IBPP2/443-365/09/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-365/09/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez nabywcę przedsiębiorstwa korekty podatku na podstawie art. 91 ust. 9 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez nabywcę przedsiębiorstwa korekty podatku na podstawie art. 91 ust. 9.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 24 lipca 2009 r. znak: IBPP2/443-365/09/BW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna w organizacji ("Wnioskodawca") została zawiązana w dniu 3 marca 2009 r. przez jedynego założyciela pana X celem kontynuacji prowadzonej przez pana X działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług elektromontażowych dla różnych gałęzi przemysłu, jak również prefabrykacji rozdzielnic niskiego napięcia i szaf sterowniczych dla rozdzielnic wysokiego napięcia ("Wnioskodawca").

Kontynuacja ww. działalności zapewniona będzie poprzez wniesienie do spółki Wnioskodawcy wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa związanego z wyżej opisaną działalnością gospodarczą ("Przedsiębiorstwo"), w rozumieniu art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwanej dalej "k.c.", który w całości pokryje kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Wnoszone aportem przedsiębiorstwo obejmować będzie zorganizowany zespół składników majątkowych, w szczególności:

* rzeczowe aktywa trwałe obejmujące nieruchomości budynkowe oraz gruntowe, urządzenia techniczne, maszyny i urządzenia oraz środki transportu, wprowadzone do ewidencji środków trwałych, jak również środki niskocenne,

* wartości niematerialne i prawne, w postaci oprogramowania komputerowego, wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych,

* prawa wynikające z umowy dzierżawy,

* prawa z zawartych umów licencyjnych,

* prawa z umów handlowych, z wyłączeniem umów, które z uwagi na wysoki stopień zaawansowania prac zakończone zostaną u Wnioskodawcy, wraz z przyporządkowanymi im części aktywów obrotowych,

* prawa z umów leasingowych,

* zapasy w postaci materiałów i półproduktów oraz produkcji w toku wynikające z objętych przedmiotem aportu umów handlowych,

* krótkoterminowe wierzytelności wynikające z objętych przedmiotem aportu umów handlowych,

* środki pieniężne na rachunkach bankowych oraz w kasie,

* tajemnice handlowe,

* księgi i dokumenty związane z przenoszoną działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca wskazał, że wraz z aportem przedsiębiorstwa nastąpi przejście pracowników, na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy, stanowiących 100% załogi Przedsiębiorstwa.

Dodatkowo, wraz z aportem przedsiębiorstwa obejmującym składniki majątkowe opisane powyżej, transakcja aportu obejmie część zobowiązań zaciągniętych na potrzeby przedsiębiorstwa, na które składają się: zobowiązanie z tytułu inwestycyjnego kredytu zaciągniętego na finansowanie i refinansowanie budowy hali produkcyjnej wraz z przebudową i modernizacją istniejącego obiektu biurowo-magazynowego, wchodzących w skład przedmiotu aportu, zobowiązania wynikające z tytułu zawartych umów leasingowych, przedmiotem których są środki transportu, objęte przedmiotem aportu oraz zobowiązanie z tytułu kredytu obrotowego dewizowego podlegającego oprocentowaniu zaciągniętego w celu finansowania materiałów i produkcji w toku, objętych przedmiotem aportu.

Wnioskodawca stwierdził, że powyższe zobowiązania są zobowiązaniami ściśle związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a przejęcie ich przez niego nastąpi w drodze zawarcia umów z wierzycielami za zgodą dotychczasowego dłużnika, zgodnie z art. 519 k.c.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z otrzymaniem aportu w postaci Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany w momencie nabycia Przedsiębiorstwa do dokonania, na mocy art. 91 ust. 9 ustawy o VAT korekty podatku naliczonego, przy założeniu, że składniki Przedsiębiorstwa były w całości wykorzystywane przez zbywcę Przedsiębiorstwa do działalności opodatkowanej oraz nabyte przez Wnioskodawcę w celu wykonywania działalności opodatkowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do dokonania w momencie otrzymania przedmiotu aportu korekty podatku naliczonego, odliczonego przez zbywcę Przedsiębiorstwa w związku z nabyciem przez niego rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych i prawnych oraz towarów i usług wchodzących w skład Przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 wskazanej ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.

Przedsiębiorstwo będące przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki obejmuje m.in. rzeczowe aktywa trwałe, aktywa niematerialne i prawne oraz towary i usługi, które dotychczas wykorzystywane były przez zbywcę Przedsiębiorstwa wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, tym samym zbywca skorzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy również zaznaczyć, że wskazane powyżej składniki majątkowe będą wykorzystywane w Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 91 ust. 9 ustawy o VAT "Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego (...)". Jednakże w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, to nabywca jako beneficjent praw i obowiązków zbywcy, ma obowiązek dokonania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że obowiązek ewentualnej korekty będzie spoczywał na Wnioskodawcy jako nabywcy Przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, "przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi". Zgodnie zaś z art. 91 ust. 8 ustawy o VAT ",korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania".

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, będzie on zobowiązany do dokonywania korekt podatku naliczonego VAT, w przypadku gdyby po otrzymaniu przedmiotu aportu Wnioskodawca zaczął wykorzystywać składniki majątkowe otrzymane aportem do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie Przedsiębiorstwa w formie aportu nie spowoduje u Wnioskodawcy w momencie otrzymania przedmiotu aportu obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem przez zbywcę Przedsiębiorstwa rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych i prawnych oraz towarów i usług wchodzących w skład Przedsiębiorstwa. Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonywania korekt podatku VAT naliczonego tylko i wyłącznie w przypadku, gdyby Wnioskodawca po otrzymaniu przedmiotu aportu zaczął wykorzystywać składniki Przedsiębiorstwa do celów czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 30 lipca 2009 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że nie oczekuje interpretacji w zakresie uznania, że nabywane w drodze aportu Przedsiębiorstwo, w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przystępując do oceny stanowiska Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie tut. organ zauważa wstępnie, iż Wnioskodawca, odpowiadając pismem z dnia 30 lipca 2009 r. na wezwanie tut. organu z dnia 24 lipca 2009 r. znak: IBPP2/443-365/09/BW do uzupełnienia wniosku o interpretację indywidualną, dokonał zmiany zarówno pytania, jak też swojego stanowiska. Stad też dla potrzeb niniejszej interpretacji przyjęto pytanie, oraz stanowisko Wnioskodawcy, sformułowane w piśmie z dnia 30 lipca 2009 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z cytowanego przepisu, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do towarów i usług w zakresie w jakim są one wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 90 ust. 1 cyt. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z kolei szczegółowe zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.

Przepis art. 91 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stanowi, iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Szczególną uwagę należy w tym miejscu zwrócić na art. 91 ust. 2 ustawy, w myśl którego w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (art. 91 ust. 2a ustawy).

Z kolei art. 91 ust. 3 ww. ustawy o VAT stanowi, iż korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 4 ww. ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy (art. 91 ust. 5 ustawy).

W myśl art. 91 ust. 6 ww. ustawy o VAT, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 91 ust. 7a ww. ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c (art. 91 ust. 7b ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 7c ww. ustawy o VAT, jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

Natomiast w myśl art. 91 ust. 7d ww. ustawy o VAT, w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Zgodnie z art. 91 ust. 8 cyt. ustawy o VAT, korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Natomiast stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z powołanych powyżej przepisów prawa wynika, iż zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1, pozostaje dla sprzedającego bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z zakupami, które służyły podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych w zbywanym przedsiębiorstwie. Równocześnie przepis art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nakłada na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy, obowiązek dokonania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, określonych w art. 91 ust. 1-8, do których byłby zobligowany podmiot, który dokonał odliczenia, w przypadku gdyby nie doszło do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Jeżeli jednak majątek (przedsiębiorstwo) będący przedmiotem aportu, był przez zbywającego wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz majątek ten będzie również u nabywcy wykorzystywany do wykonywania wyłącznie czynności podlegających opodatkowaniu, wówczas obowiązek korekty w zakresie podatku naliczonego, stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nie wystąpi.

Z wniosku wynika, że jedyny założyciel Spółki-Wnioskodawcy zamierza wnieść do niej aportem jako wkład niepieniężny swoje przedsiębiorstwo celem kontynuacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług elektromontażowych dla różnych gałęzi przemysł, jak również prefabrykacji rozdzielnic niskiego napięcia i szaf sterowniczych dla rozdzielnic wysokiego napięcia.

Wnoszone aportem przedsiębiorstwo obejmować będzie zorganizowany zespół składników majątkowych, nastąpi przejście pracowników (100% załogi Przedsiębiorstwa) oraz część zobowiązań zaciągniętych na potrzeby przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy w sprawie opisanej we wniosku wnoszony do Spółki Akcyjnej, jako wkład niepieniężny w formie aportu, majątek stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, a ponadto służył on u zbywcy i będzie w Wnioskodawcy wykorzystywany w celu wykonywania wyłącznie działalności opodatkowanej.

Mając zatem na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż o ile, przyjmowany przez Wnioskodawcę jako aport, majątek faktycznie stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c. oraz był on wykorzystywany przez zbywcę a także będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę do prowadzenia wyłącznie działalności opodatkowanej, wówczas obowiązek korekty podatku naliczonego stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT u Wnioskodawcy nie wystąpi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii czy majątek (przedsiębiorstwo), które nabędzie w formie aportu Wnioskodawca, stanowi pzredsiebiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego gdyż nie było to przedmiotem zapytania, a ponadto Wnioskodawca w piśmie uzupełniającym stwierdził, iż nie oczekuje interpretacji w zakresie uznania, że nabyte w drodze aportu Przedsiębiorstwo, w myśl art. 6 pkt 1 o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl