IBPP2/443-660/11/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-660/11/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 czerwca 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.) oraz pismem z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu 30 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy wapna sodowanego, którego przeznaczeniem jest używanie w aparatach medycznych, w aparatach służących w ratownictwie, w aparatach nurkowych i w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy wapna sodowanego, którego przeznaczeniem jest używanie w aparatach medycznych, w aparatach służących w ratownictwie, w aparatach nurkowych i w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka oferuje do sprzedaży wapno sodowane pochłaniające dwutlenek węgla z gazów do oddychania pod nazwą handlową: S. Produkt ten jest materiałem używanym w aparatach medycznych: do znieczulania, w respiratorach, w komorach hiperbarycznych oraz w aparatach regeneracyjnych i w aparatach do oddychania o zamkniętym obiegu używanych w ratownictwie górniczym oraz w aparatach nurkowych i urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych.

W styczniu 2011 r. Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o nadanie symbolu PKWiU dla produktów chemicznych typu wapno sodowane. Urząd w odpowiedzi zakwalifikował przedmiotowy produkt jako: PKWiU 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyflkowane" - załącznik nr 1. Zgodnie z klasyfikacją wg załącznika nr 3. "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%" Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod pozycją 87. figuruje: ex 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyflkowane - wyłącznie do użytku farmaceutycznego i chirurgicznego z wyłączeniem wyrobów z ceramiki szlachetnej".

Spółka zamierza oferować produkt dla sektora medycznego, sektora ratownictwa oraz dla nurków i dla wojska porzez uczestniczenie w organizowanych przetargach jak i poprzez sprzedaż w Internecie.

W piśmie z dnia 29 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż stoi na stanowisku,...że oferowany przez niego towar pod nazwą handlową "S." będący wapnem sodowanym pochłaniającym dwutlenek węgla z gazów do oddychania jest zakwalifikowany według PKWiU jako 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane".

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jaką stawkę VAT Spółka ma zastosować przy sprzedaży wapna sodowanego, którego przeznaczeniem jest używanie w aparatach medycznych, w aparatach służących w ratownictwie, w aparatach nurkowych i w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych.

2.

Czy sformułowanie zastosowane w pozycji 87 załącznika nr 3. Ustawy z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu: "do użytku farmaceutycznego" obejmuje używanie w medycynie, ratownictwie jak również używanie w aparatach nurkowych oraz używanie w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku że przy określeniu stawki VAT przy sprzedaży wapna sodowanego - mającego zastosowanie w aparatach medycznych, w aparatach dla ratownictwa, w aparatach nurkowych i dla urządzeń do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych - powinna się kierować tym, do czego produkt jest przeznaczony, niezależnie na rzecz jakiego podmiotu będzie dokonywać sprzedaży. W związku z powyższym:

1.

Spółka przy opodatkowaniu VAT sprzedaży wapna sodowanego mającego zastosowanie w aparatach medycznych, w aparatach używanych w ratownictwie, w aparatach nurkowych oraz w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych powinna zastosować stawkę 8%.

2.

Zdaniem Spółki określenie użyte w poz. 87 załącznika nr 3. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu: "do użytku farmaceutycznego" obejmuje używanie w medycynie, w ratownictwie jak również używanie w aparatach nurkowych i urządzeniach dla oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych.

Przy braku definicji określenia "do użytku farmaceutycznego" Wnioskodawca posłużył się istniejącą definicją zawartą w ustawie - Prawo farmaceutyczne posługującą się pojęciem "produktu leczniczego" definiowanego jako substancję lub mieszaninę substancji przedstawianą jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi i zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż stosownie do pkt 1 Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Artykuł 41 ust. 1 ustawy o VAT określa, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 i pkt 2 cyt. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W pozycji 87 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wymieniono ex 20.59.59.9 - pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie produkty i preparaty do użytku farmaceutycznego i chirurgicznego, z wyłączeniem wyrobów ceramiki szlachetnej.

Zwrócić trzeba uwagę, że zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie zapisu ex przy symbolu PKWiU ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do danego wyrobu z danego grupowania.

Użycie przedrostka "ex" oznacza zatem, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

W związku z powyższym zapis "ex 20.59.59.9" oznacza, że z całej pozycji PKWiU 20.59.59.9 pod nazwą "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane" opodatkowaniu stawką 8% podlegają wyłącznie pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane, ale tylko takie, które przeznaczone są do użytku farmaceutycznego lub chirurgicznego, a w dodatku z wyłączeniem wyrobów ceramiki szlachetnej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika wynika, iż Spółka oferuje do sprzedaży wapno sodowane pochłaniające dwutlenek węgla z gazów do oddychania pod nazwą handlową: S. Produkt ten jest materiałem używanym w aparatach medycznych: do znieczulania, w respiratorach, w komorach hiperbarycznych oraz w aparatach regeneracyjnych i w aparatach do oddychania o zamkniętym obiegu używanych w ratownictwie górniczym oraz w aparatach nurkowych i urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych. W styczniu 2011 r. Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o nadanie symbolu PKWiU dla produktów chemicznych typu wapno sodowane. Urząd w odpowiedzi zakwalifikował przedmiotowy produkt jako: PKWiU 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyflkowane" - załącznik nr 1. Zgodnie z klasyfikacją wg załącznika nr 3 "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%" Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod pozycją 87 figuruje: ex 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyflkowane - wyłącznie do użytku farmaceutycznego i chirurgicznego z wyłączeniem wyrobów z ceramiki szlachetnej". Spółka zamierza oferować produkt dla sektora medycznego, sektora ratownictwa oraz dla nurków i dla wojska porzez uczestniczenie w organizowanych przetargach jak i poprzez sprzedaż w Internecie. Wnioskodawca stoi na stanowisku,...że oferowany przez niego towar pod nazwą handlową "S." będący wapnem sodowanym pochłaniającym dwutlenek węgla z gazów do oddychania jest zakwalifikowany według PKWiU jako 20.59.59.9 "Pozostałe różne wyroby chemiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Rozstrzygnięcie kwestii stawki podatku mającej zastosowanie do sprzedaży przedmiotowego wapna sodowanego, w warunkach przedstawionych we wniosku, z uwagi na treść poz. 87 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT, wymaga uprzedniego zdefiniowania użytego przez ustawodawcę w ww. pozycji załącznika Nr 3 zwrotu "do użytku farmaceutycznego", o co zresztą wniósł Wnioskodawca w pytaniu oznaczonym we wniosku jako nr 2.

Przede wszystkim należy zauważyć, iż pomimo użycia w ustawie o VAT zwrotu - do użytku farmaceutycznego - ustawodawca nie zdefiniował tego pojęcia w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług.

Stąd też koniecznym jest sięgnięcie do źródeł pozapodatkowych.

Z definicji zamieszczonej w wolnej encyklopedii - Wikipedia, wynika, że farmaceutyka to dział gospodarki zajmujący się lekami począwszy od ich projektowania poprzez produkcję aż do dystrybucji. Farmaceutyka zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak: badania nad nowymi lekami i dopuszczanie ich do produkcji, produkcja przemysłowa leków, ochrona patentowa leków, dopuszczanie leków do sprzedaży, sporządzanie recepturowe leków bezpośrednio w aptekach, przechowywanie leków, kontrola jakości leków, typowanie leków zamiennych, sposoby wydawania leków, urzędowe spisy leków, hurtownie farmaceutyczne oraz aptekarstwo.

W konsekwencji powyższego uzasadnionym jest przyjęcie, iż zwrot - do użytku farmaceutycznego - oznacza użycie określonej substancji czy też towaru w zakresie takim jakim zajmuje się sama farmaceutyka a więc m.in. w zagadnieniach dotyczących badań nad nowymi lekami i dopuszczania ich do produkcji, produkcji przemysłowej leków, sporządzania recepturowego leków bezpośrednio w aptekach, przechowywania leków, kontroli jakości leków, aptekarstwie.

W ocenie tut. organu zamierzone przez Wnioskodawcę kierunki sprzedaży ww. wapna sodowanego tj. do sektora medycznego, sektora ratownictwa oraz dla nurków i dla wojska z przeznaczeniem do użycia w aparatach medycznych, w aparatach służących w ratownictwie, w aparatach nurkowych i w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych, nie wypełnia zakresu pojęcia - do użytku farmaceutycznego.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii stawki podatku od towarów i usług mającej zastosowanie do sprzedaży przedmiotowego wapna sodowanego w warunkach przedstawionych przez Wnioskodawcę, co zostało objęte pytaniem nr 1, należy stwierdzić, iż obniżone stawki mają charakter wyjątkowy i winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy, a wszelkie wynikające z tych przepisów zastrzeżenia i zawężenia winny być stosowane ściśle.

Mając zatem na uwadze przywołane wcześniej przepisy prawa, jak również przedstawiony powyżej pogląd tut. organu w kwestii rozumienia użytego w poz. 87 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT, zwrotu - do użytku farmaceutycznego, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży ww. wapna sodowanego do sektora medycznego, sektora ratownictwa oraz dla nurków i dla wojska z przeznaczeniem do użycia w aparatach medycznych, w aparatach służących w ratownictwie, w aparatach nurkowych i w urządzeniach do oczyszczania powietrza na okrętach podwodnych, wobec niespełnienia przesłanki wynikającej z treści poz. 87 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT o jego przeznaczeniu do użytku farmaceutycznego, nie znajdzie zastosowania stawka podatku w wysokości 8%, lecz stawka podstawowa w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Wobec powyższego, również w tym zakresie, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W konsekwencji powyższego, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należało je uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl