IBPP2/443-199/08/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-199/08/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu 6 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem w dniu 3 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie zabudowaniami oraz obowiązku wystawienia faktury VAT na rzecz nabywcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie zabudowaniami oraz obowiązku wystawienia faktury VAT na rzecz nabywcy.W dniu 3 czerwca 2008 r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku, będące odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 28 maja 2008 r. znak: IBPP2/443-199/08/ICz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Cieszynie z dnia 13 listopada 2006 r. sygn. akt I Co 81/97 Sąd przysądził Wnioskodawcy prawo wieczystego użytkowania nieruchomości położonej w C., objętej księgą wieczystą KW nr 18851, prowadzonej przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w C. Wnioskodawca w terminie uiścił opłatę sądową i cenę nabycia nieruchomości, która nie zawierała podatku VAT. Obiekty (zabudowania) położone na nabytej nieruchomości mają więcej niż pięć lat, od momentu ich zakupu Wnioskodawca nie wnosił żadnych nakładów na ich modernizację oraz polepszenie stanu technicznego.

Nabyte prawo wieczystego użytkowania tej nieruchomości wraz z prawem własności zabudowań Wnioskodawca ma zamiar sprzedać w 2008 r. Na terenie miasta J. jest właścicielem budynku administracyjno-mieszkalnego, którego część wynajmuje na pomieszczenia administracyjno - gospodarcze dla Spółki z o.o. w sposób ciągły od 2001 r. Wynajem pomieszczeń przynosi Wnioskodawcy dochody opodatkowane podatkiem VAT.W piśmie uzupełniającym wskazano, iż nieruchomość została nabyta na cele osobiste. Obiekty zlokalizowane na nieruchomości są zabudowaniami administracyjno-produkcyjnymi byłej cegielni. Do 1997 r. na terenie na terenie nieruchomości prowadziło działalność Regionalne Centrum Handlowe Sp. z o.o. w C. Na rzecz tej firmy w 1996 r. Wnioskodawca wykonywał usługę budowlaną o wartości 177.031,19 zł. Należności tej pomimo nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy w B. Wydział VI Gospodarczy Wnioskodawca nie otrzymało dnia ogłoszenia likwidacji przez Komornika Sądowego w C. Przy czym wielkość należności należnej Wnioskodawcy wraz z kosztami sądowymi i ustawowymi odsetkami wyniosła 653.098,42 zł W celu ratowania należności przed nieuchronną utratą, Wnioskodawca nabył tę nieruchomość w celu jej dalszej odsprzedaży dla odzyskania całej należności z opisanej wyżej sytuacji. Sprzedaż nieruchomości będzie miała charakter sporadyczny. Wnioskodawca wskazał też, że nie prowadzi handlu nieruchomościami w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z zabudowaniami należy opodatkować podatkiem VAT.

2.

Czy w przypadku opodatkowania sprzedaży opisanej nieruchomości podatkiem od towarów i usług należy kupującemu wystawić fakturę VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ opisana nieruchomość nabyta została bez podatku VAT, zabudowania na niej znajdujące się mają powyżej 5 lat oraz nie były wnoszone nakłady finansowe na modernizację tychże zabudowań, sprzedaż nieruchomości w opisanej sytuacji nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wskazał, że na nabytej nieruchomości nie prowadzono żadnej działalności gospodarczej zatem czynność sprzedaży prawa wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie obiektami podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT.W przypadku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży opisanej nieruchomości wystawi kupującemu fakturę VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja towaru, skonstruowana na potrzeby podatku od towarów i usług, zawarta została w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem przez pojęcie towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Równocześnie w ust. 6 tegoż artykułu wskazano, że zwolnień nie stosuje się do sprzedaży używanych budynków, budowli lub ich części, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jeżeli podatnik przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby cytowany przepis art. 43 ust. 6, wyłączający zwolnienie od podatku VAT, znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na cele osobiste. Jednakże wskazane w stanie faktycznym okoliczności (nabycie nastąpiło w celu dalszej odsprzedaży dla odzyskania całej należności za jego usługę wcześniej wykonaną na tej nieruchomości), w ocenie tut. organu, przemawiają za słusznością stanowiska, iż nabycie ww. nieruchomości miało miejsce w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika też, że nabyte obiekty (zabudowania) posadowione na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego mają więcej niż pięć lat, cena nabycia nieruchomości nie zawierała podatku VAT. Przedmiotowe obiekty są zabudowaniami administracyjno-produkcyjnymi. Zatem w świetle przywołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, zabudowania administracyjno-produkcyjne, o których mowa we wniosku, są towarem używanym w rozumieniu tego przepisu.W konsekwencji dostawa przedmiotowych zabudowań mogłaby korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o ile nie będą miały zastosowania, wprowadzone przepisem art. 43 ust. 6 ustawy, ograniczenia do stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W rozpatrywanej sprawie, Wnioskodawca nie poniósł żadnych nakładów na modernizację zabudowań, o których mowa we wniosku. Tym samym nie zrealizowała się jedna z przesłanek wymienionych w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem przepis ten nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym, planowana dostawa zabudowań, o której mowa we wniosku, będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż sprzedaż zabudowań będzie korzystała ze zwolnienia to również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się zabudowania, będzie zwolnione.

Na podstawie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z art. 106 ust. 3 cyt. ustawy, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zatem Wnioskodawca dokonując zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie obiektami (zabudowaniami) będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT wskazując jako podstawę opodatkowania wartość zabudowań oraz wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznej kwocie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl