IBPP2/443-514/08/JCi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-514/08/JCi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. j., przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2008 r. (data wpływu 2 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 17 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania podatku VAT należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wobec dłużnika zostało wszczęte postępowanie upadłościowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania podatku VAT należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wobec dłużnika zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 17 czerwca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi handlowo-usługową działalność gospodarczą. Jednym z jego kontrahentów jest podmiot, który nie dokonał zapłaty za nabyte towary. Wierzytelności z tego tytułu powstały oraz stały się wymagalne po dniu 1 czerwca 2005 r. Wnioskodawca po zakończeniu odpowiedniego postępowania sądowego podjął próbę uzyskania należnej zapłaty w postępowaniu egzekucyjnym. Mimo to do dnia dzisiejszego nie uzyskał należnej zapłaty. W związku z tym nieściągalne wierzytelności zaliczył do kosztów uzyskania przychodów - do czego był uprawniony na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto:

1.

dostawa towaru dokonana była na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako VAT czynny, niebędącego w trakcie likwidacji lub postępowania upadłościowego,

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i należny,

3.

na chwilę obecną wierzyciel i dłużnik są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

4.

wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,

5.

wierzyciel zamierza zawiadomić dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych,

6.

pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem niewystępują powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług,

7.

Wnioskodawca w najbliższym czasie uzyska dokumenty stwierdzające niemożność odzyskania należności dłużnika.

W związku z tym, że wobec dłużnika wszczęto postępowanie upadłościowe, Wnioskodawca postanowił dokonać korekty podatku VAT należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca może dokonać korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wobec dłużnika zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Czy przepis art. 89a sut. 2 pkt 1 należy interpretować w taki sposób, że dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego tylko w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług.

Zdaniem Wnioskodawcy należy przyjąć, iż wszczęcie postępowania upadłościowego już po dokonaniu dostawy towaru lub świadczenia usługi nie stanowi przeszkody w skorzystaniu z ulgi z art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług.Przepisy dopuszczające możliwość korekty podatku należnego zostały wprowadzone od dnia 1 czerwca 2005 r. i mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności, które powstały od tego dnia. Wierzytelności, których termin wymagalności przypada przed tą datą, nie dają podstawy do korekty podatku należnego (art. 6 ustawy nowelizującej z dnia 21 kwietnia 2005).Jednym z warunków skorzystania z przedmiotowej ulgi, jest konieczność dostawy towaru lub świadczenie usług dokonane na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Z literalnej wykładni tego przepisu jasno wynika, iż momentem według którego należy oceniać wszczęcie postępowania upadłościowego wobec dłużnika, warunkujące możliwości skorzystania z ulgi, jest moment dokonania dostawy towaru lub świadczenia usługi. Przepis nie daje, zdaniem Wnioskodawcy, podstaw do przyjęcia, iż chodzi tu o moment dokonania korekty. Przyjęcie takiego założenia w istotny sposób ograniczy możliwość skorzystania z ulgi za złe długi, gdyż w dużej części przypadków jednym z motywów dokonania korekty jest wszczęcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego dłużnika.Podobne stanowisko zajął Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście III-2/443 127/06/PPA pismem z dnia 11 września 2006 r. "Podkreślenia wymaga również fakt, iż warunek, aby nabywca/dłużnik - nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi stosownie do cytowanego wyżej art. 89a ust. 2 pkt 1, natomiast w momencie dokonania korekty dłużnik (jak również wierzyciel) musi być jedynie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny stosownie do wyżej cytowanego art. 89a ust. 2 pkt 3".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Na podstawie ust. 2 tego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

3.

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

4.

wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały zbyte,

5.

od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,

6.

wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

W myśl ust. 3 i 4 ww. przepisu korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. W przypadku gdy po dokonaniu korekty określonej w ust. 1 należność została uregulowana w jakiejkolwiek formie, podatnik o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest zwiększyć podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części. Na podstawie art. 89a ust. 5 i 6 ww. ustawy podatnik obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego określonej w ust. 1, zawiadomić o korekcie, o której mowa w ust. 1 właściwy dla podatnika urząd skarbowy wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego. Podatnik w ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty podatku należnego wymienionej w ust. 1 obowiązany jest również zawiadomić dłużnika o tej czynności. Kopia zawiadomienia jest przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

Przepisów ust. 1 - 6 nie stosuje się, co stanowi art. 89a ust. 7, jeżeli pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) postanowiono, że przepisy art. 89a i art. 89b mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. od dnia 1 czerwca 2005 r. Jeżeli wyżej wymienione warunki zostaną spełnione to podatnikowi przysługuje prawo do dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ust. 1 ww. ustawy. Na wysokość korekty składać się będą wierzytelności odpisane jako nieściągalne, stanowiące koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które zostały wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny. Wierzytelności te nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte. W przypadku gdy część wierzytelności został odpisana jako nieściągalna, kwota korekty dotyczy tej części.

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi handlowo-usługową działalność gospodarczą. Jednym z jego kontrahentów jest podmiot, który nie dokonał zapłaty za nabyte towary. Wierzytelności z tego tytułu powstały oraz stały się wymagalne po 1 czerwca 2005 r. Wnioskodawca po zakończeniu odpowiedniego postępowania sądowego podjął próbę uzyskania należnej zapłaty w postępowaniu egzekucyjnym. Mimo to do dnia dzisiejszego nie uzyskał należnej zapłaty. W związku z tym nieściągalne wierzytelności zaliczył do kosztów uzyskania przychodów - do czego był uprawniony na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto:

1.

dostawa towaru dokonana była na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako VAT czynny, niebędącego w trakcie likwidacji lub postępowania upadłościowego,

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i należny,

3.

na chwilę obecną wierzyciel i dłużnik są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

4.

wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,

5.

wierzyciel zamierza zawiadomić dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych,

6.

pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem niewystępują powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług,

7.

Wnioskodawca w najbliższym czasie uzyska dokumenty stwierdzające niemożność odzyskania należności dłużnika.

Zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 6 ww. ustawy, wierzyciel zawiadamia dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej. Jeżeli dłużnik w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia ureguluje należności, korekty nie dokonuje się. Jeżeli dłużnik w powyższym terminie ureguluje tylko część należności korekty nie dokonuje się w odniesieniu do tej części. Wobec przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego należy zauważyć, iż Wnioskodawca nie skierował do dłużnika zawiadomienia o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6. Aby podatnik mógł dokonać korekty określonej w art. 89a ust. 1, warunki określone w art. 89a ust. 2 muszą być spełnione łącznie. Podkreślenia wymaga fakt, iż warunek, aby nabywca (dłużnik) nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi stosownie do wyżej cyt. art. 89a ust. 2 pkt 1, natomiast w momencie dokonania korekty dłużnik (jak również wierzyciel) musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny stosownie do wyżej cyt. art. 89a ust. 2 pkt 3.

Reasumując, z uwagi na to, że Wnioskodawca nie zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej (zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 6), nie przysługuje mu prawo do dokonania korekty, o której mowa w art. 89a ust. 1 ww. ustawy. Odnośnie wskazanego we wniosku stanowiska Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście III-2/443-127/06/PPA z dnia 11 września 2006 r. należy wyjaśnić, iż interpretacje organów podatkowych wydawane są w indywidualnych sprawach podatników w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa i stan faktyczny przedstawiony przez podatnika. Interpretacja ta nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa. Zatem tut. organ przy wydawaniu interpretacji indywidualnej nie ma obowiązku kierować się stanowiskiem innych organów podatkowych. Zaznaczyć należy, iż powyższa interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości zastosowania przez podatnika przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wierzytelności odpisanych jako nieściągalne za stanowiące koszty uzyskania przychodów. W przypadku wątpliwości odnośnie interpretacji przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych należy zwrócić się do tutejszego organu podatkowego odrębnym wnioskiem w tym zakresie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl