IBPP2/443-356/10/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-356/10/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 20 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku usług polegających na wynajmie sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatora - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku usług polegających na wynajmie sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatora.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 11 czerwca 2010 r. znak: IBPP2/443-356/10/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca rozpoczął działalność w 2009 r. Podstawowym przeważającym rodzajem działalności jest wynajem i dzierżawa urządzeń budowlanych (pkd 7732Z). Wnioskodawca świadczy usługi sprzętem budowlanym, tj. dźwigi, koparko-ładowarki. Usługi te polegają na wynajmie sprzętu budowlanego do wykonania usług typowo budowlanych. Wynajem sprzętu odbywa się zawsze z obsługą operatorską, Wnioskodawca nie jest jednak firmą budowlaną, a jedynie podwykonawcą. Od września 2009 r. Wnioskodawca wystawia faktury na usługi sprzętem budowlanym (z operatorem) wpisując na fakturze w nazwie np. "żuraw AD-80" podając w jednostce miary liczbę przejechanych kilometrów (trasa z bazy na miejsce świadczenia usług i z powrotem) i liczbę godzin pracy sprzętu.

Traktując to jako swoisty rodzaj usługi budowlanej za datę powstania obowiązku podatkowego Wnioskodawca przyjmuje datę zapłaty całości lub części faktury nie później niż 30 dni od dnia wykonania usługi.

Natomiast w piśmie z dnia 22 czerwca 2010 r. Wnioskodawca podał, iż symbol PKWiU dla opisanej we wniosku usługi polegającej na wynajmie sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatora mieści się w grupie: PKWiU 45.50.10-00.00 "Usługi wynajmu sprzętu budowlanego i do wyburzeń wraz z obsługą operatorską".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest przyjmowanie terminu powstania obowiązku podatkowego tak jak przy usługach budowlanych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 19 ust. 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za datę powstania obowiązku podatkowego Wnioskodawca przyjmował datę zapłaty nie później niż 30 dni licząc od dnia wykonania usługi.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie usług sprzętem budowlanym jest to rodzaj usługi budowlanej dlatego też termin powstania obowiązku podatkowego przyjmuje tak jak w przypadku usług budowlanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W przypadkach, gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, stosownie do przepisu art. 19 ust. 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ponadto, od zawartej w ww. art. 19 ust. 1 zasady ogólnej ustawa przewiduje także szereg innych wyjątków. Między innymi przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przy formułowaniu zakresu pojęciowego towarów i usług - co do zasady - opierają się na klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Należy tutaj wskazać, że stosownie do zasad metodycznych klasyfikacji statystycznych - na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług według PKWiU.

Należy także wskazać, że w myśl przepisu § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Zgodnie zaś z tą klasyfikacją robotami budowlanymi są prace zgrupowane w dziale 45 "Roboty budowlane", który obejmuje:

a.

prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

b.

prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

c.

instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi sprzętem budowlanym, tj. dźwigi, koparko-ładowarki. Usługi te polegają na wynajmie sprzętu budowlanego do wykonania usług typowo budowlanych. Wynajem sprzętu odbywa się zawsze z obsługą operatorską, Wnioskodawca nie jest jednak firmą budowlaną, a jedynie podwykonawcą. Od września 2009 r. Wnioskodawca wystawia faktury na usługi sprzętem budowlanym (z operatorem) wpisując na fakturze w nazwie np. "żuraw AD-80" podając w jednostce miary liczbę przejechanych kilometrów (trasa z bazy na miejsce świadczenia usług i z powrotem) i liczbę godzin pracy sprzętu.

Wnioskodawca wskazał, iż opisana we wniosku usługa polegająca na wynajmie sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatora mieści się w grupie: PKWiU 45.50.10-00.00 "Usługi wynajmu sprzętu budowlanego i do wyburzeń wraz z obsługą operatorską".

Mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie opisaną we wniosku usługę należy klasyfikować według PKWiU do grupowania 45.50.10-00.00, wówczas obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, z tytułu świadczenia tej usługi powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonanie przedmiotowej usługi, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia jej wykonania, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT.

Tym samym, przedstawione we wniosku, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl