IBPP2/443-358/07/EJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-358/07/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana R. przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi świadczone na rzecz spółdzielni mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi świadczone na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się obsługą spółdzielni mieszkaniowej, świadcząc usługi:

* konserwacji miesięcznej konkretnych bloków mieszkaniowych należących do zasobów spółdzielni;

* roboty szklarskie - uzupełnianie szyb w oknach, drzwiach i bramach (w pomieszczeniach ogólnych), klatkach schodowych oraz szafkach wyłączników i tablicach ogłoszeń;

* roboty stolarskie: naprawa elementów okien i drzwi oraz uzupełnienie uzbrojenia w pomieszczeniach ogólnodostępnych, naprawa, wymiana uszkodzonych elementów małej architektury (np. w piaskownicach, ławkach, kosze na śmieci);

* roboty ślusarskie: naprawa bram wejściowych, zamków, zawiasów, okien i drzwi, reperacja, wymiana, regulacja samozamykaczy, drobne naprawy małej architektury, naprawa skrzynek elektrycznych i gazowych, konserwacja i naprawa pachołków parkingowych;

* roboty murarsko-tynkarskie: drobne naprawy murów, kominów,

* roboty dekarsko-blacharskie: naprawa obróbek blacharskich do 0,5 m2 powierzchni na jeden budynek w miesiącu, punktowe mocowanie rur spustowych, reperacja połaci dachowej do 10% powierzchni oraz uszczelnianie masami na zimno lub gorąco wystających elementów dachowych i koszy spustowych;

* roboty elektryczno-elektroniczne: naprawa, regulacja i wymiana automatów schodowych, wyłączników, lamp, bezpieczników, gniazd i tablic bezpiecznikowych, drobne naprawy instalacji odgromowej, usuwanie przerw w instalacji t.z. od puszki do puszek lub od puszek do punktu odbioru;

* naprawa instalacji domofonów - generalna wymiana według odrębnego zlecenia;

* konserwacja i naprawa oświetlenia parkingowego, wymiana żarówek w miejscach trudno-dostępnych;

* roboty brukarskie: punktowe przekładki chodników;

* roboty malarskie: malowanie elementów małej architektury (ławki, trzepaki, urządzenia zabawkowe).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca nadal może stosować stawkę 7% VAT na ww. usługi.

Zdaniem Wnioskodawcy może on nadal stosować na świadczone usługi stawkę 7% VAT, gdyż obsługa spółdzielni mieszkaniowej nie zalicza się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ww. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowało się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

* robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

* obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z uwagi na to, że cyt. wyżej przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i lit. b) ww. ustawy utracił moc z dniem 31 grudnia 2007 r., przepisami art. 1 pkt 1 lit. b) oraz pkt 9 lit. a), b), c) ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) wprowadzono w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług następujące zmiany od dnia 1 stycznia 2008 r.

Powołany art. 41 ust. 1 ww. ustawy otrzymał brzmienie: stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2).

Natomiast w myśl art. 41 ust. 12 i ust. 12a ww. ustawy stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu i modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 12 w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. nadanym przez ww. ustawę z dnia 19 września 2007 r., przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumieć należy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Równocześnie przepisami § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) postanowiono, iż począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r. stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budownictwa w dziale 12

- w zakresie w jakim obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12 - 12c ustawy.

Ponadto wskazać należy, iż powołany wyżej przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług obowiązywał w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą do dnia 31 grudnia 2007 r.

W powołanych wyżej zmianach przepisów do ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązujących od dnia 1 stycznia 2008 r., ustawodawca nie zawarł przepisów dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Zatem stawkę podatku VAT w zakresie usług związanych z remontem lub modernizacją infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkaniowego należy ustalać na podstawie cyt. wyżej art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2008 r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w zakresie remontu i konserwacji budynków mieszkalnych, jak i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Zatem w świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że usługi w zakresie remontu, modernizacji i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, spełniających warunki art. 2 pkt 12 i art. 41 ust. 12c ww. ustawy o VAT, jak i § 5 ust. 1a cyt. wyżej rozporządzenia, podlegają w 2008 r. opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7%. Powyższe preferencje nie dotyczą lokali użytkowych. Natomiast pozostałe usługi, obejmujące remont lub modernizację infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkaniowego (np. naprawa lub malowanie elementów małej architektury, naprawa oświetlenia parkingowego itp.) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl