IBPP2/443-466/08/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-466/08/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Firmy Transportowo-Handlowej X Spółka Cywilna, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 19 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 sierpnia 2008 r. (data wpływu 27 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących koszty inwestycyjne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących koszty inwestycyjne.Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2008 r. (data wpływu 27 sierpnia 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 11 sierpnia 2008 r. znak: IBPP2/443-466/08/WN.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność jego, polegająca wyłącznie na towarowym transporcie drogowym, jest opodatkowana 22% stawką podatku VAT. Wspólnicy zamierzają w ramach spółki cywilnej wybudować pomieszczenia garażowe na gruncie przekazanym spółce na podstawie umowy użyczenia. Budowa garaży jest jednym z etapów inwestycji, na którą pozwolenie na budowę otrzymał jeden ze wspólników. Całość inwestycji obejmuje budowę domu mieszkalnego jednego ze wspólników spółki cywilnej oraz budowę odrębnego budynku niemieszkalnego (garaże) wraz z placem postojowym. Ponoszone w przyszłości koszty związane z przedmiotową budową na użyczonym gruncie będą związane wyłącznie z opodatkowaną działalnością spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podejmując się inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku garażowego wraz z placem postojowym Wnioskodawca będący inwestorem w sensie ekonomicznym, a nie w rozumieniu Prawa budowlanego, będzie uprawniony do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z ponoszonymi w przyszłości kosztami inwestycyjnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, w powiązaniu z art. 86 tejże ustawy oraz zasadą neutralności podatku VAT posiada on prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z kosztami dotyczącymi inwestycji związanej z budową garaży - budowa budynku na cudzym gruncie (art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy p.d.o.f.)Prawo finansowe, którego częścią jest ustawa VAT, nie odsyła Wnioskodawcy do przepisów ustawy - Prawo budowlane odnośnie interpretacji pojęcia "inwestor". Dlatego też, brak pozwolenia na budowę wydanego na rzecz obu wspólników spółki cywilnej nie wyklucza prawa wynikającego z art. 86 ustawy VAT, którego podmiotem jest spółka cywilna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.W myśl art. 15 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Spółka wskazała we wniosku, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a poniesione w przyszłości wydatki będą dotyczyć budowy garażu wykorzystywanego wyłącznie w ramach działalności opodatkowanej.

Z powyższego wynika, że w opisanym wyżej zakresie Spółka spełniła wszystkie warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uprawniające do obniżenia podatku należnego.Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.W świetle wyjaśnień Wnioskodawcy, przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.W konsekwencji nie wystąpi w tym przypadku przewidziane ustawą wyłączenie z odliczenia podatku.

Podsumowując, w świetle cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia całości podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z budową garażu, który służyć będzie wyłącznie opodatkowanej działalności Spółki.Brak pozwolenia na budowę wydanego na rzecz obu wspólników pozostaje bez znaczenia w niniejszej sprawie, jeśli inwestorem w sensie ekonomicznym będzie faktycznie Spółka, bowiem to Spółka będzie ponosiła wydatki związane z budową odrębnego budynku niemieszkalnego (garażu) oraz na nią będą wystawiane faktury VAT dokumentują te wydatki.

Tym samym należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy tutaj wskazać, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponoszonych przez Wnioskodawcę w przyszłości wydatków dotyczących ww. inwestycji.Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl