IBPP2/443-364/13/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-364/13/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT do sprzedaży lodów wodnych będących w stanie płynnym, przeznaczonych do zamrożenia przed spożyciem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT do sprzedaży lodów wodnych będących w stanie płynnym, przeznaczonych do zamrożenia przed spożyciem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką jawną, która zgodnie z KRS-em i REGON-em zajmuje się m.in. produkcją lodów (PKD-2007 10.52.Z). Zgodnie z ustawą od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) załącznik nr 10 do ustawy w pozycji tabeli 21 wyroby mleczarskie o symbolu PKWiU 10.5 (z wyjątkiem kazeiny) są opodatkowane 5% stawką podatku VAT. Lody według Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU) z 2008 r. zostały sklasyfikowane w grupie wyrobów mleczarskich o symbolu 10.52.10.0 jako "Lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne". Jak wynika z objaśnień do PKWiU, grupowanie to obejmuje lody śmietankowe zazwyczaj przygotowywane na bazie mleka lub śmietanki i pozostałe lody jadalne (np. sorbet, lizaki lodowe), nawet zawierające kakao w każdej proporcji.

Wnioskodawca lody wodne produkuje na bazie wody, cukru, regulatora kwasowości, stabilizatora, barwnika i aromatu. W procesie technologicznym następuje zamrożenie gotowego produktu i w takim stanie jest przeznaczony do sprzedaży do hurtowni i sklepów spożywczych.

Istnieje jednak możliwość sprzedaży takiego produktu będącego w stanie płynnym, przeznaczonego do zamrożenia przed spożyciem, wówczas nie wykonuje się procesu zamrożenia produktu przez Spółkę, a powinien tego dokonać sam konsument. Takie właśnie produkty zamierza sprzedawać w ramach prowadzonej działalności spółki.

Wnioskodawca zwrócił się pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. oraz dodatkową informacją z dnia 20 lutego 2012 r. do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie informacji w zakresie klasyfikacji zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla lizaków wodnych - lodów wodnych w stanie płynnym, przeznaczonych do zamrożenia przed spożyciem. W odpowiedzi pismem z dnia 19 marca 2012 r. otrzymał odpowiedź, że lody wodne w stanie płynnym, przeznaczone do zamrożenia przed spożyciem, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 "Pozostałe napoje bezalkoholowe" (w załączeniu pismo z dnia 19 marca 2012 r. znak OKN-5672/KW-393/2012).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką VAT opodatkowana będzie sprzedaż lodów wodnych będących w stanie płynnym, przeznaczonych do zamrożenia przed spożyciem.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nie zgadza się z opinią GUS - uważa, że byłaby ona słuszna jedynie w sytuacji, gdyby jego produkt był przeznaczony do spożycia w stanie płynnym. Natomiast jest on przeznaczony do zamrożenia przed spożyciem. Jedyna różnica polega na tym, że zamrożenia ma dokonać sam konsument, ale efekt końcowy jest identyczny. Dzięki temu jest w stanie znacznie obniżyć koszty transportu i magazynowania (koszty chłodni, specjalnych samochodów) i wprowadzić na rynek produkt wyraźnie tańszy od lodów zamrożonych.

W związku z tym uważa, że jego produkty, niezależnie od tego czy są zamrożone czy nie, będą opodatkowane 5% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2a Ustawy o VAT oraz załącznikiem Nr 10, poz. 21 do ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r., jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 28 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wymienione zostały towary, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 2008 ex 10.5 "Wyroby mleczarskie, z wyłączeniem kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkujący żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym (PKWiU ex 10.51.53.0)".

Jednocześnie w objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) wymieniony w załączniku nr 3, na podstawie innych regulacji podlega opodatkowaniu niższą stawką podatku VAT lub zwolnieniu - zastosowanie ma ta niższa stawka podatku lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ww. ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 21 ww. załącznika nr 10 do ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%, wymienione zostały wyroby mleczarskie, z wyłączeniem kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkujący żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym (PKWiU ex 10.51.53.0), zaliczone do grupowania PKWiU 2008 10.5, przy czym przy oznaczeniu ww. grupowania umieszczono oznaczenie - ex.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT - przez PKWiU ex - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru".

Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU przez Wnioskodawcę towarów będących przedmiotem zapytania.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca zajmuje się m.in. produkcją lodów. Zgodnie z ustawą od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

wnioskodawca produkuje lody wodne na bazie wody, cukru, regulatora kwasowości, stabilizatora, barwnika i aromatu. W procesie technologicznym następuje zamrożenie gotowego produktu i w takim stanie jest przeznaczony do sprzedaży do hurtowni i sklepów spożywczych.

Istnieje jednak możliwość sprzedaży takiego produktu będącego w stanie płynnym, przeznaczonego do zamrożenia przed spożyciem, wówczas nie wykonuje się procesu zamrożenia produktu przez Spółkę, a powinien tego dokonać sam konsument. Takie właśnie produkty zamierza sprzedawać w ramach prowadzonej działalności spółki.

Wnioskodawca zwrócił się pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. oraz dodatkową informacją z dnia 20 lutego 2012 r. do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie informacji w zakresie klasyfikacji zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla lizaków wodnych - lodów wodnych w stanie płynnym, przeznaczonych do zamrożenia przed spożyciem. W odpowiedzi pismem z dnia 19 marca 2012 r. otrzymał odpowiedź, że lody wodne w stanie płynnym, przeznaczone do zamrożenia przed spożyciem, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 "Pozostałe napoje bezalkoholowe".

Jak już wcześniej wskazano, stawka podatku od towarów i usług, co do zasady, wynosi 22% (przy czym w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - 23%). Jednakże zarówno w samej ustawie, jak też w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Podkreślić przy tym należy, iż jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie. Odstępstwo takie stanowi przywołany już wcześnie przepis art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, który pozwala na opodatkowanie stawką podatku w wysokości 5% towarów wymienionych w załączniku nr 10 do tej ustawy. Oczywiście dla skorzystania z regulacji prawnej przewidzianej powyższymi przepisami, w odniesieniu do konkretnego towaru, niezbędnym jest nie tylko aby towar ten był wymieniony w załączniku nr 10 do ustawy o VAT ale również musi on spełniać wszystkie warunki, które przewidziano w treści tych załączników w odniesieniu do danego towaru.

Należy wskazać należy, iż ustawodawca zawęził stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 5% do towarów oznaczonych symbolem PKWiU ex 10.5 " tylko do pewnej grupy towarów z tego grupowania, tzn. tylko do "Wyrobów mleczarskich".

W związku z tym ww. preferencyjna stawka nie ma zastosowania do innych, niż wskazane w poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy o VAT towarów.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że planowana w ramach prowadzonej działalności sprzedaż towaru "lody wodne będące w stanie płynnym", nie będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy, bowiem towar ten nie jest wyrobem mleczarskim, jak również został sklasyfikowany do symbolu PKWiU 11.07.19.0 jako "Pozostałe napoje bezalkoholowe".

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznające, iż jego produkty, niezależnie od tego czy są zamrożone czy nie, będą opodatkowane 5% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2a Ustawy o VAT oraz załącznikiem Nr 10, poz. 21 do ustawy, należało uznać za nieprawidłowe.

Ponadto należy zauważyć, iż uregulowania prawne z zakresu statystyki publicznej nie są normami prawa podatkowego wynikającymi z ustaw stanowiących o opodatkowaniu. Wobec powyższego Minister Finansów nie jest organem właściwym do oceny poprawności dokonanej klasyfikacji towaru, o którym mowa we wniosku, według Polskiej Klasyfikacji Towarów i usług (PKWiU).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl