IBPP2/443-748/12/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-748/12/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 20 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 11 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 11 października 2012 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 2 sierpnia 2012 r. znak: IBPP2/443-748/12/AB.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Gmina nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego pozostające w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej. Przedmiotowe prawo zostało nabyte w drodze spadku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 7 czerwca 2011 r. Gmina nie została członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej, lokal mieszkalny nie był samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali i nie posiadał urządzonej księgi wieczystej. Gmina zbyła w drodze przetargu nabyte prawo. Cena osiągnięta w przetargu została powiększona o 23% VAT. Akt notarialny został zawarty w dniu 22 maja 2012 r. Do momentu sprzedaży lokal mieszkalny nie był przez Gminę oddany do użytkowania. Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Nabywca (osoba fizyczna) zwróciła się do Gminy z wnioskiem z dnia 15 czerwca 2012 r. o dokonanie korekty faktur i zwrot niesłusznie zapłaconego podatku VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż:

1.

Lokal mieszkalny będący przedmiotem wniosku zaliczany jest do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12b z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054). Powierzchnia lokalu mieszkalnego wynosi - 59,76 mkw.

2.

Nabycie przez Wnioskodawcę własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem zostało nabyte w drodze spadku.

3.

Gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło w drodze spadku.

4.

Budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny został wybudowany w 1979 r. Z dniem 1 czerwca 1979 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa, przekazała powyższy lokal mieszkalny na rzecz członka Spółdzielni. Z dniem 1 grudnia 1999 r. lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego zostało przekształcone w formie decyzji na wniosek najemcy we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. W 2000 r. na mocy postanowienia sądowego o nabyciu spadku, właścicielem lokalu został syn. Z dniem 7 czerwca 2011 r. Gmina w drodze spadku otrzymała ww. lokal. Do momentu sprzedaży lokal mieszkalny nie był przez Gminę oddany do użytkowania. Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu. Zdaniem Wnioskodawcy dostawa własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego była dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT.

5.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT a sprzedażą przez Gminę własnościowego spółdzielczego prawa do przedmiotowego mieszkania, nie upłynął okres krótszy niż 2 lata, bowiem zdaniem Wnioskodawcy pierwsze zasiedlenie jest tożsame ze sprzedażą.

6.

Gmina nie zawierała żadnych umów, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze na przedmiotowy lokal mieszkalny.

Odpowiedzi na zadane pytania zostały udzielone przy założeniu, że przedmiotowa sprzedaż jest dostawą towarów z czym Wnioskodawca się nie zgadza, przyjmując że sprzedaż własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak również interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 20 lutego 2007 r. co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, jest świadczeniem będącym odpłatnym świadczeniem usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina sprzedając własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego prawidłowo naliczyła podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż własnościowego prawa do lokalu zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jak również interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 20 lutego 2007 r. co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego (Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego) jest świadczeniem będącym odpłatnym świadczeniem usługi i w związku z tym zdaniem Wnioskodawcy naliczenie podatku VAT było prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W świetle powyższego zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostało zrównane - dla celów podatku od towarów i usług - z prawem do rozporządzania towarem jak właściciel. Dlatego też przeniesienie ww. prawa do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów.

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy). Bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabył w drodze spadku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w dniu 7 czerwca 2011 r. Następnie w dniu 22 maja 2012 r. Wnioskodawca zbył w drodze przetargu nabyte prawo a cena osiągnięta w przetargu została powiększona o 23% VAT. Nabycie przez Wnioskodawcę własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem zostało nabyte w drodze spadku, a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z nabyciem własnościowego spółdzielczego prawa lokalu mieszkalnego. Do momentu sprzedaży lokal mieszkalny nie był przez Gminę oddany do użytkowania. Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu. Zdaniem Wnioskodawcy dostawa własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego była dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku VAT a sprzedażą przez Gminę własnościowego spółdzielczego prawa do przedmiotowego mieszkania, nie upłynął okres krótszy niż 2 lata, bowiem zdaniem Wnioskodawcy pierwsze zasiedlenie jest tożsame ze sprzedażą. Wnioskodawca nie zawierał żadnych umów, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze na przedmiotowy lokal mieszkalny.

W odniesieniu do powyższego należy stwierdzić, że dostawa własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiła w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż przed dokonaniem sprzedaży przez Wnioskodawcę nie doszło do wydania lokalu mieszkalnego do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, tym samym dostawa nie mogła korzystać ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia w odniesieniu do przedmiotowej dostawy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż lokalu mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż dostawa własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż Wnioskodawcy przy nabyciu ww. prawa do nie przysługiwało prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jak również Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlegało zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę, iż przedmiotowa dostawa jest odpłatnym świadczeniem usług opodatkowanym 23% stawką VAT uznać należy za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do powołanego przez Wnioskodawcę postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 20 lipca 2007 r. podkreślić należy, iż postanowienie to dotyczy opodatkowania udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, a ponadto zauważyć należy, iż w tej kwestii uległa zmiana podejścia do opodatkowania udziałów. W obowiązującym stanie prawnym sprzedaż udziałów traktowana jest jako dostawa towaru.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Prymasa Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl