IBPP2/443-570/14/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-570/14/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 11 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem usług w celu realizacji projektu pod nazwą "..."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem usług w celu realizacji projektu pod nazwą "...".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Agencja (dalej: Agencja lub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Agencji jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), oraz pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 78.10.Z). Wskazane w zdaniu poprzednim rodzaje działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 6: Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie 6.1: Paszport do eksportu, Spółka realizuje projekt pod nazwą "...". W ramach projektu Spółka poniesie wydatki na zakup usług doradczych, usług marketingowych, usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami, usług w zakresie organizacji misji gospodarczej, a także usług w zakresie zakupu wiz i niezbędnych ubezpieczeń dla osób wydelegowanych do odbycia zagranicznych podróży służbowych. Na rzecz projektu opracowany został plan rozwoju eksportu wskazujący, że nabycie ww. usług jest niezbędne w celu przygotowania Spółki do świadczenia usług lub sprzedaży towarów na rynkach zagranicznych oraz że nabycie ww. usług pozwoli dodatkowo poprawić pozycję Agencji na rynku polskim. Nabyte usługi zostaną zatem przez Spółkę wykorzystane w całości w celu i z zamiarem sprzedaży na rynkach zagranicznych oraz na rynku polskim opodatkowanych podatkiem VAT usług, w szczególności w zakresie PKD takich, jak pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 78.10.Z). Osiągnięcie opodatkowanych podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży wyżej wymienionych usług (lub towarów, w ramach innych PKD Agencji) będzie, w chwili poniesienia wskazanych wydatków, prognozowane, tj. niepewne i obarczone ryzykiem rynkowym. Spółka od poniesionych, wskazanych wyżej, wydatków zamierza odliczać w całości podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczania podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem usług, o jakich mowa w opisie zdarzenia przyszłego.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki będzie jej przysługiwać prawo do odliczania podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem usług doradczych, usług marketingowych, usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami, usług w zakresie organizacji misji gospodarczej, a także usług w zakresie zakupu wiz i niezbędnych ubezpieczeń dla osób wydelegowanych do odbycia zagranicznych podróży służbowych, zakupionych w ramach projektu pod nazwą "...". Wymienione wyżej usługi będą nabywane w celu wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. prowadzenia na rynkach zagranicznych, ale także na rynku polskim, sprzedaży towarów lub usług, w szczególności usług w zakresie PKD takich, jak pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 78.10.Z). W myśl natomiast art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wprawdzie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT sformułowany jest w czasie teraźniejszym, lecz nie ma wątpliwości, że dotyczy również przyszłości. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje również w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatnika mają być (według zamiarów podatników) wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. Komentarz VAT 2014, Tomasz Krywań, Unimex 2014).

Istotny dla powstania prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług jest istniejący w momencie nabycia towarów i usług zamiar ich wykorzystywania do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to nie ulega w żadnym stopniu ograniczeniu z uwagi na przewidywany moment realizacji czynności opodatkowanych (np. po okresie dłuższym niż rok od nabycia towarów i usług), bądź też z uwagi na finalny brak czynności opodatkowanych (np. w wyniku zmiany sytuacji na rynku).

W konsekwencji, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska, zgodnie z którym będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem w celu wykonywania w przyszłości czynności opodatkowanych podatkiem VAT, towarów lub usług przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Agencja jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Agencji jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), oraz pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 78.10.Z). Wskazane rodzaje działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 6: Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie 6.1: Paszport do eksportu, Spółka realizuje projekt pod nazwą "...". W ramach projektu Spółka poniesie wydatki na zakup usług doradczych, usług marketingowych, usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami, usług w zakresie organizacji misji gospodarczej, a także usług w zakresie zakupu wiz i niezbędnych ubezpieczeń dla osób wydelegowanych do odbycia zagranicznych podróży służbowych. Na rzecz projektu opracowany został plan rozwoju eksportu wskazujący, że nabycie ww. usług jest niezbędne w celu przygotowania Spółki do świadczenia usług lub sprzedaży towarów na rynkach zagranicznych oraz że nabycie ww. usług pozwoli dodatkowo poprawić pozycję Agencji na rynku polskim. Nabyte usługi zostaną zatem przez Spółkę wykorzystane w całości w celu i z zamiarem sprzedaży na rynkach zagranicznych oraz na rynku polskim opodatkowanych podatkiem VAT usług, w szczególności w zakresie PKD takich, jak pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 78.10.Z). Osiągnięcie opodatkowanych podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży wyżej wymienionych usług (lub towarów, w ramach innych PKD Agencji) będzie, w chwili poniesienia wskazanych wydatków, prognozowane, tj. niepewne i obarczone ryzykiem rynkowym.

W oparciu o przedstawiony opis zdarzenia oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak wskazał Wnioskodawca nabyte usługi zostaną przez niego wykorzystane w całości w celu i z zamiarem sprzedaży na rynkach zagranicznych oraz na rynku polskim usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Zatem z uwagi na spełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "...".

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo należy podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Należy zatem wskazać, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, że faktycznie zakupy dokonywane w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tekst jedn.: generujących podatek należny dla Wnioskodawcy).

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślić wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, a w szczególności, gdy zakupy dokonywane w związku z realizacją projektu nie będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl