IBPP2/443-479/08/EJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-479/08/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. E. przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 26 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) oraz pismem z dnia 25 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania Miastu terenów i dokumentacji projektowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania Gminie terenów i dokumentacji projektowej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lipca 2008 r. znak: IBPB3/423-438/08/AP, IBPP2/443-479/08/EJ oraz pismem z dnia 25 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki (nabyte od Huty S.A. w upadłości w drodze licytacji publicznej) zależne jest od istnienia dobrej jakości drogi dojazdowej, która ujęta jest w planie ogólnego zagospodarowania przestrzennego terenu Miasta dla terenu położonego w obszarze dzielnicy Osiedle T. w rejonie ulic: B.-Ch.-Ż. Droga ta pozwoli na skomunikowanie terenu Huty S.A. w upadłości z ulicą Ch. (główną drogą tranzytową). W związku z późn. zm. stosunków własnościowych terenów dawnej Huty S.A. (obecnie w upadłości) zachodzi konieczność budowy nowej drogi dojazdowej. Wnioskodawca zawarł porozumienie z Miastem, zgodnie z którym Spółka przekaże nieodpłatnie Miastu będące jej własnością działki gruntowe oraz dokumentację projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej. Spółka nie będzie właścicielem nowej drogi jak również nie będzie jej dzierżawić ani nie będzie jej wiązać żadna inna umowa o podobnym charakterze.W piśmie z dnia 25 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że grunty będące przedmiotem nieodpłatnego przekazania Miastu zostały nabyte w drodze licytacji komorniczej bez podatku VAT. W związku z powyższym podatek VAT nie został przez Spółkę odliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie Gminie terenów i dokumentacji projektowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie Gminie terenów i dokumentacji projektowej jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.Z cytowanych wyżej przepisów (art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3) wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów związanych bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest jednak to czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Jak wynika ze stanu faktycznego Wnioskodawca przekaże nieodpłatnie Miastu będące jego własnością działki gruntowe jako współudział w budowie drogi publicznej. Istnienie dobrej jakości drogi uzależnia użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki. Wnioskodawca prowadzi bowiem działalność gospodarczą w zakresie wynajmu tej nieruchomości. Przedmiotowe gruntu zostały nabyte bez podatku VAT, a w związku z tym podatek VAT nie został odliczony. W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro przy nabyciu przedmiotowych gruntów Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, tym samym spełnione zostały warunki określone w ww. przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W efekcie przekazanie, o którym mowa we wniosku, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, nieodpłatne przekazanie Gminie terenów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe, jednakże podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia jest przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT a nie jak wskazał Wnioskodawca - art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Fakt wskazania przez Wnioskodawcę we wniosku innej podstawy prawnej, nie przesądza w ocenie tut. organu, o konieczności uznania stanowiska Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Prawidłowe jest także stanowisko Wnioskodawcy odnośnie braku podstaw do opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania Gminie dokumentacji projektowej.W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ustawodawca sformułował wprost, że świadczeniem usługi podlegającej opodatkowaniu są wszelkie odpłatne świadczenia, w tym czynności polegające na przeniesieniu praw.Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jednak tylko te darowizny, których przedmiotem jest towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.Zgodnie z tym przepisem towarami w rozumieniu ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, że przekaże nieodpłatnie Miastu, będącą jego własnością, dokumentację projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej.Zdaniem tut. organu w przedmiotowej sprawie występuje świadczenie usługi, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, polegające na przeniesieniu przez Wnioskodawcę prawa do projektu inwestycji drogowej na rzecz miasta.Przepis art. 8 ust. 2 ww. ustawy o VAT stanowi, iż nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z powyższym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od ww. zasady, sformułowanej w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, ustawodawca określił wyjątki, zgodnie z którymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również świadczenie usług niemające charakteru odpłatnego lecz zrównane w zakresie opodatkowania z odpłatnym świadczeniem usług. Aby nieodpłatne świadczeniem usług niebędące dostawą towarów uznać za odpłatne świadczenie usług, muszą być spełnione łącznie następujące warunki wymienione w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy:

* nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

* podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki zależne jest od istnienia dobrej jakości drogi dojazdowej. W związku z późn. zm. stosunków własnościowych terenów dawnej Huty S.A. (w upadłości) zachodzi konieczność budowy nowej drogi dojazdowej. Budowa drogi dojazdowej do nieruchomości jest warunkiem uzyskiwania przez Spółkę przychodów z jej najmu. Spółka zawarła porozumienie z Miastem, zgodnie z którym przekaże nieodpłatnie Miastu dokumentacje projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej. Spółka nie będzie właścicielem nowej drogi jak również nie będzie jej dzierżawić ani nie będzie jej wiązać żadna inna umowa o podobnym charakterze.

Z powyższego wynika, że przekazanie dokumentacji projektowej przez Wnioskodawcę jest związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, co oznacza, iż niespełniona zostanie jedna z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy. Okoliczność ta powoduje, że przepis art. 8 ust. 2 nie znajdzie w sprawie zastosowania.W świetle powyższego, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w zakresie przekazania dokumentacji projektowej, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Miasta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało w całości uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl