IBPP2/443-460/11/ASz - Stawka podatku VAT dla usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowej, sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 36.00.20.0.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-460/11/ASz Stawka podatku VAT dla usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowej, sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 36.00.20.0.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 5 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 13 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług do usługi sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 36.00.20.0 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług do usługi sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 36.00.20.0.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 13 lipca 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 lipca 2011 r. znak: IBPP2/443-460/11/ASz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podwykonawcą usług polegających na serwisowaniu urządzeń uzdatniających wodę związanych trwale z siecią wodociągową. Podatnik wykonując zlecenie wystawia paragony fiskalne na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie podatnika stanowi procent wypracowanego przez podatnika przychodu w kwocie brutto, od której podatnik aktualnie odprowadza podatek VAT wg stawki 23%.

W piśmie z dnia 11 lipca 2011 r. Wnioskodawca wskazał, że:

Symbol PKWiU właściwy dla wykonywanych przez niego w ramach działalności gospodarczej czynności to: 36.00.20.0 - usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych (vide rozp. Rady Min. z dnia 29 października 2008 r.; Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w omawianym zakresie obejmują:

* płukanie wkładów węglowych,

* kontrola ciśnienia wody surowej,

* kontrola jakości wody surowej i uzdatnionej,

* dezynfekcja systemu filtracyjnego: obudowy filtrów wstępnych, membrana molekularna, zbiornik wody czystej, filtr końcowy,

* kontrola stanu technicznego urządzenia: zawór odcinający (kontrola działania), ogranicznik przepływu (kontrola działania), szybkozłączki (przegląd lub wymiana), przewody-wężyki (przegląd lub wymiana), zawór wody surowej (kontrola działania), kran wody uzdatnionej (kontrola działania - regulacja), pompa ciśnieniowa (kontrola działania-tylko w urządzeniach z pompą), czujnik ciśnienia (kontrola działania - tylko w urządzeniach z pompą).

Fakt wykonania powyższych czynności jest dokumentowany przez Wnioskodawcę stosownym protokołem, którego wzór Wnioskodawca załączył do niniejszego pisma.

Dodatkowo - jeżeli nastąpi potrzeba wymiany jakiegoś urządzenia składowego takiej instalacji, jest wymiana taka przez Wnioskodawcę dokonywana.

Zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca wykonuje powyższe czynności, jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zleceniodawca Wnioskodawcy wskazuje adresy i zakres czynności serwisowych do wykonania, które Wnioskodawca następnie wykonuje.

Wnioskodawca jest w posiadaniu kasy fiskalnej, stanowiącej własność Zleceniodawcy. Każdorazowo po wykonaniu zleconej usługi - jak wyżej opisana - zapłata za nią jest rejestrowana na tej właśnie kasie fiskalnej, a otrzymane za wykonane usługi pieniądze każdego dnia przekazywane są Zleceniodawcy za pokwitowaniem. Sama usługa serwisowa jest rejestrowana ze stawką 8%, natomiast w przypadku wymiany części składowych urządzenia filtrującego to sprzedaż części rejestrowana jest ze stawką 23%. Po zakończeniu każdego miesiąca Wnioskodawca obciąża fakturą VAT Zleceniodawcę opiewającą na 30% wartości ogółem wynikającej z rejestru z tej właśnie kasy fiskalnej. Wartość 30% stanowi dla Wnioskodawcy kwotę brutto, z której odprowadza na chwilę obecną 23% VAT. Stąd też w ocenie Wnioskodawcy - ponieważ w istocie wykonuje on jedynie usługę (daje robociznę) - możliwe jest zastosowanie do uzyskiwanego przez niego przychodu stawki 8% podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykonywanie usług serwisowych urządzeń uzdatniających wodę trwale połączonych z siecią wodociągową opodatkowane jest stawką podatku VAT wynoszącą 8%.

Stanowisko Wnioskodawcy: wykonywane przez niego usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 8%. Wedle art. 41 ust. 2 ustawy, usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych - jako wymienione w Załączniku Nr 3 do ustawy (poz. 140), są usługami dla których stosuje się stawkę 8%. Przez pojęcie "uzdatniania wody" należy rozumieć nadawanie wodzie, pobieranej z naturalnego źródła, odpowiednią jakość (np. czynić ją zdatną do picia, do użytku w procesach przemysłowych) przez usuwanie z niej zanieczyszczeń. Usuwanie zanieczyszczeń wody może odbywać się również poprzez urządzenia uzdatniające (filtry wody) połączone trwale z siecią wodociągową, zlokalizowane poza przedsiębiorstwem wodociągowym, jak to ma miejsce w przypadku Wnioskodawcy.

Stąd też usługa polegająca na serwisowaniu tych urządzeń mieści się w pojęciu uzdatniania, gdyż od ich sprawności zależy jakość dostarczanej wody.

Z tych to względów, w ocenie podatnika, możliwe jest opodatkowanie uzyskiwanego przez niego przychodu stawką 8% - zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, a nie stawką 23%, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5a towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Artykuł 41 ust. 1 ustawy o VAT określa, że stawka podatku do 31 grudnia 2010 r.wynosiła 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku do dnia 31 grudnia 2010 r. wynosiła 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a cyt. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Jak wynika z zacytowanych wyżej przepisów, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku VAT obniżona do wysokości 8% będzie miała zastosowanie do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

W załączniku nr 3 (obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.) do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% pod pozycją 140 wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 36.00.20.0 "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych".

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest podwykonawcą usług polegających na serwisowaniu urządzeń uzdatniających wodę związanych trwale z siecią wodociągową. Podatnik wykonując zlecenie wystawia paragony fiskalne na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie podatnika stanowi procent wypracowanego przez podatnika przychodu w kwocie brutto, od której podatnik aktualnie odprowadza podatek VAT wg stawki 23%. Symbol PKWiU właściwy dla wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej czynności to: 36.00.20.0 - usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych.

Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności w omawianym zakresie obejmują:

* płukanie wkładów węglowych,

* kontrola ciśnienia wody surowej,

* kontrola jakości wody surowej i uzdatnionej,

* dezynfekcja systemu filtracyjnego: obudowy filtrów wstępnych, membrana molekularna, zbiornik wody czystej, filtr końcowy,

* kontrola stanu technicznego urządzenia: zawór odcinający (kontrola działania), ogranicznik przepływu (kontrola działania), szybkozłączki (przegląd lub wymiana), przewody-wężyki (przegląd lub wymiana), zawór wody surowej (kontrola działania), kran wody uzdatnionej (kontrola działania - regulacja), pompa ciśnieniowa (kontrola działania-tylko w urządzeniach z pompą), czujnik ciśnienia (kontrola działania - tylko w urządzeniach z pompą).

Mając na uwadze ww. przepisy oraz zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że pod poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wymienione zostały "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych" - PKWiU 36.00.20.0, opodatkowane preferencyjną stawką VAT w wysokości 8% to do wykonywanych przez Wnioskodawcę usług serwisowania urządzeń uzdatniających wodę związanych trwale z siecią wodociągową, o ile zostały one w sposób prawidłowy sklasyfikowane przez Wnioskodawcę wg PKWiU do grupowania 36.00.20.0, ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 8%.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii prawidłowości określenia podstawy opodatkowania, natomiast rozstrzyga jedynie w zakresie stawki dla usługi świadczonej przez Wnioskodawcę.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania ww. usługi według PKWiU. Należy bowiem zauważyć, iż tut. organ nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości, dokonanego przez Wnioskodawcę, przyporządkowania formalnego usługi do grupowania statystycznego. Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi wskazanego we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny klasyfikacji przedmiotowego budynku.

Stosownie do zasad metodycznych klasyfikacji statystycznych - na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Nadmienia się, iż niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl