IBPP2/443-336/08/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-336/08/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 18 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2008 r. (data wpływu 3 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania przedsiębiorstwa synowi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazania przedsiębiorstwa synowi.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 maja 2008 r. (data wpływu 3 czerwca 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu znak IBPP2/443-336/08/ASz z dnia 21 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi warsztat samochodowy jako jednoosobowa firma opodatkowana na zasadach ogólnych, prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczająca podatek VAT. Wnioskodawca jest właścicielem budynku warsztatu oraz gruntu pod tym warsztatem i parkingu warsztatowego, co jest zapisane w księgach wieczystych. Wszystkie maszyny i urządzenia warsztatowe ujęte są w ewidencji środków trwałych i podlegają amortyzacji.

Wnioskodawca ze względu na wiek zamierza zakończyć działalność gospodarczą i przejść na emeryturę. Jego syn będzie dalej prowadził warsztat, ale już jako inny przedsiębiorca.

Wnioskodawca przekaże synowi w formie darowizny budynek warsztatu wraz z ziemią ze stosownymi zapisami w księgach wieczystych. Wszystkie środki trwałe oraz obrotowe firmy na podstawie remanentu likwidacyjnego, również przekaże synowi jako darowiznę.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, że:

1.

przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi po zakończeniu przez niego działalności gospodarczej,

2.

przekazanie środków trwałych obrotowych nastąpi po sporządzeniu remanentu likwidacyjnego,

3.

będzie sporządzał spis z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT,

4.

przekazanie składników majątku związanych z prowadzona działalnością nastąpi w formie dwóch umów darowizny:

I - budynek warsztatowy w formie aktu notarialnego przez wpis do ksiąg wieczystych,

II - środki trwałe pozostałe, ruchome w formie umowy darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku od towarów i usług:

1.

W jaki sposób ująć w księgach podatkowych VAT zdarzenie przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa oraz czy to zdarzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Jak syn będzie musiał ująć w księgach i opodatkować podatkiem VAT otrzymanie darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie całego przedsiębiorstwa do innej firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl unormowania zawartego w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwa", należy więc odnieść się do Kodeksu cywilnego, który w art. 551 przedsiębiorstwo definiuje jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 55 2 Kodeksu cywilnego, którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zatem tylko przedsiębiorstwo rozumiane jako całość nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika o którym mowa w art. 15 ustawy, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności opodatkowanych, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, wyżej przytoczony przepis stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ww. ustawy, w przypadkach, o których mowa m.in. w ust. 1, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury" w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu. Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tj. według ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, według kosztu wytworzenia określonego w momencie dostawy tych towarów.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi po zakończeniu przez niego działalności gospodarczej i po sporządzeniu remanentu likwidacyjnego. Wnioskodawca sporządzi spis z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT.

Odnosząc powyższy stan prawny do stanu faktycznego przedmiotowej sprawy, należy w pierwszej kolejności zauważyć, iż Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji w zakresie zdarzenia przyszłego, które ma nastąpić po zakończeniu działalności gospodarczej. Wówczas to Wnioskodawca nie będzie występował już w charakterze podatnika podatku VAT. Zatem czynność przekazania przedsiębiorstwa, o której mowa we wniosku nie podlega opodatkowaniu.

Zaznacza się, że kwestia ujęcia w księgach i opodatkowania podatkiem VAT otrzymania darowizny przez syna Wnioskodawcy będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl