IBPP2/443-24/08/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-24/08/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu 9 stycznia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu 12 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usługi transportowej świadczonej firmie spedycyjnej na trasie Szwajcaria - Polska z załadunkiem i odprawą w Szwajcarii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usługi transportowej świadczonej firmie spedycyjnej na trasie Szwajcaria - Polska z załadunkiem i odprawą w Szwajcarii.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2008 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 lutego 2008 r. znak: IBPP2/443-24/08/RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako firma zajmująca się między innymi transportem międzynarodowym samochodami o DMC 3,5 tony świadczyła usługę transportową firmie spedycyjnej na trasie Szwajcaria - Polska z załadunkiem i odprawą w Szwajcarii.W odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 lutego 2008 r. znak: IBPP2/443-24/08/RSz, Wnioskodawca załączył kopie dokumentacji do wniosku z dnia 9 stycznia 2008 r. potrzebne do uzupełnienia informacji pierwotnego wniosku. Są to następujące dokumenty:

* kopia zlecenia spedycyjnego od firmy Stan-Trans,

* kopia listu przewozowego CMR,

* kopia dokumentu odprawy celnej,

* duplikat faktury VAT.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż zgodnie ze stanem faktycznym, zlecenie transportowe świadczy o złożonym zamówieniu na odbiór towarów z miasta B. w Szwajcarii, niepodjęcie towaru podlega według ustaleń ze zlecenia - karze umownej.List przewozowy CMR świadczy o odebraniu przez Wnioskodawcę w miejscowości B. Szwajcaria, towaru zgodnego ze zleceniem.Dokument odprawy celnej (Q.) świadczy o dokonaniu odprawy celnej w miejscowości A. w Szwajcarii - przewożonego do Polski towaru.Dowodem na dostarczenie przewożonych towarów do firmy na terenie Polski jest podpisany i przypieczętowany list CMR przez odbiorcę. Faktura VAT obciążająca firmę transportową jest dowodem na wykonanie usługi zgodne ze zleceniem spedycyjnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana wymieniona wyżej usługa.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma podstawy do traktowania tej usługi jako transportu wewnątrzwspólnotowego a więc naliczenie na całą usługę stawki 22% podatku VAT. W myśl art. 83 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do:

1.

ust. 1 pkt 20 usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 15,

2.

ust. 1 pkt 23 usług transportu międzynarodowego;

3.

ust. 3: Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23 rozumie się:

1)

przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

b)

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

4.

ust. 5: Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu:

1)

towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (w przypadku Wnioskodawcy samochodowy), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Według Wnioskodawcy usługa na fakturze VAT powinna być rozdzielona na część zagraniczną to jest od miejsca załadunku w Szwajcarii do granicy Polskiej i nie obciążona podatkiem VAT (w miejscu stawki podatku VAT ma być napisane "nie dotyczy") oraz część Polską (w przypadku gdy nie zostały zachowane dodatkowe procedury pozwalające na zwolnienie z podatku VAT takie jak druk celny SAD) opodatkowaną stawką podatku VAT 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 cyt. ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Natomiast stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 20 tej ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 15, z wyjątkiem usług:

a.

w zakresie ubezpieczenia towarów,

b.

dotyczących importu towarów zwolnionych od podatku.

Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju

c.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Przez usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy, rozumie się także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania towarów i osób, o których mowa w punktach 1 i 2 tego przepisu. Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, że transport międzynarodowy towarów jest to transport, który między innymi rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie usług transportu międzynarodowego stawką preferencyjną 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia tych usług są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2 (art. 83 ust. 5 pkt 1).

Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż usługa transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, jest co do zasady opodatkowana stawką 0%. Jednakże prawo do jej zastosowania mają tylko podatnicy, którzy posiadają stosowne dokumenty stanowiące dowód świadczenia tych usług - jest nim m.in. dokument określony w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT, tj. dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika, fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W przypadku, gdy podatnik go nie posiada - nie ma prawa do zastosowania stawki 0%.

W omawianym przypadku trasa transportu rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty (Szwajcaria) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (Polska), tym samym trasa spełnia kryteria transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b).

Ponadto, jak wskazano we wniosku, Wnioskodawca posiada następujące dokumenty stanowiące dowód świadczenia usługi transportowej dla firmy spedycyjnej:

* zlecenie spedycyjne od firmy Stan-Trans,

* kopię listu przewozowego CMR,

* kopię dokumentu odprawy celnej,

* duplikat faktury VAT.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż zgodnie ze stanem faktycznym, zlecenie transportowe świadczy o złożonym zamówieniu na odbiór towarów z miasta B. w Szwajcarii. List przewozowy CMR świadczy o odebraniu przez Wnioskodawcę w miejscowości B. Szwajcaria, towaru zgodnego ze zleceniem. Dokument odprawy celnej (Q.) świadczy o dokonaniu odprawy celnej w miejscowości A. w Szwajcarii - przewożonego do Polski towaru. Dowodem na dostarczenie przewożonych towarów do firmy na terenie Polski jest list CMR podpisany przez odbiorcę towaru. Faktura VAT obciążająca zleceniodawcę jest dowodem na wykonanie usługi zgodnie ze zleceniem spedycyjnym. Należy jednakże zauważyć, iż z wniosku nie wynika, czy wartość usługi przewoźnika została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów i czy Wnioskodawca jest w posiadaniu dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Zatem mając na uwadze art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy odcinek trasy przebiegający na terytorium Polski, opodatkowany będzie stawką 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ww. ustawy. Ponieważ Wnioskodawca nie wskazał we wniosku, iż wartość usługi przewoźnika została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów oraz że jest w posiadaniu dokumentu potwierdzającego ten fakt, zatem należałoby uznać, iż Wnioskodawca nie posiada dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy.

Tym samym do części usługi transportowej świadczonej na terenie kraju, w sytuacji, gdy wartość usługi przewoźnika nie została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, i brak dokumentu celnego potwierdzającego powyższe, Wnioskodawca ma obowiązek opodatkować usługę transportu międzynarodowego na odcinku krajowym według stawki 22%. Zatem w sytuacji nieposiadania przez Wnioskodawcę dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy usługa wykonana na odcinku krajowym podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%. Należność na fakturze należy wykazać w odrębnych pozycjach, z rozbiciem na usługę transportową wykonaną w kraju z podaniem liczby kilometrów - ze stawką 0% (lub ze stawką 22% w sytuacji braku dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy) i usługę wykonaną poza terytorium kraju jako niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce, a na fakturze powinna być zawarta adnotacja, iż w tej części świadczona usługa transportowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy zauważyć, iż na odcinkach poza krajem usługa transportowa podlega rozliczeniu na terenie tych państw, przez które przebiegała trasa transportu - według przepisów obowiązujących w tych krajach z uwzględnieniem pokonanych odległości. O konieczności rejestracji podatkowej przewoźników w tych krajach, w celu rozliczenia podatku decydują ich wewnętrzne regulacje.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku - Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl