IBPP2/443-396/11/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-396/11/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 maja 2011 r. (data wpływu 31 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie:

* stwierdzenia, czy sprzedaż książek będzie traktowana jako działalność gospodarcza-jest nieprawidłowe,

* dokumentowania sprzedaży książek - jest prawidłowe,

* ustalenia prawidłowej stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania sprzedaży książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, pracuje na umowę zlecenie i dodatkowo z własnego nakładu finansowego w grudniu 2010 r. wydał książkę - bez nr ISBN - 500 sztuk.

Książka nie wyszła z wydawnictwa, ale od Wnioskodawcy jako osoby fizycznej. Wnioskodawca posiada do niej pełnię praw autorskich. Jest ona rzeczową postacią utworu, który Wnioskodawca sam stworzył.

Książka miała być na użytek wewnętrzny w pracy Wnioskodawcy, jako pomoc w wykładach, które prowadzi z psychologii oraz metodyki nauczania. Jednak pozycja ta okazuje się mieć duże zainteresowanie klientów, którzy chcieliby kupić tę książkę. Wnioskodawca sprzedał 15 sztuk i chciałby kontynuować dalszą sprzedaż.

Pismem z dnia 29 maja 2011 r. (data wpływu 31 maja 2011 r.) Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek poprzez wskazanie, iż nie jest podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy taka sprzedaż będzie traktowana jako działalność gospodarcza.

2.

W jaki sposób należy udokumentować ewentualną sprzedaż. Czy wystarczy zwykły rachunek.

3.

Książka nie ma ISBN, zatem czy należy ją traktować jako zwykły towar, który podlega podatkowi 23% czy jako książkę i opodatkować podatkiem 5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie podatku od towarów i usług, dokonuje on dostawy towaru, tj. książki, gdyż przenosi prawa do rozporządzania jako właściciel tym konkretnym egzemplarzem. Sprzedaż taka będzie wolna od podatku VAT. Wnioskodawca nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, ani żadnej innej o charakterze zorganizowanym i ciągłym. Jest to ponadto pierwsza książka Wnioskodawcy, należąca do jego własnych zbiorów i ma charakter pomocy dydaktycznej. Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT zwalnia się z podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 100 000 zł - w 2010 r., 150 000 zł w 2011 r. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Dotyczy to także podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych w proporcji podanej kwoty zwolnienia do czasu wykonywania czynności (w ciągu roku).Obecna stawka VAT na książki to 5%, jednakże brak numeru ISBN skutkowałby w ocenie Wnioskodawcy zastosowaniem stawki podstawowej, tj. 23%.

Sprzedaż Wnioskodawca dokumentuje za pomocą zwykłego rachunku, gdzie jako wartość sprzedaży podaje cenę za jaką zbywa książkę i w ten sposób dokumentuje transakcję.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

* stwierdzenia, czy sprzedaż książek będzie traktowana jako działalność gospodarcza-uznaje się za nieprawidłowe,

* dokumentowania sprzedaży książek - uznaje się za prawidłowe,

* ustalenia prawidłowej stawki podatku - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 5a ustawy o VAT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Odpowiadając na pytanie oznaczone wyżej numerem 1 stwierdzić należy, iż:

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

W celu ustalenia, czy dostawa towaru (w przedmiotowej sprawie dostawa książek) wyczerpuje znamiona pojęcia "działalność gospodarcza" koniecznym jest ustalenie, czy zamiarem wykonania czynności jest jej dokonywanie w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar", jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją dokonania określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca sprzedał 15 sztuk książek i chciałby kontynuować dalszą sprzedaż.

Zatem w świetle przedstawionej wyżej definicji działalności gospodarczej stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowych książek stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W zakresie pytania oznaczonego wyżej numerem 2 stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) wskazuje, iż tylko zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

W świetle cyt. przepisów oraz w związku z faktem, iż Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie ma obowiązku dokumentowania dokonywanej przez siebie sprzedaży fakturą VAT.

W art. 41 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przepis art. 41 ust. 2a ww. ustawy o VAT stanowi, iż dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Zgodnie z art. 146a ustawy, wprowadzonym przez art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) oraz zmienionym przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) i obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% wymieniono "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a" oznaczone symbolem PKWiU ex 58.11.1

Ponadto zgodnie z przepisem § 36 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 2a ustawy obniża się do wysokości 0% w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zgodnie z § 38 pkt 1 ww. rozporządzenia, cyt. wyżej przepis § 36 stosuje się pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej, że towary, o których mowa w § 36 pkt 1 zostały:

a.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r. lub

b.

przez dokonującego ich dostawy ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż książka będąca przedmiotem wniosku nie posiada numeru ISBN. Zatem dostawa takiej książki dokonywana przez Wnioskodawcę nie może korzystać z obniżonej stawki podatku VAT. Oznacza to, że zastosowanie w tym przypadku ma stawka podatku w wysokości 23%.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Jednakże podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 (art. 113 ust. 4).

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca dokonując dostawy książki w sposób częstotliwy, na co wskazuje ilość 500 sztuk, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Przy czym z uwagi na cyt. wyżej przepis art. 113 ust. 1, 4 i 9 ustawy o VAT, dopóki obrót Wnioskodawcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie przekroczy w trakcie roku kwoty 150.000 zł lub też dobrowolnie nie zarejestruje się on jako czynny podatnik VAT - sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Zaznaczyć jednakże trzeba, iż jeżeli wnioskodawca rozpoczął sprzedaż przedmiotowych książek w 2010 r., to w roku 2011 może skorzystać z wskazanego wyżej limitu 150.00 zł w całości. Natomiast w sytuacji, gdy sprzedaż ta została rozpoczęta w trakcie roku 2011 - limit obligujący do rejestracji jako podatnik VAT czynny winien być wyliczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym, iż Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie ma on obowiązku wystawiania faktur VAT dokumentujących dokonywaną sprzedaż.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

* nieprawidłowe, w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż książek będzie traktowana jako działalność gospodarcza,

* prawidłowe, w zakresie dokumentowania sprzedaży książek

* prawidłowe, w zakresie ustalenia prawidłowej stawki podatku.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl