IBPP2/443-475/10/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-475/10/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 27 maja 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów pozostałych po likwidacji spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania towarów pozostałych po likwidacji spółki cywilnej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 sierpnia 2010 r., znak: IBPP2/443-475/10/ASz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - spółka cywilna - to firma rodzinna, działająca już od kilkunastu lat. Z uwagi na stan zdrowia, żona nie może dalej udzielać się w pracy i musi zrezygnować z udziału w spółce. Obecnie jest w szpitalu, a jej pobyt potrwa 6 tygodni, nie jest to zresztą pierwsza niedyspozycja w tym roku. Jeden ze wspólników (mąż) chce dalej prowadzić firmę, a dochód z jej działalności, będzie dalej opodatkowany na oboje małżonków, gdyż pozostają oni we współwłasności małżeńskiej, a z podatku rozliczają się wspólnie. Wnioskodawca nie chce natomiast spowodować likwidacji swojej działalności i konieczności rejestrowania jej od początku, jako, że niesie to za sobą sporą ilość wydatków, a w obecnej sytuacji ekonomicznej Wnioskodawcy nie będzie na nie stać. Żona w obecnej sytuacji i tak nie może udzielać się dla dobra firmy a jej w niej udział jest teraz fikcyjny. Wnioskodawca uważa, że w przypadku spółek prowadzonych przez współmałżonków pozostających nadal we wspólnym gospodarstwie i opodatkowujących się wspólnie przepisy powinny zezwolić na wycofanie się w uzasadnionych przypadkach ze spółki jednego ze współmałżonków bez konieczności zmiany danych i likwidacji działalności. Wnioskodawca jest spółką cywilną, wspólnikami są małżonkowie. Spółka prowadzi działalność kilkanaście lat. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na stan zdrowia żona chce wycofać się ze Spółki i z tego względu, że Spółka jest dwuosobowa, ulegnie likwidacji. Po wycofaniu się małżonki ze Spółki, mąż zamierza nadal kontynuować działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną w formie Spółki jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dołączając działalność prowadzoną dotychczas w formie spółki do działalności prowadzonej jednoosobowo. Małżonkowie są objęci ustawową wspólnotą majątkową. Wnioskodawcy od części towarów objętych przedmiotowym wnioskiem przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie, a od części towarów takie prawo nie przysługiwało.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zaprzestania działalności prowadzonej przez współmałżonków w formie spółki cywilnej (dwuosobowej) i kontynuowaniu działalności przez jednego z współmałżonków towary pozostałe po spółce podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czy też ze względu na dalsze ich wykorzystywanie w działalności gospodarczej jednego ze współmałżonków nie będą podlegały opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy: w przypadku zaprzestania działalności prowadzonej przez współmałżonków w formie spółki cywilnej (dwuosobowej) i kontynuowaniu działalności przez jednego ze współmałżonków towary pozostałe po spółce nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jest to majątek wspólny podlegający wspólnocie małżeńskiej czyli nie następuje element dostawy towaru gdyż właścicielem pozostaje w dalszym ciągu małżeństwo tylko po likwidacji Spółki towary wykorzystywane będą przez jednego ze wspólników w jego działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Powołane uregulowanie odnosi się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - ust. 4 powołanego art. 14 ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W myśl art. 14 ust. 6 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Należy też zauważyć, że stosowanie do art. 14 ust. 7 ustawy o VAT, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca - spółka cywilna - to firma rodzinna, działająca już od kilkunastu lat. Z uwagi na stan zdrowia, żona nie może dalej udzielać się w pracy i musi zrezygnować z udziału w spółce. Obecnie jest w szpitalu, a jej pobyt potrwa 6 tygodni, nie jest to zresztą pierwsza niedyspozycja w tym roku. Jeden ze wspólników (mąż) chce dalej prowadzić firmę, a dochód z jej działalności, będzie dalej opodatkowany na oboje małżonków, gdyż pozostają oni we współwłasności małżeńskiej, a z podatku rozliczają się wspólnie. Wnioskodawca nie chce natomiast spowodować likwidacji swojej działalności i konieczności rejestrowania jej od początku, jako, że niesie to za sobą sporą ilość wydatków, a w obecnej sytuacji ekonomicznej Wnioskodawcy nie będzie na nie stać. Żona w obecnej sytuacji i tak nie może udzielać się dla dobra firmy a jej w niej udział jest teraz fikcyjny. Wnioskodawca uważa, że w przypadku spółek prowadzonych przez współmałżonków pozostających nadał we wspólnym gospodarstwie i opodatkowujących się wspólnie przepisy powinny zezwolić na wycofanie się w uzasadnionych przypadkach ze spółki jednego ze współmałżonków bez konieczności zmiany danych i likwidacji działalności. Wnioskodawca jest spółką cywilną, wspólnikami są małżonkowie. Spółka prowadzi działalność kilkanaście lat. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na stan zdrowia żona chce wycofać się ze Spółki i z tego względu, że Spółka jest dwuosobowa, ulegnie likwidacji. Po wycofaniu się małżonki ze Spółki, mąż zamierza nadal kontynuować działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną w formie Spółki jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dołączając działalność prowadzoną dotychczas w formie spółki do działalności prowadzonej jednoosobowo. Małżonkowie są objęci ustawową wspólnotą majątkową. Wnioskodawcy od części towarów objętych przedmiotowym wnioskiem przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie, a od części towarów takie prawo nie przysługiwało.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołany powyżej stan prawny należy stwierdzić, iż w sytuacji likwidacji Wnioskodawcy (spółki cywilnej), na dzień tej likwidacji należy sporządzić spis z natury tych towarów (środków trwałych i obrotowych), w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, należy załączyć do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki.

Trzeba w tym miejscu wskazać, iż ustawodawca nie przewidział wyłączenia z obowiązku opodatkowania towarów własnej produkcji oraz towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dalszej dostawy a w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, której wspólnikami byli małżonkowie.

Należy też zauważyć, iż w niniejszym przypadku nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie, czy istnieje wspólność majątkowa wspólników spółki cywilnej, ani też sposób rozliczania się wspólników w zakresie podatku dochodowego. Bez wpływu na rozstrzygnięcie jest również, fakt, iż po likwidacji Spółki, towary wykorzystywane będą przez jednego ze wspólników w jego działalności.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż w przypadku zaprzestania działalności prowadzonej przez współmałżonków w formie spółki cywilnej (dwuosobowej) i kontynuowaniu działalności przez jednego ze współmałżonków, towary pozostałe po spółce nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl