IBPP2/443-206a/07/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-206a/07/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. GE P. C., przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2007 r. (data wpływu 18 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, iż w przypadku faktur korygujących wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia i dotyczących faktur oryginalnych wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia, co do których potwierdzenia odbioru tych faktur przez odbiorców zostaną otrzymane przez P.C., to P.C. będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego w wysokości wynikającej z wystawionych faktur korygujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy w przypadku faktur korygujących wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia i dotyczących faktur oryginalnych wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia, co do których potwierdzenia odbioru tych faktur przez odbiorców zostaną otrzymane przez P.C., to P. C. będzie miała prawo do obniżenia VAT należnego w wysokości wynikającej z wystawionych faktur korygujących.W dniu 18 stycznia 2008 r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku, będące odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 7 stycznia 2008 r. znak: IBPP2/443-206/07/ICz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach programu restrukturyzacjnego spółek GE oddział linii biznesowej Lighting będący uprzednio częścią tzw. spółki platformowej GE C.P. sp. z o.o. (dalej C. P.) został wniesiony w postaci wkładu niepieniężnego do GE P.C. sp z o.o. (P.C.). W zamian za wniesiony aport C.P. otrzymała udziały w podwyższonym kapitale P. C. W skład oddziału wnoszonego aportem wchodziły wszelkie aktywa materialne i niematerialne jak również zobowiązania powiązane funkcjonalnie z działalnością oddziału, tak więc przedmiotem wkładu niepieniężnego była zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów CIT.

W związku z wydzielniem organizacyjnym oddziału Lighting w ramach C.P., przeniesienie oddziału do P.C. oznaczało także przeniesienie systemu ewidencji rachunkowej, magazynowej, logistycznej oraz wszelkich innych ewidencji handlowych do P.C. Tak więc księgowania w programie rachunkowym SAP, które do dnia połączenia to jest 28 czerwca 2007 r. były uznawane za księgowania dokonywane w ramach spółki C.P. od dnia 29 czerwca 2007 r. stały się księgowaniami dokonywanymi w ramach spółki P.C. Z prawnego punktu widzenia wynika to z faktu przeniesienia wszelkich praw i zobowiązań z C.P. na P.C. w ramach wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Sytuacja taka powoduje pewną trudność ewidencyjną dotyczącą dokumentów generowanych bezpośrednio przed lub niedługo po dacie wniesienia aportu to jest 28 czerwca 2007 r. (data połączenia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku faktur korygujących wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia i dotyczących faktur oryginalnych wystawionych przez C. P. przed dniem połączenia, co do których potwierdzenia odbioru tych faktur przez odbiorców zostaną otrzymane przez P. C., to P.C. będzie miała prawo do obniżenia VAT należnego w wysokości wynikającej z wystawionych faktur korygujących.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku faktur korygujących zmniejszających wartość podatku należnego podatnik ma prawo do zmniejszenia VAT należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. W praktyce istnieje więc również możliwość, że potwierdzenia dotyczące faktur korygujących wystawionych przez C. P. przed dniem połączenia zostaną otrzymane już po połączeniu. W ocenie Wnioskodawcy to jego należy uznać za podmiot uprawniony do obniżenia VAT należnego wynikającego z faktur korygujących objętych potwierdzeniami. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wszelkie zdarzenia mające miejsce po dacie połączenia powinny być ewidencjonowane w księgach P.C., których część stanowią księgi oddziału Lighting. W sensie prawnym i faktycznym zdarzenie polegające na otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury przez nabywcę ma miejsce już po dacie połączenia. Tak więc w ocenie Wnioskującego tak jak wszystkie inne zdarzenia wywołujące skutki faktyczne lub prawne związane z działalnością oddziału Lighting powinno być ono zaewidencjonowane i rozliczone przez P.C. Wynika to także z uwarunkowań praktycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Następstwo prawne, polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych

2.

osobowych spółek handlowych

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 93 § 2 tej ustawy przepis art. 93 § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1.

innej osoby prawnej

2.

osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)

Zgodnie z art. 93a § 1 ww. ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ustawy przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia: a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b)

spółki kapitałowej,

2.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.W myśl § 2 tego artykułu przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Powołane wyżej regulacje prawne nie mają zastosowania do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego. Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki prawa handlowego nie powoduje sukcesji podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług.W tej sprawie nie ustał byt prawny Spółki C.P., nie nastąpił również podział tej Spółki. Skutkiem tego jest, że nadal mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT, który ma prawa i obowiązki podatkowe z wygenerowanych przez siebie zdarzeń gospodarczych.

A zatem P.C. nie będzie uprawniony do skorygowania podatku należnego przez uwzględnienie faktur korygujących wystawionych przez C.P. przed dniem połączenia, których potwierdzenie odbioru przez kontrahenta wpłynęło po dniu połączenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl