IBPP2/443-746/10/UH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-746/10/UH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego w pełnej wysokości zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego w pełnej wysokości zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu samochodów osobowych. Podatnik w najbliższym czasie nosi się z zamiarem zakupu samochodów osobowych, które będą wyłącznie przeznaczone do wykorzystania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jednakże podatnik nie posiada podpisanych umów długoterminowych z klientami, które przekraczałyby sześciomiesięczny okres wynajmu Z przeprowadzonego sondażu wynika, że okres wynajmu samochodów osobowych może nie przekroczyć kilkunastu dni u poszczególnych klientów i tym samym może spowodować przestoje w wykorzystaniu poszczególnych pojazdów. W przypadku zaistnienia powyższego faktu (przestoju pojazdu) samochody nie będą wykorzystywane do innych celów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wobec przedstawionego stanu faktycznego podatnik ma prawo odliczyć podatek VA T od zakupu samochodu osobowego w pełnej wysokości zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b).

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych, jaki jest wykazany na fakturach zakupu. Pojazdy samochodowe, które Podatnik zakupi będą wykorzystywane wyłącznie na cele, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ustawa nie wymaga wprost, aby wynajem pojazdów dotyczył jednego odbiorcy przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, jak również nie wyklucza przerw (przestojów) w ich wykorzystaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

5.

kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadku, o którym mowa w art. 33a.

Przepisy art. 86 ust. 3 ustawy wskazują, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Na mocy art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy, ograniczenia zawartego w art. 86 ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z literalnego brzmienia cyt. wyżej przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o VAT wynika, iż koniecznym warunkiem jego zastosowania jest przeznaczenie samochodu do działalności polegającej na jego wynajmie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Istotne jest, aby przeznaczenie samochodu do działalności polegającej na jego wynajmie trwało nie krócej niż 6 miesięcy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu samochodów osobowych. W najbliższym czasie nosi się z zamiarem zakupu samochodów osobowych, które będą wyłącznie przeznaczone do wykorzystania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jednakże Wnioskodawca nie posiada podpisanych umów długoterminowych z klientami, które przekraczałyby sześciomiesięczny okres wynajmu. Na podstawie przeprowadzonego sondażu wynika, że okres wynajmu ww. samochodów osobowych może nie przekroczyć kilkunastu dni u poszczególnych klientów i tym samym może spowodować u Wnioskodawcy przestoje w wykorzystaniu poszczególnych pojazdów. W czasie przestoju ww. samochodów, nie będą one wykorzystywane do innych celów.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie Wnioskodawca, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, będzie użytkował przedmiotowe samochody wyłącznie w ten sposób, iż odda je w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu wówczas z uwagi na przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o VAT, przysługiwać mu będzie prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup samochodu.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż ma on prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupionych w przyszłości samochodów osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie na cele wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o VAT również w sytuacji gdy wynajem pojazdów jednemu odbiorcy nie będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy a w okresie przerwy pomiędzy jednym a drugi wynajmującym ww. samochody nie będą wykorzystywane do innych celów, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informuje się, iż interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego a także zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl