IBPP2/443-196/09/LŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-196/09/LŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2009 r. (data wpływu 13 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 26 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku naruszenia terminu wystawienia faktury VAT za usługi zakwaterowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 26 maja 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku naruszenia terminu wystawienia faktury VAT za usługi zakwaterowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczy dodatkowe usługi polegające na zakwaterowaniu opiekunów (będących osobami fizycznymi) dzieci będących pacjentami jednostki - symbol PKWiU 55.23.13. W związku z późnym otrzymaniem z oddziału szpitalnego informacji o wykonaniu ww. usługi tj. w dniu 17 listopada 2008 r. a faktycznie zrealizowanym w dniach od dnia 26 października 2008 r. do dnia 29 października 2008 r., wystawiono w tym dniu tj. 17 listopada 2008 r. nieterminowo fakturę VAT (tj. w terminie dłuższym niż 7. dnia od daty wykonania usługi. Fakturę VAT ujęto do rejestru sprzedaży do VAT oraz deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2008 r.

W piśmie z dnia 21 maja 2009 r. Wnioskodawca poinformował, iż:

* szpital do grudnia 2008 r. dokumentował sprzedaż usług na podstawie każdorazowo wystawionych faktur za zakwaterowanie opiekunów - osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej,

* faktury VAT za ww. usługi wystawione były w dniu zgłoszenia się opiekuna dziecka (pacjenta) do kasy szpitala po otrzymaniu dokumentu z oddziału o wysokości opłaty lub na podstawie informacji przekazywanej wyłącznie przez oddział, sporządzonej według wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 37/2005 z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zasad odpłatności za zakwaterowanie opiekunów pacjentów w Oddziałach Szpitala,

* zgodnie z obowiązującą w szpitalu procedurą, opiekun pacjenta powinien zgłosić się do kasy celem uregulowania płatności za pobyt, czego nie uczynił w opisanym przepadku tj. w dniu 29 października 2008 r. Dopiero 17 listopada 2008 r., tj. kiedy dziecko opiekuna ponownie przyjęto na ten oddział, okazało się, że rodzic nie uregulował opłat za wcześniejszy pobyt. W związku z tym ponownie wypisano informację z oddziału o wykonaniu usługi. Na tej podstawie została wystawiona faktura VAT z datą sprzedaży 29 października 2008 r. oraz zapłacona została w kasie należność za pobyt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo określono powstanie obowiązku podatkowego w przypadku naruszenia terminu wystawienia faktury VAT za usługi zakwaterowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy będzie powstawał w dniu wystawienia faktury, pod warunkiem, że będzie wystawiona najpóźniej 7. dnia od dnia wykonania usługi. Jeśli będzie wystawiona nieterminowo, obowiązek podatkowy będzie powstawał 7. dnia od dnia zakończenia wykonywania usługi. W związku z tym faktura VAT, o której mowa powyżej została rozliczona do podatku prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jednocześnie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do art. 106 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Powiązanie przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury stanowi jeden z najistotniejszych wyjątków od ogólnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Można nawet twierdzić, że z uwagi na zakres jego zastosowania, właśnie ten moment powstawania obowiązku podatkowego jest zasadą. Należy jednak zauważyć, że wszelkie uwagi dotyczące rozumienia wydania towaru lub wykonania usługi na gruncie ustawy VAT mają pełne zastosowanie, bowiem art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, ustanawiając zasadę, że obowiązek podatkowy powstaje wraz z wystawieniem faktury, stanowi jednocześnie, że jeśli faktura nie zostanie wystawiona w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w tym właśnie dniu.

Tym samym w tym dniu obowiązek podatkowy powstaje, jeśli:

1.

podatnik obowiązany do wystawienia faktury nie wystawi jej w ogóle,

2.

podatnik wystawi fakturę po upływie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi,

3.

podatnik wystawił fakturę 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Dla stosowania powyższej zasady decydujące znaczenie ma to, w jakich przypadkach wydanie towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą. W tym zakresie decydujące znaczenie ma brzmienie art. 106 ustawy. Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy powstanie tylko wtedy, jeśli na podatniku ciąży obowiązek wystawienia faktury. Tym samym, w przypadku gdy takiego obowiązku nie ma (zwłaszcza w przypadku gdy dostawa jest dokonywana lub usługa jest świadczona na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej), nie jest możliwe zastosowanie przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

Zwolnienie z obowiązku wystawiania faktury ma zatem istotny wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego w związku z dokumentowaniem dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą (w sytuacji złożenia żądania w tym zakresie przez nabywcę), to zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towarów lub wykonanie usługi nie musi być potwierdzona fakturą, przepis ten nie ma zastosowania, a więc obowiązek podatkowy zasadniczo powstaje, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z ww. art. 106 ust. 4 ustawy o VAT, na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (żądanie to może nastąpić w każdej formie, także ustnej) podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury. Jeśli jednak z ww. żądaniem wystawienia faktury nabywca wystąpi już po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, to obowiązek podatkowy z tytułu tej czynności powstanie, zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1, a fakt późniejszego zgłoszenia żądania wystawienia faktury, jak też sam fakt jej wystawienia, nie wywołują zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeśli jednak żądanie takie zostanie zgłoszone przed lub z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, to taką czynność należy traktować jako czynność, której dokonanie powinno być potwierdzone fakturą, zaś moment powstania obowiązku podatkowego określić należy zgodnie z przepisem art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z późnym otrzymaniem z oddziału szpitalnego informacji o wykonaniu usługi zakwaterowania tj. w dniu 17 listopada 2008 r. a faktycznie zrealizowanym w dniach od dnia 26 października 2008 r. do dnia 29 października 2008 r. wystawiono w tym dniu tj. 17 listopada 2008 r. nieterminowo fakturę VAT (tj. w terminie dłuższym niż 7. dnia od daty wykonania usługi). Fakturę VAT ujęto do rejestru sprzedaży do VAT oraz deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2008 r. Szpital do grudnia 2008 r. dokumentował sprzedaż usług na podstawie każdorazowo wystawionych faktur za zakwaterowanie opiekunów - osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz ww. przepisy prawa należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia opisanej usługi zakwaterowania na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, w związku z wystawieniem faktury VAT za tę usługę zakwaterowania już po wykonaniu tej usługi, powstał, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, w dniu wykonania usługi tj. w dniu 29 października 2008 r. Natomiast podatek należy z tego tytułu, w myśl art. 103 ust. 1 ustawy o VAT, należało rozliczyć w deklaracji podatkowej za miesiąc w którym powstał obowiązek podatkowy tj. za październik 2008 r.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że jeżeli faktura będzie wystawiona nieterminowo, obowiązek podatkowy będzie powstawał 7. dnia od dnia zakończenia wykonywania usługi i w związku z tym faktura VAT, o której mowa we wniosku została rozliczona prawidłowo (tj. w deklaracji za listopad 2008 r.) należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl