IBPP2/443-148/08/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-148/08/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z X, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2008 r. (data wpływu 15 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% z tytułu realizacji umów z kontrahentami zagranicznymi (z obszaru UE i poza) na produkcję i dostarczenie materiałów drukowanych na zlecenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% z tytułu realizacji umów z kontrahentami zagranicznymi (z obszaru UE i poza) na produkcję i dostarczenie materiałów drukowanych na zlecenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność poligraficzną, polegającą na produkcji na zamówienie klienta różnych materiałów, w postaci katalogów, kart, broszur, przekładek, ulotek itp. Wykonanie danych produktów występuje zawsze przy użyciu własnych materiałów Spółki (papier, farba drukarska, lakier, folia, tektura). Cały nakład produkcyjny jest przeznaczony wyłącznie dla zamawiającego, który w zamówieniu określa podstawowe informacje o produkcie, zdjęciach, tekstach, wielkości nakładu i terminie realizacji. Główne założenia tzw. briefy przesyła najczęściej w wersji elektronicznej. Otrzymane pliki są modyfikowane i przetwarzane przez pracowników Spółki i na ich podstawie opracowywana jest dokumentacja technologiczna. Tak realizowana produkcja dotychczas sprzedawana była do odbiorców krajowych ze stawką podatku VAT 22%.

W roku bieżącym Wnioskodawca planuje sprzedaż materiałów drukowanych w postaci kart, broszur, przekładek i ulotek dla klientów z obszaru Unii Europejskiej i Rosji. Ze wstępnych uzgodnień wynika, że klienci zagraniczni negocjując z Wnioskodawcą cenę sprzedaży, nie uwzględniają w niej podatku VAT, uważając, iż obrót ten będzie objęty stawką VAT 0%. W przedstawionym projekcie umowy od odbiorcy z Niemiec jest zawarty wyraźny zapis, iż sprzedaż ta objęta będzie stawką VAT 0%. Jeżeli Wnioskodawca nie zaakceptuje tego zapisu umowa nie zostanie zawarta, ponieważ nie zgadzają się na wzrost ceny o podatek VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca może potraktować realizację umów z kontrahentami zagranicznymi (z obszaru UE i poza) na produkcję i dostarczenie materiałów drukowanych na zlecenie jako dostawę towarów i zastosować stawkę preferencyjną VAT 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Według Wnioskodawcy ten warunek będzie spełniony, ponieważ wykorzystuje własne materiały i własną infrastrukturę i w toku całego procesu produkcyjnego dysponuje tymi towarami jak właściciel, aż do momentu wydania gotowego wyrobu zamawiającemu.

Moment wydania produktów dla kontrahentów zagranicznych (z obszaru UE i z poza) określony będzie w umowie lub kontrakcie i będzie to data odprawy celnej, potwierdzenia odbioru lub zapłaty. W związku z tym Wnioskodawca uważa, iż po spełnieniu warunków określonych w art. 41 ust. 1 pkt 6 i art. 42 ustawy, będzie mógł stosować preferencyjną stawkę podatku VAT 0% przy sprzedaży jego produktów dla kontrahentów z UE i w przypadku wywozu na eksport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1.

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2.

podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedaż materiałów drukowanych w postaci kart, broszur, przekładek i ulotek dla klientów z obszaru Unii Europejskiej i Rosji. Wykonanie danych produktów występuje zawsze przy użyciu własnych materiałów Spółki (papier, farba drukarska, lakier, folia, tektura). Moment wydania produktów dla kontrahentów zagranicznych (z obszaru UE i z poza) określony będzie w umowie lub kontrakcie i będzie to data odprawy celnej, potwierdzenia odbioru lub zapłaty.

Biorąc pod uwagę okoliczności, że Wnioskodawca dokonuje produkcji używając materiałów własnych oraz przenosi na nabywcę, w momencie wydania gotowego wyrobu zamawiającemu (określonego w umowie lub kontrakcie), prawo do rozporządzania nimi jak właściciel, czynność ta spełnia przesłanki do uznania jej za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o VAT.

Ponadto z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, planując sprzedaż ww. wyrobów do Rosji, zakłada, że będzie spełniał warunek wynikający z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT. Z powyższego wynika, że Wnioskodawca będzie dokonywał eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy o VAT (gdzie wywóz jest dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz). W konsekwencji należy uznać, że przy założeniu, iż Wnioskodawca przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, będzie on dokonywał eksportu towarów z prawem do zastosowania stawki 0%.

Z wniosku wynika również, iż Wnioskodawca będzie dokonywał dostawy przedmiotowych wyrobów do krajów Unii Europejskiej, oraz że będzie spełniał warunki wynikające z art. 42 ustawy o VAT. Należy więc uznać, iż będzie on dokonywał wewnątrzwspólnotwej dostawy towarów oraz będzie posiadał z tego tytułu prawo do zastosowania stawki 0%.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl