IBPP2/443-310/07/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-310/07/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 29 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT.Pismem z dnia 11 lutego 2008 r. znak: IBPP2/443-310/07/BW Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku ORD-IN. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 lutego 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest administratorem kamienicy, w której wynajmowane są lokale użytkowe i mieszkalne. Właścicielem kamienicy w 25% jest osoba fizyczna, w 50% Gmina Miasta K. i w 25% nieznana osoba fizyczna pochodzenia żydowskiego, której następcy nie są ustaleni. Udział po nieznanej osobie pochodzenia żydowskiego stanowi część masy spadkowej, który przypadnie potencjalnym spadkobiercom, których reprezentuje ustanowiony przez sąd kurator spadku nieobjętego (Wnioskodawca). Uprawnienia kuratora wynikają z art. 666 do 668 k.p.c. (ochrona dziedziczenia). Dochód przypadający nieznanym właścicielom przekazywany jest na specjalne konto założone przez kuratora spadku nieobjętego do obsługi finansowej danej nieruchomości. Uprawnienia Wnioskodawcy do administrowania kamienicą wynikają z umowy o zarząd i administrację, zawartej ze wszystkimi współwłaścicielami. Nieruchomość nie ma podziału fizycznego, wiec każdy ze współwłaścicieli posiada swój udział w tzw. idealnej części, zatem lokal użytkowy nie stanowi własności konkretnego współwłaściciela, ale każdy współwłaściciel ma w nim udział.

Jako zarządca Wnioskodawca przekazuje osobom i firmom wynajmującym w tej nieruchomości do zapłaty następujące dokumenty: z gminy fakturę VAT, od osoby fizycznej fakturę VAT oraz z tytułu udziału co do którego nie jest ustalony właściciel notę obciążeniową bez VAT-u. Najemcy wszystkie kwoty wpłacają na konto administratora.Uprawnienie Wnioskodawcy do wystawiania noty księgowej w imieniu nieznanych właścicieli wynika wprost z umowy o zarząd nieruchomością zawartą ze wszystkimi współwłaścicielami. Wystawiana nota księgowa dotyczy czynszu należnego nieznanemu właścicielowi. Kwoty wynikające z wystawianej noty księgowej wpłacane są na konto administracyjne budynku. Po dokonaniu rozliczenia rocznego, dochody przypadające na poszczególnych współwłaścicieli są im przekazywane. W przypadku potencjalnych spadkobierców, kwoty przekazywane są na specjalne konto, założone przez kuratora spadku nieobjętego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od części czynszu co do którego nie jest ustalony właściciel Wnioskodawca ma pobierać poza kwotą netto również VAT, a jeżeli tak to kto i na jakim dokumencie winien wystawić fakturę VAT na tę część czynszu bez ustalonego właściciela.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma żadnej podstawy prawnej, w szczególności w ustawie o podatku VAT, aby pobierać jako zarządca w imieniu właściciela nieznanego podatek VAT z tytułu czynszu, a następnie jako zarządca odprowadzić podatek VAT za nieznanego właściciela do urzędu skarbowego. Nie ma podstawy prawnej, aby Wnioskodawca wystawiał faktury VAT i odprowadzał VAT do urzędu w imieniu nieznanego lub nieznanych właścicieli. Zatem w części czynszu przypadającej na nieznanych właścicieli kamienicy nie będzie występował podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 ww. artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w myśl ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 106 ust. cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Stosownie do § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Przepis § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia określa elementy, które winna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest administratorem kamienicy. Z zawartej ze wszystkimi współwłaścicielami umowy o zarządzanie nieruchomością wynika, iż Wnioskodawca jest uprawniony do wystawienia noty obciążeniowej dotyczącej należnego czynszu nieznanemu właścicielowi. Nieznanym współwłaścicielem określani są potencjalni spadkobiercy, których reprezentuje ustanowiony przez sąd kurator spadku nieobjętego. Uprawnienia kuratora wynikają z art. 666 do 668 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) (ochrona dziedziczenia). Dochód przypadający nieznanym właścicielom przekazywany jest na specjalne konto założone przez kuratora spadku nieobjętego, do obsługi finansowej danej nieruchomości. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż do wystawiania faktur VAT zobowiązani i uprawnieni są tylko zarejestrowani czynni podatnicy VAT. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca nie wskazuje, że postępowanie spadkowe zostało zakończone a spadkobiercy są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Zatem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie można uznać za podatnika podatku VAT z tytułu czynszu należnego przekazywanego dla nieznanego właściciela, którym są potencjalni spadkobiercy, których reprezentuje ustanowiony przez sąd kurator spadku nieobjętego.Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług dopuszczają sytuacje wystawienia faktury VAT w imieniu sprzedawcy (podatnika podatku VAT) w drodze otrzymanego pełnomocnictwa. Ponadto możliwość taka została przewidziana w § 10 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r., zgodnie z którym nabywcy towarów i usług od podatnika mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako "FAKTURA VAT" po spełnieniu łącznie określonych w tymże przepisie warunków.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego nie wynika, aby Wnioskodawca był uprawniony do wystawiania faktur VAT oraz pobierania podatku VAT od czynszu należnego w imieniu potencjalnych spadkobierców, reprezentowanych przez Wnioskodawcę jako kuratora spadku nieobjętego.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl