IBPP2/443-395/08/EJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-395/08/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ZOZ., przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2008 r. (data wpływu 21 kwietnia 2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18 czerwca 2008 r. (data wpływu 25 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Modernizacja budynków oraz zakup urządzeń medycznych dla SG ZOZ" - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Modernizacja budynków oraz zakup urządzeń medycznych dla SG ZOZ". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 czerwca 2008 r. znak: L.dz. 202/285/2008 (data wpływu 25 czerwca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest jednostką, której podstawowym profilem działalności jest świadczenie usług medycznych. Usługi te są zwolnione z podatku od towarów i usług. W związku z tym jednostce nie przysługuje prawo odliczania podatku naliczonego od zakupów dotyczących tej działalności. Dodatkową działalnością jest najem pomieszczeń. Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu stawką 22%. Od grudnia 2005 r. do marca 2007 r. Wnioskodawca realizował projekt pn. "Modernizacja budynków oraz zakup urządzeń medycznych dla SG ZOZ" dofinansowanego ze środków Europejskich Funduszy Strukturalnych, Budżetu Państwa oraz Urzędu Gminy. Podatek naliczony VAT dotyczący zakupów związanych z realizacją projektu został wykazany jako koszt kwalifikowany. Wartość podatku VAT została zaliczona do wartości początkowej środków trwałych. Podatek naliczony VAT dotyczący zakupu urządzeń medycznych w całości nie podlega odliczeniu ponieważ urządzenia te służą sprzedaży zwolnionej. Realizowany projekt obejmował również modernizację budynków. Pierwszy etap realizowany w 2005 r. obejmował montaż dźwigu osobowego oraz modernizację podjazdu dla osób niepełnosprawnych i był realizowany przez Urząd Gminy. Całość procedur związanych z tym etapem, czyli: przetarg, umowa z wykonawcą, faktura za usługę, zapłata - była wykonana przez Urząd Gminy.

Pozostała część modernizacji odbywająca się w 2006 i 2007 r. była przeprowadzona przez SG ZOZ. Struktura sprzedaży opodatkowanej za rok 2006 wyniosła mniej niż 2%. W związku z powyższym, zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 jednostka nie odliczała części podatku naliczonego od zakupów dotyczących modernizacji budynków i innych zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną. W deklaracji za 2007 rok Wnioskodawca również nie odliczał podatku VAT naliczonego ponieważ obowiązywał wskaźnik za 2006 r. Po zakończeniu roku 2007 dokonano przeliczenia wskaźnika sprzedaży, który wyniósł 2,229%. SG ZOZ nie dokonał korekty podatku VAT naliczonego.

M. Urząd Wojewódzki w K. Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi zwrócił się do Wnioskodawcy, jako beneficjenta ZPORR o oświadczenie dotyczące przewidywanego wykorzystania/niewykorzystania towarów i usług zakupionych w celu realizacji projektu do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczania podatku, a w razie zaistnienia okoliczności pozwalających na odliczenie podatku od tych towarów i usług do poinformowania o tym Instytucji Pośredniczącej i zwrotu dofinansowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia części podatku VAT naliczonego dotyczącego zakupów związanych z modernizacją budynków, czy musi dokonać korekty tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w 2007 r. zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 uzyskał on prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną w wysokości 2%. Jednak w związku z faktem, iż głównym profilem działalności jest świadczenie usług medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług oraz wskaźnik w niewielkim stopniu przekroczył wartość graniczną oraz podatek naliczony VAT dotyczący realizowanego projektu podniósł wartość początkową środków trwałych - nie dokonał korekty tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W sytuacji, gdy w działalności podatnika pojawiają się czynności różnego rodzaju, tj. takie w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz takie w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdują niżej wymienione przepisy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub w części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy).

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o którym mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5), jak również do wyliczenia tego obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy o VAT).

Natomiast w myśl art. 90 ust. 10 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Ze stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizował projekt w zakresie zakupu urządzeń medycznych oraz modernizacji budynków. Podatek naliczony dotyczący zakupu urządzeń medycznych w całości nie podlega odliczeniu ponieważ urządzenia te służą wyłącznie sprzedaży zwolnionej. W deklaracji za 2007 rok Wnioskodawca nie odliczał także podatku naliczonego związanego z modernizacją budynków, ponieważ obowiązywał wskaźnik za 2006 rok w wysokości mniejszej niż 2%. Po zakończeniu roku 2007 dokonano przeliczenia wskaźnika sprzedaży, który wyniósł 2,229%. Wnioskodawca nie dokonał korekty podatku VAT naliczonego.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że skoro wskaźnik proporcji za 2007 r. wyniósł 2,229%, to w świetle przepisu art. 90 ust. 4 podlega on zaokrągleniu do wysokości 3%. A zatem na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy o VAT Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia części podatku naliczonego dotyczącego zakupów związanych z modernizacją budynków w wysokości 3%.

Zauważa się, że w myśl art. 86 ust. 1 Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. To, czy skorzysta z tego prawa zależy wyłącznie od woli Wnioskodawcy. Skoro Wnioskodawca, mając na uwadze profil prowadzonej działalności (świadczenie usług medycznych), nie odliczył podatku naliczonego z tytułu zakupów towarów i usług związanych z modernizacją budynków, to nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego w celu jego odliczenia od podatku należnego, jednak nie zmienia to faktu, że takie prawo w 3% mu przysługuje.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, iż w 2007 r. zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 uzyskał on prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną w wysokości 2%, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl