IBPP2/443-234/08/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-234/08/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu 12 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 maja 2008 r. (data wpływu 26 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednostką budżetową. Podstawową - statutową działalnością jest działalność edukacyjna zwolniona z VAT. Działalność edukacyjna jest finansowana z subwencji oświatowej otrzymywanej z Urzędu Miasta P. Środki z subwencji wpływają na odrębne konto budżetowe, z którego finansowane jest utrzymanie placówki tj. szkoły, internatu, stołówki, basenu, sali gimnastycznej, wynagrodzenie pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, a także usługi materialne i niematerialne.

Oprócz działalności podstawowej (edukacyjnej) Wnioskodawca prowadzi bardzo małą działalność uboczną w zakresie wynajmu basenu rehabilitacyjnego, sal lekcyjnych od których odprowadzany jest podatek VAT. W tym zakresie Wnioskodawca nie korzysta z częściowego odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca przygotowuje wniosek w ramach programu PFRON pod nazwą: "Wyrównywanie różnic między regionami" - obszar D - dotyczący likwidacji barier transportowych w placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwiania osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się i komunikowanie.

Wnioskodawca stara się o środki PFRON na zakup środka transportu dostosowanego dla niepełnosprawnych uczniów Ośrodka (w tym przede wszystkim wychowanków poruszających się na wózkach inwalidzkich).

Wnioskodawca informuje, że ww. zakup związany jest z działalnością edukacyjną - statutową, która jest przedmiotowo zwolniona z podatku VAT.

Pojazd ten będzie służył do realizacji obowiązku dowozu młodzieży niepełnosprawnej do i ze szkoły, na praktyki zawodowe oraz wycieczki dydaktyczne.

Natomiast z uzupełnienia wniosku z dnia 26 maja 2008 r. wynika, że usługi dowozu do i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, świadczone będą młodzieży niepełnosprawnej nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przeznaczenie zakupu znane jest już w momencie jego dokonywania, to opierając się na art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zakup ww. towaru nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, zakup samochodu do transportu osób niepełnosprawnych związany jest wyłącznie z działalnością edukacyjną przedmiotowo zwolnioną z podatku VAT.

Wobec powyższego Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odzyskania na gruncie ustawy o podatku VAT kwot podatku naliczonego zawartego w zakupie finansowanym częściowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w przepisie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wymienione w załączniku nr 4 poz. 7 usługi w zakresie edukacji są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z wniosku wynika, iż Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy, jest jednostką budżetową. Podstawową - statutową działalnością jest działalność edukacyjna zwolniona z VAT. Wnioskodawca zamierza realizować zadanie w ramach programu PFRON pod nazwą: "Wyrównywanie różnic między regionami" - obszar D - dotyczący likwidacji barier transportowych w placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwiania osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się i komunikowanie. Zakupiony samochód będzie częściowo dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Samochód ten będzie związany z działalnością edukacyjną - statutową, przedmiotowo zwolnioną z podatku VAT. Ośrodek wykorzysta samochód do przewozu niepełnosprawnych uczniów (w tym przede wszystkim wychowanków poruszających się na wózkach inwalidzkich).

Pojazd ten będzie służył do realizacji obowiązku dowozu młodzieży niepełnosprawnej do i ze szkoły, na praktyki zawodowe oraz wycieczki dydaktyczne.

Ponadto jak wskazał Wnioskodawca, usługi dowozu młodzieży świadczone będą nieodpłatnie.

Reasumując, z uwagi na powołane wyżej przepisy prawa podatkowego, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, gdyż samochód ten nie będzie służył czynnościom opodatkowanym. Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, samochód ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych z podatku (usługi w zakresie edukacji).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl