IBPP2/443-26b/07/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-26b/07/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2007 r. (data wpływu 27 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w przypadku sprzedaży szalunków przez Jednostkę Macierzystą do Oddziału w Irlandii, wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie m.in. uznania czy w przypadku sprzedaży szalunków przez Jednostkę Macierzystą do Oddziału w Irlandii, wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka wskazała, że Jej przedsiębiorstwo - zwane dalej Jednostką Macierzystą - wynajęło szalunki od innego podmiotu krajowego, z którym została podpisana umowa najmu.Wynajęte szalunki zostaną przekazane przez Jednostkę Macierzystą do samobilansującego Oddziału położonego i zarejestrowanego dla VAT w Irlandii, który to Oddział będzie używał te szalunki, do realizacji kontraktów budowlanych na terenie Irlandii, przez czas nieokreślony.Spółka wyjaśniła, że podmiot wynajmujący wystawia na nią, czyli Jednostkę Macierzystą w kraju, co miesiąc fakturę VAT za najem, z doliczonym podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.Spółka wskazała też, że po półrocznym okresie wynajmu przedmiotowe szalunki zostaną przez Jednostkę Macierzystą zakupione, a następnie sprzedane Oddziałowi w Irlandii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie sprzedaży szalunków przez Jednostkę Macierzystą do Oddziału w Irlandii, w sytuacji, gdy szalunki w chwili sprzedaży znajdują się od dawna na terenie Irlandii, bo zostały wysłane w chwili rozpoczęcia umowy najmu, wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a jeżeli tak to w którym momencie.

W ocenie Wnioskodawcy przemieszczenie towarów należących do przedsiębiorstwa, z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, gdzie towary będą służyły czynnościom wykonywanym przez Oddział jako podatnika na terytorium innego państwa, stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.Ponieważ fizycznie towary zostały wywiezione na teren innego państwa wiele miesięcy wcześniej, tj. w chwili wynajmu, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstanie z chwilą wystawienia przez Jednostkę Macierzystą faktury VAT za sprzedane towary.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Jak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedmiotowej sprawy szalunki w chwili przemieszczenia ich przez Podatnika (Jednostkę Macierzystą) do Oddziału w Irlandii nie należały do przedsiębiorstwa Podatnika, nie były Jego własnością (szalunki te były wynajęte).W przedmiotowej sprawie nie zostały więc spełnione warunki określone w ww. art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.Należy zauważyć, że również w chwili nabycia od polskiego podmiotu szalunków nie wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, bowiem w tym momencie przedmiot sprzedaży czyli szalunki, będzie już znajdował się na terytorium Irlandii. Tym samym nie zostaną spełnione przesłanki określone przepisem art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Tak więc należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie, zgodnie z ww. przepisem art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem opodatkowania dostawy szalunków na rzecz Wnioskodawcy będzie Irlandia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że kwestia uznania, czy refakturowanie czynszu najmu szalunków przez Jednostkę Macierzystą na samobilansujący Oddział w Irlandii, należy udokumentować fakturą VAT czy notą wewnętrzną będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl