IBPP2/443-271/11/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-271/11/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 5 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2011 r. (data wpływu 21 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) pismem z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) oraz z dnia 18 maja 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy zmiana rodzaju samochodu z samochodu ciężarowego na samochód osobowy powoduje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) pismem z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 17 maja 2011 r.) oraz z dnia 18 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1 listopada 2008 r. W czerwcu 2010 r. nabył do celów prowadzonej działalności samochód z homologacją ciężarową (Skoda Suberb). Fakturę zakupową otrzymał w miesiącu czerwcu i w czerwcu w całości odliczył podatek VAT w wysokości 18.934,43 zł. Samochód posiada na stałe zamontowaną kratkę oddzielającą część pasażerską od bagażowej, dzięki czemu uzyskał homologację samochodu ciężarowego. Uzupełniając ww. wniosek Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż jest czynnym podatnikiem VAT, a ładowność dopuszczalna samochodu wykazana w świadectwie homologacji i dowodzie rejestracyjnym wynosi 653 kg. Zainteresowany poinformował, iż nie występował o wydanie zaświadczenia, gdyż posiada wyciąg ze świadectwa homologacji (stwierdzający, że samochód jest samochodem ciężarowym), świadectwo dostarczono wraz z samochodem przez dilera samochodowego przy zakupie. Natomiast przedmiotowy samochód był i jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie: (ostatecznie przedstawione w piśmie z dnia 16 maja 2011 r.)

Czy Wnioskodawca ma obowiązek i kiedy, skorygowania podatku VAT naliczonego i wcześniej odliczonego, jeżeli zdemontuje kratkę, co zmieni klasyfikację pojazdu na osobowy.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostateczne przedstawione w piśmie z dnia 16 maja 2011 r.), nie musi on korygować podatku VAT wcześniej odliczonego, po demontażu kratki, a tym samym zmianie klasyfikacji pojazdu z ciężarowego na osobowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ogólną zasadą prawa podatkowego jest, że podatnik dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozliczania podatku. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku, chyba że przepisy stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. nastąpiła zmiana przepisów. Obecnie zmiany w pojeździe i związaną z tym korektę podatku naliczonego reguluje art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Zgodnie z tym przepisem jeśli w pojeździe, dla którego wcześniej wydano zaświadczenie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd przestał spełniać warunki samochodu ciężarowego i stał się samochodem osobowym - podatnik jest zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie w rozliczeniu za okres w którym dokonał odliczenia (art. 3 ust. 4 ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r., spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Przytoczone wyżej przepisy nakazują zatem skorygowanie kwoty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał jego odliczenia. Jeżeli w pojeździe dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3, wprowadzono zmiany w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego (art. 3 ust. 5).

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawca, w czerwcu 2010 r. nabył do celów prowadzonej działalności samochód ciężarowy z homologacją ciężarową (Skoda Suberb). W czerwcu w całości odliczył podatek VAT z faktury w wysokości 18 934,43 zł. Samochód posiada na stałe zamontowaną kratkę oddzielającą część pasażerską od bagażowej, dzięki czemu uzyskał homologację samochodu ciężarowego. Zainteresowany poinformował, iż nie występował o wydanie zaświadczenia, gdyż posiada wyciąg ze świadectwa homologacji (stwierdzający, że samochód jest samochodem ciężarowym), świadectwo dostarczono wraz z samochodem przez dealera samochodowego przy zakupie. Natomiast przedmiotowy samochód był i jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca w odniesieniu do ww. samochodu nie występował o wydanie przez okręgową stację kontroli pojazdów zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4 ustawy, gdyż nabył pojazd będący samochodem ciężarowym posiadającym świadectwo homologacji.

Należy zauważyć, że przepis art. 3 cytowanej ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. nie formułuje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w sytuacji jak przedstawiona w przedmiotowej sprawie. Wskazać też trzeba, że treść przywołanych wyżej przepisów art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r., wskazuje, iż mają one zastosowanie w odniesieniu do pojazdów samochodowych, dla których uprzednio wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3 tego artykułu.

Zatem należy przyjąć, że przepisy te nie mają zastosowania do pojazdu samochodowego, dla którego ww. zaświadczenie nie zostało wydane, jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Jeżeli Wnioskodawca dokona zmiany rodzaju przedmiotowego samochodu, to przekwalifikowanie takie nie będzie wywoływało skutków odnośnie wcześniej dokonanego odliczenia, jeżeli zainteresowany dysponuje stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto występował i występuje związek pomiędzy tym zakupem, a sprzedażą opodatkowaną.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia przedmiotowego samochodu, ponieważ nie było to przedmiotem zapytania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl