IBPP2/443-136/07/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-136/07/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 21 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 15 listopada 2007 r. znak: IBPB3/423-158/07/JD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka wskazała, że postanowiła pozyskać środki pieniężne na rozwój swojej działalności poprzez podwyższenie kapitału drogą publicznej emisji akcji. Jednak żeby to zrobić musi najpierw dokonać przekształcenia formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną z równoczesnym zwiększeniem kapitału podstawowego do wymaganej ustawowo kwoty 500 tys. zł z kwoty obecnej 168 tys. zł.W związku z powyżej przedstawionymi faktami poniesie następujące wydatki:

1.

Koszty związane z podwyższeniem kapitału w wyniku zmiany formy prawnej, tj.:

* koszty doradztwa prawnego,

* koszty badania planu przekształcenia,

* opłaty prawne (opłaty notarialne, skarbowe, sądowe),

2.

Koszty związane z przygotowaniem emisji akcji, tj.:

* koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego,

* koszty doradztwa prawnego i finansowego,

* koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego),

* koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe),

* koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa,

* koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby oferty publicznej,

* koszty promocji oferty publicznej,

* koszty szkoleń w zakresie wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych itp.

Spółka ponadto wskazała, że równocześnie prowadzi działalność, która jest opodatkowana i zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Sprzedaje usługi informatyczne opodatkowane stawką 22%. Świadczy usługi informatyczne poza terytorium kraju oraz świadczy usługi szkoleniowe zwolnione z VAT. Wstępnie ustalony wskaźnik do odliczenia VAT-u za rok 2007 wyniósł 100%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce od poniesionych kosztów w związku z podwyższeniem kapitału przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty poniesione celem zmiany formy prawnej oraz koszty podwyższenia kapitału akcyjnego drogą emisji akcji są kosztami poniesionymi w celu pozyskania środków finansowych potrzebnych do rozwijania własnej działalności. Podwyższenie kapitału pełni funkcję gospodarczą, ponieważ daje podstawę zabezpieczenia praw wierzycieli i zwiększa jej wiarygodność kredytową, umożliwia realizację większych kontraktów - co w konsekwencji - istotnie przyczynia się do uzyskania przez Spółkę większych przychodów. Zatem Spółka uważa, iż wydatki poniesione na powyższy cel są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością w sposób pośredni i dlatego postanowiła uznać je za koszty uzyskania przychodów.

Równocześnie ponieważ uznała, iż ww. wydatki są kosztem uzyskania przychodów przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu, zgodnie z ustalonym wcześniej wskaźnikiem struktury, który określa jaka jego część odnosi się do sprzedaży opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z powyższych regulacji wynika, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Należy tutaj jednakże również pamiętać o zasadzie wynikającej z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z emisją akcji, ponieważ nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl