IBPP2/443-338/13/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-338/13/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 16 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka S.A. (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Proporcja odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółkę wynosi 100%. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest opodatkowana VAT działalność produkcyjna i handlowa.

Spółka wchodzi w skład Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa), w której jest Jednostką Dominującą.

W wyniku kilku następujących po sobie transakcji Spółka nabyła 83,7% akcji spółki X notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W celu prawidłowego przeprowadzenia transakcji nabycia Akcji Spółka poniosła szereg wydatków na nabycie usług i towarów związanych z obsługą tej transakcji (dalej: Wydatki).

Do Wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z nabyciem Akcji należą m.in.:

* usługi doradztwa finansowego,

* usługi doradztwa prawnego,

* wydatki pozostałe np. usługi reklamowe.

Poniesienie Wydatków zostało udokumentowane fakturami VAT wraz z naliczonym podatkiem VAT.

Celem nabycia Akcji było wzmocnienie pozycji Spółki oraz całej Grupy na rynku sektora Y. Spółka X jest bowiem jednym z głównych producentów n na rynku krajowym.

Poprzez nabycie Akcji Spółka dąży do konsolidacji spółek sektora Y, co w konsekwencji ma doprowadzić do utrzymania pozycji lidera w produkcji n oraz umożliwić Spółce rozwój wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy.

Posiadanie Akcji reprezentujących 83,7% kapitału zakładowego spółki X pozwoli Spółce na zwiększenie sprzedaży n, która to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu Wydatków związanych z nabyciem Akcji.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki w opisanym powyżej stanie faktycznym przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu Wydatków poniesionych w związku z nabyciem Akcji.

Powyższe stanowisko Spółka argumentuje w następujący sposób:

Prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Zgodnie z treścią przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, cyt.:

"W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)."

W świetle przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest uprawniony do odliczenia naliczonego podatku VAT jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

1.

nabywcą jest podatnik VAT w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy o VAT,

2.

istnieje związek pomiędzy nabyciem towarów i usług a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT przez podatnika.

Zgodnie z powołanym powyżej przepisem, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego przy Wydatkach, jeżeli oba wskazane powyżej warunki zostaną spełnione.

Warunek 1.

Nabywca towarów i usług jest podatnikiem VAT w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią przepisu art. 15 ustawy o VAT, cyt.:

"Ust. 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarcza, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ust. 2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych."

Spółka, jako spółka akcyjna, jest osobą prawną.

Spółka prowadzi na terytorium Polski m.in. działalność produkcyjną oraz handlową. Spółka prowadzi zatem działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż Spółka jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Wniosek:

W świetle powyższego, warunek nabywania towarów i usług przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT należy uznać za spełniony.

Warunek 2

Związek nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi VAT podatnika.

Ustawa o VAT nie wskazuje przepisu, na podstawie którego byłoby możliwe określenie jakiego rodzaju związek pomiędzy nabyciem towarów i usług, a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT ma zostać udowodniony przez podatnika VAT dokonującego odliczenia podatku VAT.

Co więcej przepisy ustawy o VAT nie wskazują, aby podatnik VAT był zobowiązany do wykazania bezpośredniego związku pomiędzy dokonanymi zakupami a sprzedażą opodatkowaną VAT konkretnego towaru i usługi, co potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 22 lutego 2002 r., sygn. akt III SA 7776/98.

W orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w orzecznictwie TSUE, zostało wielokrotnie podkreślone, że dla uzyskania prawa do odliczenia VAT nie jest wymagane istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną VAT.

Przykładem takiego orzeczenia jest:

- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Łodzi z dnia 23 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 991/08, cyt.:

"Prawo do odliczenia zostaje również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika."

- wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 października 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1756/06, cyt.:

"W ocenie Sądu do problematyki związku pomiędzy podatkiem naliczonym a czynnościami opodatkowanymi należy podchodzić racjonalnie, mając na uwadze każdorazowo specyfikę prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Co do zasady więc odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Przyjąć należy również, że nie można absolutyzować wymogu istnienia bezpośredniego związku, jako warunku odliczenia podatku naliczonego. W niektórych przypadkach bowiem związek tego rodzaju nie występuje, chociaż te towary i usługi niewątpliwie służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym."

Wniosek:

Istnienie pośredniego związku zakupów towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi VAT uprawnia podatnika do odliczenia podatku VAT naliczonego przy tych zakupach.

W opisanym stanie faktycznym poniesione przez Spółkę Wydatki były niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia transakcji nabycia Akcji, w szczególności nabyte przez Spółkę usługi doradztwa finansowego i prawnego miały na celu wsparcie procesu decyzyjnego w zakresie nabycia Akcji, a także rzetelne przygotowanie i prawidłowe pod kątem finansowym oraz prawnym przeprowadzenie transakcji nabycia Akcji.

Nabycie Akcji przez Spółkę zostało dokonane w celu wzmocnienia pozycji Spółki w obrębie sektora chemicznego i w konsekwencji wpłynie na zwiększenie przez Spółkę sprzedaży wyrobów chemicznych, która to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT.

Poniesienie Wydatków towarzyszących nabyciu Akcji jest zatem niewątpliwie związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością opodatkowaną VAT.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż Wydatki te są związane z opodatkowaną VAT sprzedażą Spółki.

Wniosek:

W świetle powyższego warunek istnienia związku pomiędzy poniesieniem Wydatków a wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT należy uznać za spełniony.

Zaprezentowane przez Spółkę stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 25 czerwca 2007 r., sygn. akt I FSK 967/06, wydanym w analogicznym stanie faktycznym, cyt.:

"Obie sporne faktury dotyczyły usług badania sprawozdań finansowych oraz analizy działania i stanu grupy C przez niezależnych konsultantów (tzw. due-dilligence) na rzecz skarżącej spółki, która miała zamiar nabyć 97% akcji grupy C. (...)

Potrącalność podatku od towarów i usług, a tym samym neutralność podatku zapewniał art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przepis ten w czasie, którego spór dotyczy, stanowił, że podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, przy czym w stanie prawnym obowiązującym od dnia 31 października 2001 r. przepis ten wyraźnie wskazywał, że nabyte towary i usług muszą mieć związek ze sprzedażą opodatkowaną (...). Nie precyzował on jednak charakteru tego związku.

Przepis art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wskazując również na możliwość zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wskazywał jedynie na konieczność istnienia związku ze sprzedażą opodatkowaną, nie precyzując jego charakteru i nie zawężając go do związku bezpośredniego, z zachowaniem następstwa czasowego. Dokonując zatem wykładni wskazanych wyżej przepisów, należy nadać im taki sens, który pozwoli na zachowanie podstawowej i najistotniejszej cechy tego podatku, jaką jest jego neutralność dla podatnika. Wobec tego przyjąć należy, że każdy związek - zarówno bezpośredni, jak i pośredni - ze sprzedażą opodatkowaną, wykonywaną obecnie, uprzednio lub w przyszłości, winien być uwzględniony przy ocenie istnienia uprawnienia podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług, tylko wówczas bowiem będzie możliwa jego realizacja."

Jakkolwiek powyższy wyrok potwierdzający prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach poniesionych w związku z nabyciem akcji został wydany na podstawie nieobowiązujących już przepisów ustawy o VAT, jego rozstrzygnięcie pozostaje nadal aktualne.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu usług związanych z nabyciem akcji zostało również wielokrotnie potwierdzone przez Ministra Finansów w wydanych interpretacjach prawa podatkowego. Stanowisko takie zaprezentował Minister Finansów w:

- interpretacji prawa podatkowego z dnia 5 maja 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP2-443-194/11-2/IZ, cyt.:

"W ocenie Wnioskodawcy prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie usług związanych z nabyciem akcji spółki akcyjnej wynika z faktu, iż zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi w stanie faktycznym zakup akcji w Spółce wpłynie na zwiększenie obrotów z tytułu prowadzonej przez A. działalności gospodarczej, która to działalność podlega opodatkowaniu VAT."

Minister Finansów uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.

- interpretacji prawa podatkowego z dnia 16 kwietnia 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP1/443-229/12-2/lgo, cyt.:

"Wobec obecnych uwarunkowań panujących na rynku telekomunikacyjnym najbardziej racjonalnym działaniem jest w ocenie Spółki kontynuowanie działalności podmiotu funkcjonującego wcześniej na rynku. Zatem zrealizowanie celu, jakim jest prowadzenie działalności na rynku telekomunikacyjnym, wymaga przejęcia podmiotu będącego uczestnikiem rynku. W konsekwencji, wydatki ponoszone w związku z procesem nabycia udziałów, a następnie połączenia, należy uznać za związane z działalnością prowadzoną po połączeniu. Z uwagi na fakt, że docelowo zamiarem Spółki jest prowadzenie działalności opodatkowanej VAT prowadzonej obecnie przez P... SA, ponoszone przez nią wydatki należy ocenić jako pośrednio związane z prowadzoną po połączeniu działalnością opodatkowaną VAT. (...)

Zdaniem Spółki, będzie ona uprawniona do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup usług związanych z nabyciem akcji w P... SA i późniejszym połączeniem Spółki z P... SA (wystawionych na rzecz Spółki do dnia złożenia niniejszego wniosku jak i w przyszłości). Całość przeprowadzanej operacji gospodarczej, tj. zakupu akcji oraz późniejszego połączenia, ma wyłącznie na celu doprowadzenie do sytuacji, w której podmiot powstały z połączenia P... SA i Spółki będzie prowadzić działalność opodatkowaną VAT."

Minister Finansów uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.

Podsumowanie:

* Nabycie Akcji przez Spółkę zostało dokonane w celu wzmocnienia pozycji Spółki w obrębie sektora Y i w konsekwencji wpłynie na zwiększenie przez Spółkę sprzedaży wyrobów, która to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT.

* Nie ulega zatem wątpliwości, że nabycie Akcji oraz Wydatki poniesione w związku z tą transakcją są związane z opodatkowaną VAT działalnością gospodarczą Spółki.

* Jako, że Wydatki są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością opodatkowaną VAT Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich poniesieniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy).

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Generalna zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Związek bezpośredni występuje wtedy, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

O związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podatnika, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.

Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usługami a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów i usług z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotów poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie podatnika jako całości, natomiast przyczynia się do generowania obrotów.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż głównym przedmiotem działalności Spółki jest opodatkowana VAT działalność produkcyjna i handlowa. Spółka wchodzi w skład Grupy Kapitałowej, w której jest Jednostką Dominującą. Spółka nabyła 83,7% akcji spółki X notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W celu prawidłowego przeprowadzenia transakcji nabycia Akcji Spółka poniosła szereg wydatków na nabycie usług i towarów związanych z obsługą tej transakcji. Do Wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z nabyciem Akcji należą m.in. usługi doradztwa finansowego, usługi doradztwa prawnego, wydatki pozostałe np. usługi reklamowe. Poniesienie Wydatków zostało udokumentowane fakturami VAT wraz z naliczonym podatkiem VAT. Celem nabycia Akcji było wzmocnienie pozycji Spółki oraz całej Grupy na rynku sektora Y. Spółka X jest bowiem jednym z głównych producentów n na rynku krajowym. Poprzez nabycie Akcji Spółka dąży do konsolidacji spółek sektora Y, co w konsekwencji ma doprowadzić do utrzymania pozycji lidera w produkcji n oraz umożliwić Spółce rozwój wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy. Posiadanie Akcji reprezentujących 83,7% kapitału zakładowego spółki X pozwoli Spółce na zwiększenie sprzedaży n, która to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT przez Spółkę.

W tym miejscu wskazać należy, że w orzecznictwie TSUE (m.in. C-16/00 pomiędzy Cibo Participations SA a Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais), wyraźnie utrwalona została linia wskazująca, że jeżeli posiadacz akcji uczestniczy jednocześnie w zarządzaniu spółką lub posiadanie akcji jest bezpośrednim, stałym i koniecznym warunkiem rozszerzenia działalności gospodarczej posiadacza, wówczas posiadanie papierów wartościowych uznaje się za działalność gospodarczą.

Zatem gdy Wnioskodawca wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a transakcja nabycia akcji ma związek z rozszerzeniem tej działalności, oznacza to, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z zakupem akcji innej spółki w sposób pośredni wpłyną na jego przyszłe przychody.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na nabycie akcji takie jak: usługi doradztwa finansowego, usługi doradztwa prawnego, wydatki pozostałe np. usługi reklamowe, o ile nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl