również zdaniem Spółki rozróżnienie, że "niezależne od siebie" to nie to samo co "dające się wyodrębnić". Zgodnie więc z orzecznictwem ETS konieczna jest analiza, czy podejmowane czynności są logicznie powiązane ze świadczeniem głównym. I nawet jeśli dałoby się je od niego wyodrębnić, ale takie rozerwanie miałoby charakter sztuczny, to takie rozdzielenie osłabiałoby funkcjonalność systemu podatku VAT i jako takie byłoby niedopuszczalne.

W ocenie Spółki między książką a płytą DVD zachodzi opisana przez ETS faktyczna i trwała więź funkcjonalna (towary te tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość), co skutkuje konstatacją, że ewentualne ich rozdzielenie (oddzielne potraktowanie do celów podatku VAT), będzie miało charakter sztuczny.

Spółka zwróciła uwagę tut. organu, iż kwestia analogiczna do przedmiotowej (dostawa czasopisma wraz z dodatkiem), rozważana była przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 27 maja 2010 r. (sygn. I FSK 937/09) stwierdził, co następuje:

"W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "ETS") (por. np. wyrok ETS z dnia 27 października 2005 r., sygn. akt C-41/04 w sprawie Levob Verzekeringen BV) należy ustalić, czy dostawy tych towarów (w zestawie) przez podatnika na rzecz nabywcy nie są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. W takim bowiem przypadku należałoby uznać, że czynności te stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku VAT, a więc powinny zostać opodatkowane według jednolitych zasad określonych dla dostawy mającej charakter zasadniczy (główny). Jeżeli jednak dostawa towarów w zestawie nie ma tak ścisłego związku gospodarczego, a więc gdy dostawy tych towarów mogą być wykonywane oddzielnie, jako niezależne od siebie, bez uszczerbku dla ich gospodarczego znaczenia - nie ma podstaw do traktowania ich jako jednolitego świadczenia opodatkowanego według jednakowych zasad wyznaczonych dla dostawy towaru mającego charakter rzeczy głównej.

Uwzględniając zatem powyższe stwierdzić należy, że jako jednolite świadczenie należałoby traktować dostawy towarów ujętych w ramach tzw. zestawów (kompletów) wydawniczych, gdy dołączane do czasopisma dodatkowe towary, stanowią jego integralną część, a nie całkiem osobny towar. Będzie tak np. gdy towar dołączony do czasopisma ma charakter przynależności w rozumieniu art. 51 k.c. lub spełnia funkcję takiej przynależności, a więc gdy pozostaje w określonym związku funkcjonalnym z rzeczą główną jaką jest czasopismo, jest niezbędny do korzystania z tegoż czasopisma, albo ułatwia korzystanie z niego".

Zbieżne z powyższymi tezami NSA są rozstrzygnięcia organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Warszawie w interpretacji z dnia 2 czerwca 2011 r. znak: IPPP3/443-306/11-4/LK, postanowił:

Powyższe oznacza, że komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przypadku dostawy produktów, które są ze sobą funkcjonalnie i merytorycznie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, dochodzi w istocie do sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż książki z dołączonym do niej nośnikami CD, VCD lub DVD należy traktować jako jedną transakcję sprzedaży produktu. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania nośnika, nabywcą otrzymuję nośnik jako składową część towaru".

Ten sam organ w interpretacji z dnia 23 marca 2011 r. znak IPPP2/443-69/11-2/IG, uznając w całości stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstępując jednocześnie od uzasadnienia, zaakceptował m.in. poniższy wywód:

"Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z płytą istotny jest fakt, iż płyta CD/DVD dołączona do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką oraz zawiera utwory będące uzupełnieniem treści książki. W efekcie, pełne korzystanie z książki (de facto zapoznanie się z treścią/informacjami/ przekazem książki) możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki, jak i wysłuchaniu/obejrzeniu materiałów zgromadzonych na płycie CD/DVD. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona płyta CD/DVD traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź płyty - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze). Dlatego też, pomimo iż M. będzie oferować książki (drukowane, wytworzone metodami poligraficznymi) z dołączonymi płytami CD/DVD, to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towary te będą stanowić jeden produkt o funkcji książki, a zatem jego dostawa podlega opodatkowaniu według stawki VAT 5%.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie VAT. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT. Przedmiotowa koncepcja (dotycząca świadczeń złożonych) została wielokrotnie potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przykładowo w rozstrzygnięciu w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd oraz w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN - jak również przez polskie sądy administracyjne - przykładowo w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 listopada 2010 r., sygn. I FPS 3/10, czy w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lipca 2006 r., sygn. I FSK 945/05, z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. I FSK 499/06, czy z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. I FSK 1420/06.

Mając na uwadze wskazaną powyżej koncepcję świadczenia złożonego, należy uznać, iż dostawa książek drukowanych (wytwarzanych metodami poligraficznymi) z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD lub DVD stanowi jedną kompleksową dostawę, w której świadczeniem wiodącym (głównym) jest książka drukowana i wytworzona metodami poligraficznymi".

Spółka zwróciła uwagę, że analogiczne rozstrzygnięcia zapadły również w interpretacji:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 maja 2010 r., znak IPPP3/443-165/10-4/IB;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2010 r., znak IPPP1-443-1216/09-2/BS;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 czerwca 2009 r., znak IPPP1-443-537/09-2/PR;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 czerwca 2009 r., znak ILPP2/443-561/09-3/ISN;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2009 r., znak IBPP2/443-645/09/PH.

Ostatni z powołanych organów, właściwy dla Spółki, postanowił:

"W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży. Opisane zdarzenie przyszłe dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z dołączonymi nośnikami danych. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania nośników danych, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu."

Podsumowując, Spółka uważa, że sprzedawana książka wraz z płytą DVD, które łącznie przedstawiają historię kształtowania się... jako głównego ośrodka władzy w okresie budowy państwa polskiego oraz towarzyszącą temu procesowi działalność budowlano-architektoniczną na..., będą stanowiły tzw. zestaw wydawniczy (komplet) i tym samym, ich sprzedaż będzie jedną kompleksową dostawą towaru opodatkowaną 5% stawką podatku VAT właściwą dla towaru głównego - tj. książki.

Ad.2

Stanowisko podatnika

Jeżeli tut organ uzna stanowisko Spółki do pytania nr 1 za nieprawidłowe, to Spółka uważa, że może przy opodatkowaniu VAT stosować stawki podatku właściwe dla każdego z towarów składających się na zestaw, tj. dla książki 5%, a dla płyty DVD 23%. Spółka uważa przy tym, że może dowolnie "przypisać" część ceny należnej za sprzedawany zestaw wydawniczy (książkę z płytą) do książki, a dowolną do płyty. Zdaniem Spółki zdecydowanie istotniejsza w zestawie jest książka, dlatego przeważającą wartość ceny zestawu Spółka może uznać za cenę książki, a pozostałą (mniejszą) za cenę płyty DVD. Spółka pragnie przy tym podkreślić, że jej zdaniem "statystyczne" dzielenie ceny zestawu na książkę i płytę byłoby całkowicie sztuczne.

Powyższe stanowisko Spółki wynika z faktu, że w jej ocenie nie jest możliwe potraktowanie płyty DVD jako towaru głównego, a książki - jako pomocniczego (co skutkowałoby nałożeniem 23% stawki podatku VAT na cały zestaw). To bowiem płyta DVD uzupełnia treść książki, a nie odwrotnie.

Jeżeli zatem w ocenie organu - mimo argumentacji Spółki - nie zostały spełnione przesłanki pozwalające uznać dostawę książki i płyty DVD za dostawę kompleksową opodatkowaną 5% stawką podatku VAT, to teoretycznie należałoby zakwalifikować taką czynność jako dostawę dwóch oddzielnych towarów. Dostawa książki powinna więc podlegać opodatkowaniu 5% stawką podatku VAT z uwagi na treść art. 41 ust. 2a Ustawy VAT w zw. z poz. 32 Załącznika nr 10 do Ustawy VAT, a dostawa płyty DVD 23%, podstawową stawką podatku (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 Ustawy VAT). Ponieważ żaden przepis nie precyzuje, w jaką część ceny zestawu "przypisywać" poszczególnym jego elementom Spółka uważa, że sposób podziału ceny zależy od decyzji podmiotu gospodarczego (podatnika).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w kwestii objętej pytaniem oznaczonym we wniosku jako nr 1, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT - obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. - towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r., przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), dokonano zmiany załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W załączniku tym, pod pozycją 32 wymienione zostały towary o symbolu PKWiU 2008 ex. 58.11.1 książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a.

Z przytoczonej treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wynika więc, iż 5% stawce VAT podlegają m.in. towary będące książkami drukowanymi (wytworzonymi metodami poligraficznymi), oznaczonymi stosownymi symbolami ISBN, które zostały zaklasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. Jeśli więc dany towar:

a.

został sklasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r.,

b.

stanowi drukowaną książkę wytworzoną metodami poligraficznymi oraz

c.

posiada określony symbol ISBN

- to dostawa mająca za przedmiot ten towar opodatkowana jest według 5% stawki VAT.

Należy również zauważyć, iż zgodnie, z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., art. 2 pkt 30 ustawy o VAT - przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zatem umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru".

Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU przez Wnioskodawcę, towarów będących przedmiotem zapytania.

Z opisu sprawy wynika, m.in., iż Spółka ma zamiar sprzedawać książki drukowane wraz z płytami DVD. Książka i płyta będą sprzedawane łącznie (w zestawie). Taki zestaw będzie miał jedno, wspólne opakowanie. Celem zabezpieczenia płyty przed uszkodzeniem książka i płyta będą zamieszczone razem w specjalnym plastikowym opakowaniu (podobnym do opakowania, w którym zazwyczaj sprzedawane są płyty DVD). Zestaw w postaci książki z płytą tworzy jedną integralną całość, zestaw ten przedstawia bowiem historię kształtowania się... jako głównego ośrodka władzy w okresie budowy państwa polskiego (X-XIII wiek) oraz towarzyszącą temu procesowi działalność budowlano-architektoniczną na... (opis historii... znajduje się w książce, zaś film przedstawia wirtualną rekonstrukcję..., podgrodzia i okolicznych osad z ww. okresu). Spółka zdecydowała się dołączyć film do sprzedawanej książki, aby uatrakcyjnić treści zawarte w książce (aby czytelnik, który ma komputer, czy odtwarzać DVD mógł obejrzeć film i łatwiej wyobrazić sobie przebudowę Wawelu i jego okolic). Spółka informuje, że nie będzie możliwe kupienie książki bez płyty ani płyty bez książki, ponieważ towary te łączą się ze sobą, tzn. płyta DVD jest dopełnieniem treści zawartych w książce. Książka wraz z płytą będzie posiadać jedną, łączną, cenę sprzedaży.

Książka sprzedawana wraz z płytą będzie posiadać ISBN. Książki sprzedawane przez Spółkę, mieszczą się w grupowaniu 58.11.1 klasyfikacji PKWiU. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W opisanej sytuacji przedmiotem czynności opodatkowanych VAT (odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju) jest drukowana książka wraz z dołączoną do niej płytą DVD zawierającą informacje będące uzupełnieniem treści książki.

Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z płytą, istotny jest fakt, iż płyta DVD dołączona do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką oraz zawiera informacje będące uzupełnieniem treści książki. W efekcie, pełne korzystanie z książki (de facto zapoznanie się z treścią /informacjami /przekazem książki) możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki, jak i wysłuchaniu/obejrzeniu materiałów zgromadzonych na płycie DVD. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona płyta DVD traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź płyty - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze). Dlatego też, pomimo iż Wnioskodawca będzie oferować książkę z dołączoną płytą DVD, to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towar ten stanowi jeden produkt o funkcji książki, a zatem jego dostawa podlega opodatkowaniu według stawki VAT 5%.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie VAT. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz stan prawny należy stwierdzić, iż z ekonomicznego punktu widzenia wydawnictwa oferowane przez Spółkę w postaci zestawu książki z płytą DVD powinny być postrzegane jako jeden produkt, głównie ze względu na zasadniczą funkcjonalność towaru stanowiącego przedmiot dostawy. Płyta nie stanowi dodatku do książki, lecz jest nierozerwalnym funkcjonalnie, pomocniczym elementem książki, (drukowanej/ wytworzonej metodami poligraficznymi). W efekcie, dostawa książki z płytą DVD powinna być traktowana jako świadczenie złożone, którego podstawowym elementem, determinującym sposób opodatkowania VAT jest drukowana książka. Oznacza to, iż wydawnictwa w postaci drukowanych metodami poligraficznymi książek z płytą DVD oferowane przez Wnioskodawcę spełniają warunek do objęcia ich dostawy 5% stawką VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii objętej pytaniem nr 1 uznające, że może zastosować 5% stawkę podatku VAT dla całej dostawy tj. książki i integralnie z nią związanej płyty DVD, należało uznać za prawidłowe.

Ponadto należy wyjaśnić, iż z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie tut. organ dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy odnośnie kwestii objętej pytaniem nr 1 uznał je za prawidłowe a tym samym przyjął, że oferowane przez Spółkę wydawnictwa w postaci zestawu książki z płytą DVD powinny być postrzegane jako jeden produkt, głównie ze względu na zasadniczą funkcjonalność towaru stanowiącego jeden przedmiot dostawy, zatem ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl