IBPP2/443-584/12/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-584/12/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2012 r. (data wpływu 15 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu 31 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przychodów wspólnika spółki cichej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przychodów wspólnika spółki cichej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu 31 sierpnia 2012 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 23 sierpnia 2012 r. znak: IBPBI/1/415-717/12/AB, IBPP2/443-584/12/IK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W dniu 24 lutego 2012 r. w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zawarł on umowę spółki cichej. W umowie tej zobowiązał się jako wspólnik cichy do wniesienia do przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną określonej kwoty pieniędzy w zamian za udział w zysku z wyłączeniem udziału w stratach przedsiębiorstwa. Wnioskodawca, jako wspólnik cichy nie prowadzi spraw przedsiębiorstwa, a jedynie ma zagwarantowane w umowie, prawo do przeglądania ksiąg i dokumentów firmy.

Jako wspólnik cichy otrzyma określony w umowie procent zysku za każdy rok obrotowy. Zysk będzie wyliczany w sposób szczegółowo określony w umowie, zgodnie z którą otrzyma zaliczkowo co miesiąc procent miesięcznego zysku nie mniej niż określona w umowie kwota. Zaliczki zostaną rozliczone, w terminie 30 dni od złożenia przez wspólnika jawnego rozliczenia rocznego w urzędzie skarbowym. Umowa Spółki została podpisana na czas nieokreślony. W razie rozwiązania umowy spółki udział wspólnika cichego zostanie mu zwrócony w pełnej kwocie w terminie 30 dni od rozwiązania spółki.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

1.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, spółka cicha jako taka nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

2.

Na mocy zawartej umowy spółki cichej strony nie świadczą wobec siebie żadnych usług,

3.

Wnioskodawca, jako wspólnik cichy, nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki cichej w której jest wspólnikiem cichym,

4.

Wnioskodawca nie reprezentuje spółki cichej na zewnątrz,

5.

Wnioskodawcy, jako wspólnikowi cichemu nie przysługują prawa majątkowe lub niemajątkowe w spółce poza prawem do otrzymania określonego udziału w zysku i prawa do odkupienia przedsiębiorstwa spółki (majątku i danych handlowych) w przypadku wygaśnięcia lub innego rozwiązania umowy spółki.

W związku z powyższym w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie:

Czy przychody wspólnika cichego, z tytułu udziału w zyskach innego przedsiębiorcy uzyskiwane w ramach umowy spółki cichej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów, a jeżeli tak to jaka stawka jest właściwa dla ich opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej lub prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ustawy ww. ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel 1 rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza natomiast obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się natomiast czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 u.p.d.o.f., jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Należy tutaj zauważyć, iż jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania, na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W świetle ustawy o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do każdej płatności pieniężnej rozpatrywać należy, czy nie stanowi ona otrzymanego wynagrodzenia za jakieś świadczenia wykonane przez dany podmiot. Jeśli można zidentyfikować takie świadczenie, to wówczas otrzymaną płatność należy potraktować jako wynagrodzenie za usługę. W przypadku więc, gdy podmiot płacący uzyskuje korzyść z pewnego rodzaju sytuacji, zobowiązanie takie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usługi. Zgodnie z zawartą umową spółki cichej wspólnicy nie świadczą wobec siebie żadnych usług.

W związku z powyższym, ani wniesienie do przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną przez Wnioskodawcę wkładu, ani otrzymywane przez niego comiesięczne wynagrodzenie z tytułu udziału w dochodzie nie stanowią dostawy towarów, jak również nie stanowią świadczenia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Otrzymywane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie jest jedynie partycypacją w zyskach działalności prowadzonej przez innego przedsiębiorcę.

W związku z powyższym otrzymane przez Wnioskodawcę jako wspólnika cichego wynagrodzenie z tytułu udziału w spółce cichej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w następujących interpretacjach: nr IBPP2/443-1048/08/BW z 6 lutego 2009 r. i nr IBPP4/443-1609/11/EJ z 1 lutego 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Dokonując analizy powołanych przepisów należy zauważyć, że aby dana czynność nosiła znamiona dostawy towarów - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy - musi nastąpić przeniesienie przez dostawcę na rzecz nabywcy, prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Z kolei oceniając, czy dane świadczenie ma charakter usługi, należy mieć na względzie fakt, że ustawodawca - jak wynika z treści art. 8 ust. 1 ustawy - uznaje za usługę każde świadczenie wykonane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności, które nie jest dostawą towarów, podkreślając tym samym powszechność opodatkowania. Zatem na zachowanie to (świadczenie) składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź tolerowanie - znoszenie określonych stanów rzeczy).

Ponadto do uznania danej czynności za usługę konieczne jest istnienie odbiorcy wykonywanego świadczenia (beneficjenta czynności) i występowanie związku między tą czynnością a otrzymywanym przez niego wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym. W konsekwencji usługą jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument - odbiorca świadczenia, odnoszący z niego korzyść (choćby potencjalną). Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe oznacza, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest każde świadczenie odpłatne, które powoduje powstanie przysporzenia po stronie konkretnego odbiorcy na skutek działania wykonawcy świadczenia.

Zwrócić również należy uwagę, iż pod rządami aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do każdej płatności pieniężnej rozpatrywać należy, czy nie stanowi ona otrzymanego wynagrodzenia za jakieś świadczenia wykonane przez dany podmiot. Jeśli można zidentyfikować takie świadczenie, to wówczas otrzymaną płatność należałoby potraktować jako wynagrodzenie za usługę. W przypadku więc, gdy podmiot płacący uzyskuje korzyść z pewnego rodzaju sytuacji, zobowiązanie takie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usługi. W konsekwencji powinno być ono opodatkowane podatkiem VAT.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zobowiązał się jako wspólnik cichy do wniesienia do przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną określonej kwoty pieniędzy w zamian za udział w zysku z wyłączeniem udziału w stratach przedsiębiorstwa. Jako wspólnik cichy otrzyma określony w umowie procent zysku za każdy rok obrotowy. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka cicha jako taka nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na mocy zawartej umowy spółki cichej strony nie świadczą wobec siebie żadnych usług. Wnioskodawca, jako wspólnik cichy, nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki cichej w której jest wspólnikiem cichym. Wnioskodawca nie reprezentuje spółki cichej na zewnątrz. Wnioskodawcy, jako wspólnikowi cichemu nie przysługują prawa majątkowe lub niemajątkowe w spółce poza prawem do otrzymania określonego udziału w zysku i prawa do odkupienia przedsiębiorstwa spółki (majątku i danych handlowych) w przypadku wygaśnięcia lub innego rozwiązania umowy spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że z faktu przekazania środków finansowych na podstawie zawartej umowy - wkładu do tzw. spółki cichej, Wnioskodawca nie uzyskuje żadnego świadczenia wzajemnego np. prawa majątkowego w postaci udziałów. Wnioskodawca w zamian za przekazane na podstawie umowy środki pieniężne - wkład, uzyskuje prawo do odpowiedniego, określonego w umowie udziału w zyskach przedsiębiorstwa, do którego wniósł wkład.

Również czynność otrzymywania przez Wnioskodawcę zaliczkowo comiesięcznego określonego w umowie procentu z zysku nie stanowi zapłaty za dostawę towarów, jak również za świadczenie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Strony umowy nie świadczą wobec siebie żadnych usług. Otrzymywane co miesiąc przez wspólnika cichego wynagrodzenie jest jedynie partycypacją w zyskach działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo, do którego Wnioskodawca wniósł wkład.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę, jako wspólnika cichego, wynagrodzenie z tytułu udziału w spółce cichej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl