IBPP2/443-196/14/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-196/14/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca...r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 26 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książki - folder zawierający treści o atrakcjach turystycznych oraz mapy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książki - folder zawierający treści o atrakcjach turystycznych oraz mapy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 26 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 13 maja 2014 r. znak: IBPP2/443-196/14/ICz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje poszerzyć działalność o prace wydawniczo-poligraficzne, związane z wydawaniem książek, czasopism lub innych wydawnictw, na zlecenie jednostek samorządu lub innych jednostek budżetowych, w związku z czym ma zamiar wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego organizowanego przez gminę na wydanie folderu zawierającego treści o atrakcjach turystycznych oraz mapy.

Według opisu zakresu usługi zamówienie obejmuje: "..opracowanie merytoryczne tekstu i redakcyjne w języku polskim, opracowanie fotograficzne nie mniej niż 60 zdjęć/ilustracji w pełnym kolorze (w tym minimum dwóch panoram z punktów widokowych (...) wykonanie tłumaczenia na język (.,.), projekt graficzny, redakcja techniczna, wykonanie techniczne, skład, łamanie, korekta tekstów i techniczna, wykonanie próbnego wydruku do akceptacji przez Zamawiającego, druk, oprawa i dostawa do siedziby Zamawiającego." (...)"Wszystkie materiały niezbędne do wykonania wydawnictwa opracowuje i dostarcza Spółka, publikacja ma zawierać nie mniej niż 60 zdjęć/ilustracji (pełny kolor), ilustracje pokazujące współczesny wygląd atrakcji (przedstawiając je całorocznie), a także przekroje, wizualizacje przestrzenne (...). Fotografie i ilustracje powinny nawiązywać (być spójne) do tekstu".

Wydawnictwu nadany zostanie numer ISBN zgodnie z odrębnymi przepisami. Nakład ma wynosić 5.000 egz. Gmina w specyfikacji zamówienia posługuje się sformułowaniem iż zamówienie dotyczy: "wykonania folderu zawierającego treści o atrakcjach turystycznych..." natomiast podaje następujący wspólny słownik zamówień (CPV): główny:

79800000-2 (Usługi drukowania i powiązane); dodatkowe:

79810000-5 (Usługi drukowania);

79820000-8 (Usługi związane z drukowaniem);

79822500-7 (Usługi projektów graficznych);

79822000-2 (Usługi składu); 79821 100-6 (Usługi korektorskie);

79821000-5 (Drukarskie usługi wykańczalnicze);

79823000-9 (Usługi drukowania i dostawy);

79960000-1 (Usługi fotograficzne i pomocnicze);

92310000-7

Spółka zamierza opodatkować sprzedaż opracowanych i wydrukowanych publikacji na rzecz gminy stawką 5% - zgodnie z załącznikiem nr 10 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - poz. 32 ex 58.11.1 Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a.

W piśmie uzupełniającym z 26 maja 2014 r. Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy i wyjaśnił, że:

Towar będący przedmiotem sprzedaży będzie stanowić książkę oznaczoną symbolem ISBN, w chwili obecnej Spółka nie posiada jeszcze przydzielonej puli numerów, zapytanie dotyczy stanu przyszłego Spółka obecnie nie zajmuje się działalnością wydawniczą. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu przez Spółkę działalności wydawniczo-poligraficznej zostanie złożony stosowny wniosek do Krajowego Biura ISBN o przydzielenie puli numerów. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej n/t zasad nadawania Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki - ISBN. Spółka będzie miała bezwarunkowo na jej wniosek przydzielony numer ISBN).

Folder nie będzie stanowić ulotki - będzie to książeczka drukowana/broszura tzw. wydawnictwo zwarte któremu można nadać symbol ISBN.

Folder zawierający treści o atrakcjach turystycznych posiadać będzie następujący numer PKWiU: 58.11.19.0 Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje częściowo 5% - poz. 32 zał. nr 3 do ustawy o VAT - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Spółka podtrzymuje opis stanu faktycznego zawarty w zapytaniu o interpretację podatkową-wraz z sprzedażą folderu będzie następować przeniesienie na Gminę prawa do rozporządzania towarem (folderem) jak właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Na tle przytoczonych faktów dotyczących zdarzenia przyszłego powstały następujące wątpliwości: czy Spółka wykonując całokształt prac związanych z wydaniem książki - folderu prawidłowo zastosuje stawkę podatku od towarów i usług 5%.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stanowisko Spółki wobec powyższego jest następujące: zbierając materiały, opracowując teksty - dokonując opracowań graficznych itd. Spółka wykonuje ogół prac zmierzających do powstania produktu finalnego jakim jest zamówione przez Gminę wydawnictwo/publikacja. Pomimo iż Gmina używa w zamówieniu kodów CPV związanych tylko z poszczególnymi czynnościami m.in. drukowania - bezsprzecznie ogół prac spółki prowadzi do powstania towaru jakim jest publikacja i Spółka po wykonaniu wszelkich prac związanych z wydaniem publikacji jest jej właścicielem. Dokonując przeniesienia prawa do rozporządzania towarami (folderami) jak właściciel dokonuje dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), wówczas, zgodnie z załącznikiem prawidłowo zastosuje stawkę podatku 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 5a ustawy).

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono, objęte grupowaniem PKWiU ex 58.11.1, książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Według objaśnień do ww. załącznika, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 32 tego załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 58.11.1, tj. książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania - konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Dodatkowo należy wskazać, że w sytuacji gdy ta sama grupa towarów wykazana jest w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, jak również w załączniku nr 3 do tej ustawy, zatem z uwagi na, przywołane już wcześniej, objaśnienia do ww. załącznika nr 3, winna być stosowana stawka podatku przewidziana w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.

Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii (książek), dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się stawkę niższą.

Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca planuje poszerzyć działalność o prace wydawniczo-poligraficzne, związane z wydawaniem książek, czasopism lub innych wydawnictw, na zlecenie jednostek samorządu lub innych jednostek budżetowych, w związku z czym ma zamiar wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego organizowanego przez gminę na wydanie folderu zawierającego treści o atrakcjach turystycznych oraz mapy.

Według opisu zakresu usługi zamówienie obejmuje: "..opracowanie merytoryczne tekstu i redakcyjne w języku polskim, opracowanie fotograficzne nie mniej niż 60 zdjęć/ilustracji w pełnym kolorze (w tym minimum dwóch panoram z punktów widokowych (...) wykonanie tłumaczenia na język (.,.), projekt graficzny, redakcja techniczna, wykonanie techniczne, skład, łamanie, korekta tekstów i techniczna, wykonanie próbnego wydruku do akceptacji przez Zamawiającego, druk, oprawa i dostawa do siedziby Zamawiającego." (...)"Wszystkie materiały niezbędne do wykonania wydawnictwa opracowuje i dostarcza Spółka, publikacja ma zawierać nie mniej niż 60 zdjęć/ilustracji (pełny kolor), ilustracje pokazujące współczesny wygląd atrakcji (przedstawiając je całorocznie), a także przekroje, wizualizacje przestrzenne (...). Fotografie i ilustracje powinny nawiązywać (być spójne) do tekstu". Towar będący przedmiotem sprzedaży będzie stanowić książkę oznaczoną symbolem ISBN, w chwili obecnej Spółka nie posiada jeszcze przydzielonej puli numerów, zapytanie dotyczy stanu przyszłego Spółka obecnie nie zajmuje się działalnością wydawniczą. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu przez Spółkę działalności wydawniczo-poligraficznej zostanie złożony stosowny wniosek do Krajowego Biura ISBN o przydzielenie puli numerów. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej n/t zasad nadawania Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki - ISBN. Spółka będzie miała bezwarunkowo na jej wniosek przydzielony numer ISBN. Folder nie będzie stanowić ulotki - będzie to książeczka drukowana/broszura tzw. wydawnictwo zwarte któremu można nadać symbol ISBN.

Folder zawierający treści o atrakcjach turystycznych posiadać będzie następujący numer PKWiU: 58.11.19.0 Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje częściowo 5% - poz. 32 zał. nr 3 do ustawy o VAT - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Spółka wyjaśnia, że wraz z sprzedażą folderu będzie następować przeniesienie na Gminę prawa do rozporządzania towarem (folderem) jak właściciel.

W niniejszej sprawie, jak wynika to z przywołanych wyżej przepisów, preferencyjna stawka podatku od towarów i usług może mieć zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy w wyniku wykonanych czynności zostaje wytworzony, z własnego materiału, nowy produkt - książka, a następnie przeniesione zostaje prawo do rozporządzania tym produktem na zamawiającego to taką czynność należy uznać za dostawę towarów.

Tym samym następuje w takim przypadku przeniesienie przez Wnioskodawcę na Zamawiającego prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez Wnioskodawcę z jego materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są wykonywane przez Wnioskodawcę z własnych materiałów na zlecenie Zamawiającego książki drukowane oznaczone symbolem ISBN, zaliczone do grupowania PKWiU ex 58.11.1, wówczas zastosowanie znajdzie 5% stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 załącznika Nr 10 do tej ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl