IBPP2/443-736/11/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-736/11/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2011 r. (data wpływu 21 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wydania mieszkań wspólnikom spółki w ramach wycofania udziałów oraz określenia podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 21 września 2011 r. (data wpływu 21 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wydania mieszkań wspólnikom spółki w ramach wycofania udziałów oraz określenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i została powołana celem i na czas realizacji zamierzenia inwestycyjno-budowlanego polegającego na budowie budynków mieszkalnych w K. i sprzedaży lokali powstałych w tych budynkach. W treści umowy Spółki zapisano, iż 3 wspólników Spółki (osoby fizyczne) po wybudowaniu mieszkań, ma prawo żądać przeniesienia na nich łącznie własność 7 mieszkań co zaspokoi ich roszczenia finansowe w związku z udziałem w zyskach Spółki lub wystąpieniem ze Spółki. Wspólnikom tym nie będzie przysługiwał zwrot wkładów pieniężnych wniesionych do Spółki. Zgodnie z zapisami umowy Spółki wspólnicy ci zamierzają z niej wystąpić i swoje udziały wycofać w postaci środków obrotowych (7 mieszkań) na cele osobiste. Jednocześnie Spółka nie przestanie istnieć (spółka prowadzić będzie sprzedaż pozostałych mieszkań).

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonuje odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia działek, materiałów budowlanych i usług dla wybudowania przedmiotowych mieszkań.

W piśmie z dnia 21 września 2011 r. Wnioskodawca wskazał, że wycofanie udziałów nastąpi w trybie przepisu art. 103 w związku z art. 61 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy czynność wydania mieszkań wspólnikom w ramach wycofania swoich udziałów w Spółce podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli tak to jaka będzie podstawa opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym przekazanie mieszkań w ramach wycofania udziałów będzie przekazaniem towarów na cele osobiste udziałowców inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług rozumiane jako dostawa towarów opodatkowana podatkiem VAT w tej części do której przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania będzie koszt wytworzenia tych mieszkań określony w momencie ich wydania występującym wspólnikom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Należy zauważyć, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu "jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę owego faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług "dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego).

Odpłatność czynności (dostawy towarów czy też świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem.

Aby czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i została powołana celem i na czas realizacji zamierzenia inwestycyjno-budowlanego polegającego na budowie budynków mieszkalnych w K. i sprzedaży lokali powstałych w tych budynkach. W treści umowy Spółki zapisano, iż 3 wspólników Spółki (osoby fizyczne) po wybudowaniu mieszkań, ma prawo żądać przeniesienia na nich łącznie własność 7 mieszkań co zaspokoi ich roszczenia finansowe w związku z udziałem w zyskach Spółki lub wystąpieniem ze Spółki. Wspólnikom tym nie będzie przysługiwał zwrot wkładów pieniężnych wniesionych do Spółki. Zgodnie z zapisami umowy Spółki wspólnicy ci zamierzają z niej wystąpić i swoje udziały wycofać w postaci środków obrotowych (7 mieszkań) na cele osobiste. Jednocześnie Spółka nie przestanie istnieć (spółka prowadzić będzie sprzedaż pozostałych mieszkań). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonuje odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia działek, materiałów budowlanych i usług dla wybudowania przedmiotowych mieszkań. Wycofanie udziałów nastąpi w trybie przepisu art. 103 w związku z art. 61 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Z powyższego wynika, że pomiędzy stronami zaistniała więź o charakterze zobowiązaniowym - Spółka zobowiązała się przenieść na rzecz Wspólników wybudowane mieszkania w zamian za wycofanie wkładów pieniężnych.

Stwierdzić należy, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów (w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami) a wynagrodzeniem stanowiącym konkretną wartość wyrażalną w pieniądzu.

Podkreślić należy, iż zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym będzie wynagrodzeniem. Przykładowo więc zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenia.

Należy zaznaczyć, iż czynność Wnioskodawcy polegająca na przekazaniu wspólnikom mieszkań w ramach wycofania swoich udziałów pieniężnych jest w ocenie tut. organu dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku, przeniesienie przez Wnioskodawcę wybudowanych mieszkań będzie stanowiło dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W wyniku przeniesienia składników majątkowych Wnioskodawcy dokonane zostanie przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Czynność ta podlega opodatkowaniu - jest objęta dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla transakcji przekazania lokali mieszkalnych tytułem zapłaty za udziały spółki komandytowej będzie, zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy, wartość rynkowa danego lokalu mieszkalnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Podstawą opodatkowania dla tych dostaw winien być art. 29 ust. 9 ustawy o VAT (wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku), a nie jak wskazał Wnioskodawca, art. 29 ust. 10 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż przekazanie mieszkań w ramach wycofania udziałów będzie przekazaniem towarów na cele osobiste udziałowców inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług rozumiane jako dostawa towarów opodatkowana podatkiem VAT w tej części do której przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług oraz że podstawą opodatkowania będzie koszt wytworzenia tych mieszkań określony w momencie ich wydania występującym wspólnikom zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl