IBPP2/443-511/08/EJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-511/08/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. I., przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2008 r. (data wpływu 2 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych dla kontrahenta austriackiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych dla kontrahenta austriackiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest biurem projektowym. Na zlecenie austriackiej firmy (nieposiadającej biura ani przedstawicielstwa w Polsce) Wnioskodawca wykonywał na terytorium kraju następujące usługi:

1.

inwentaryzacja urbanistyczna,

2.

wycena obiektu,

3.

analiza infrastruktury technicznej,

4.

opracowanie wniosków z analiz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Ww. usługi związane są z opracowaniem koncepcji wykonania "Kanału K. " (kanał rzeczny, który będzie miał na celu usprawnienie ruchu barek po W.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wystawiając fakturę dla kontrahenta austriackiego Wnioskodawca ma zastosować stawkę VAT 22%, czy też jest to usługa niepodlegająca opodatkowaniu w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji mamy do czynienia z usługami wykonywanymi na obiekcie, który w przyszłości ma być położony na terytorium Polski. Usługi świadczone na rzecz kontrahenta unijnego (w tym przypadku firmy austriackiej) na ww. obiekcie będą opodatkowane na terytorium kraju na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z tym Wnioskodawca obowiązany jest wystawić fakturę VAT i naliczyć 22% VAT-u.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i sług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie zaś z art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Wnioskodawca jest biurem projektowym. Na zlecenie austriackiej firmy wykonał na terenie kraju usługi związane z opracowaniem koncepcji wykonania "Kanału K." (kanał rzeczny, który będzie miał na celu usprawnienie ruchu barek po W.).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny stwierdzić należy, iż w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT. Tym samym miejscem opodatkowania świadczonej usługi będzie miejsce położenia Kanału rzecznego, a więc terenu (nieruchomości) pokrytego wodą tj. terytorium kraju. Zatem Spółka zobowiązana jest na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT do wystawienia faktury VAT z wykazanym podatkiem VAT w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Przepisy ustawy o VAT nie przewidują bowiem dla świadczonych usług projektowych obniżonej, preferencyjnej stawki podatku VAT.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl