IBPP2/443-125/12/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-125/12/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 9 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2012 r. (data wpływu 22 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

1.

prawidłowe - w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego, w opisanych we wniosku, fakturach zakupu dotyczących dostępu do portalu, umieszczenia reklamy oraz usług internetowych,

2.

prawidłowe - w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usługi dostępu do portali specjalistycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2012 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 maja 2012 r. (data wpływu 22 maja 2012 r.), o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego, w opisanych we wniosku, fakturach zakupu dotyczących dostępu do portalu, umieszczenia reklamy oraz usług internetowych, a także z faktur dokumentujących zakup usługi dostępu do portali specjalistycznych. Ww. pismo stanowi odpowiedź na wezwanie tut. organu z dnia 8 maja 2012 r. znak: IBPP2/443-125/12/RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

1.

Spółka otrzymała faktury dokumentujące:

a.

zakup usługi wpisu danych Spółki do portalu internetowego o treści branżowej na zasadzie reklamy oraz dostępu do informacji zawartych w tymże portalu o innych klientach z branży. Faktura wystawiona została 1 listopada 2011 r. a dotyczy dostępu do portalu oraz umieszczenia reklamy na okres 3 miesięcy, tj. od listopada 2011 r. do stycznia 2012 r. Płatność za ww. fakturę została uiszczona 28 listopada 2011 r.

b.

zakup usług internetowych polegających na wsparciu i obsłudze systemów komputerowych C. na 12 miesięcy, tj. od października 2011 r. do października 2012 r. Faktura wystawiona została 4 października 2011 r. a płatność została uiszczona 18 października 2011 r. W obu przypadkach kontrahenci nie wystawiali dodatkowych faktur dokumentujących dokonanie zapłaty, jedynym dokumentem sprzedaży były ww. faktury wystawione przed datą wykonania usługi, czy też uiszczenia zapłaty, niemniej jednak generowały one po stronie sprzedającego obowiązek podatkowy VAT.

2.

Spółka dokonuje zakupu usług dostępu do specjalistycznych portali internetowych takich jak: INFOR LEX, VGK, LEX Polonica, itp. na okres jednego roku. Faktura zostaje wystawiona przed datą udostępnienia portalu oraz przed dokonaniem zapłaty. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji za miesiąc, w którym została wystawiona faktura Spółka dokonuje płatności oraz tym samym nabywa dostęp do portalu.

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnił, iż:

a.

Zakup usługi wpisu do portalu internetowego odbył się na podstawie złożonego zamówienia ZAM-. i nie został objęty żadną formalną umową. Warunki transakcji, takie jak: termin wykonania usługi, termin płatności zostały zawarte na Fakturze, z której wynika, iż usługa wpisu do portalu jest za okres 11/2011 - 1/2012 z terminem płatności ustalonym na dzień 15 listopada 2011 r. a dokonanym w dniu 28 listopada 2011 r., a więc po wystawieniu faktury. Otrzymana faktura dokumentuje całą należność za usługę i jest fakturą ostateczną. Możliwość korzystania z przedmiotowego portalu była zgodna z okresem, w którym dokonano sprzedaży, tj. od dnia 1 listopada 2011 r. do dnia 31 stycznia 2012 r. i fakt dokonania płatności nie miał żadnego wpływu na możliwość korzystania z portalu. Nabywane usługi służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

b.

Zakup usług internetowych polegających na wsparciu i obsłudze systemów komputerowych C. ównież odbył się na podstawie złożonego zamówienia ZAM-. nie został objęty żadną formalną umową. Warunki transakcji, takie jak: termin wykonania usługi, termin płatności zostały zawarte na fakturze, z której wynika, iż usługa wsparcia informatycznego została zawarta na okres 12 miesięcy od dnia 4 października 2011 r. do dnia 4 października 2012 r. z terminem płatności ustalonym na dzień 18 października 2011 r. Przedstawiona faktura dokumentuje całość należności za przedmiotowe usługi i została uiszczona zgodnie z terminem płatności 18 października 2011 r.

c.

Zakup dostępu do specjalistycznych portali internetowych odbywa się na takich samych zasadach jak ww. przypadki, tzn. na podstawie zamówienia bez sporządzania formalnych umów, a sprzedaż udokumentowana jest Fakturą, która zawiera warunki transakcji, takie jak: przedmiot sprzedaży, termin płatności. Odnośnie terminu wykonania usługi Spółka stoi na stanowisku, iż terminem wykonania usługi jest data sprzedaży zawarta na fakturach dokumentujących przedmiotową transakcję, gdyż w tym przypadku nie można mówić o ciągłości wykonywania usług, pomimo faktu, iż usługa dotyczy udostępnienia serwisu na okres np. 1 roku.

d.

W przedmiotowych sytuacjach faktury zawsze dokumentują całą należność za usługi, a ich płatność nie pozostaje w żadnym związku z chwilą udostępnienia serwisów. Terminy płatności dla tego rodzaju transakcji zawsze mają termin przyszły i w miarę możliwości są realizowane w terminach określonych na fakturze.

e.

Analogicznie, nabywane usługi służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Kiedy Spółka nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w przedmiotowych fakturach zakupu, czy jest to dzień wykonania usługi, czyli w pierwszym przypadku 31 stycznia 2012 r. a w drugim 30 września 2012 r., czy może dzień dokonania płatności tych faktur.

2.

Kiedy Spółka nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usługi dostępu do portali specjalistycznych. Czy VAT od tych usług można odliczyć na zasadach ogólnych z dniem wystawienia faktury, czy należy zastosować do nich przepisy art. 86 ust. 12 i 12a.

Stanowisko Wnioskodawcy (doprecyzowane w piśmie uzupełniającym z dnia 16 maja 2012 r.).

Ad. 1.

Fakt niewystawienia Faktury dokumentującej dokonanie przedpłaty, w związku z wystawieniem wcześniej Faktury sprzedaży, nie może wpływać na moment prawa do odliczenia VAT naliczonego tym bardziej, iż po stronie sprzedającego z chwilą wystawienia faktury powstaje obowiązek podatkowy VAT. W związku z powyższym powinno się domniemywać, iż Faktura ta pomimo, iż w treści nie dokumentuje faktu dokonania przedpłaty to z racji zaistniałych okoliczności uiszczenia zapłaty za towar niewydany, czy też nie wykonaną usługę staje się Fakturą zaliczkową, od której można odliczyć VAT naliczony w momencie dokonania tejże zapłaty.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonanie usługi dostępu do portali internetowych następuje w momencie uaktywnienia konta i jest czynnością jednorazową a nie usługą ciągłą, która zakończy się dopiero w momencie wygaśnięcia uprawnień do korzystania z portalu. Zdaniem Wnioskodawcy, nie należy utożsamiać faktu, iż okres użytkowania tychże portali przez okres jednego roku jest jednoznaczny z trwaniem tej usługi, gdyż dostęp był aktywowany jednorazowo, zatem nie mają tutaj zastosowania zapisy ust. 12 art. 86 ustawy, w związku z czym można VAT naliczony od ww. faktur rozliczyć na zasadach ogólnych.

W piśmie uzupełniającym wniosek z dnia 16 maja 2012 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż pod sformułowaniem użytym we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego pkt 2, że cyt. "VAT naliczony od ww. faktur rozliczyć na zasadach ogólnych" Spółka ma na myśli rozliczenie VAT naliczonego w momencie otrzymania Faktury zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego, w opisanych we wniosku, fakturach zakupu dotyczących dostępu do portalu, umieszczenia reklamy oraz usług internetowych,

* prawidłowe - w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usługi dostępu do portali specjalistycznych.

Podstawowa zasada dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, została wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z ww. przepisem w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest faktura, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów bądź usług.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział sytuacje, których wystąpienie wyłącza możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego albo zwrotu podatku naliczonego. Sytuacje takie zostały wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W stosunku do faktur otrzymanych w okresie wcześniejszym niż okres wykonania usługi, a więc faktur, które w istocie dotyczą czynności, które jeszcze nie zostały dokonane, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje w momencie otrzymania tych faktur (art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług), lecz zostaje zawieszone co do zasady do momentu wykonania usługi, zgodnie z art. 86 ust. 12 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków, gdy:

1.

faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11;

2.

nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury (art. 86 ust. 12a ustawy o VAT).

Jak więc wynika z ww. przepisu, w sytuacji otrzymania faktury (o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - termin odliczenia ulega zawieszeniu do momentu, w którym podatnik to prawo (tekst jedn.: prawo do rozporządzania towarem jak właściciel) nabędzie lub zostanie na jego rzecz wykonana usługa.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

Stosownie do ogólnej zasady wynikającej z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Ustawodawca przewidział jednak od tej zasady szereg wyjątków, które określają w odmienny sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. w zależności od rodzaju transakcji.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ww. ustawy o VAT, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ww. ustawy o VAT).

Z powyższego przepisu wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje jedynie wówczas, gdy zapłata dokonana przed wykonaniem dostawy lub świadczeniem usług, następuje w sytuacji, gdy wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszłej dostawy lub świadczenia usług, są jednoznacznie i niezmiennie określone pod względem podmiotowym i przedmiotowym, a nie ma ona jedynie charakteru zabezpieczającego wykonanie nie do końca jeszcze sprecyzowanej czynności opodatkowanej.

W świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy w odniesieniu do świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Momentem wykonania usługi jest moment wykonania wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę.

Natomiast, w przypadku usług o charakterze ciągłym, w odniesieniu do których strony nie określiły specyficznych momentów częściowego wykonania, przyjmuje się, iż każdorazowe wystawienie faktury potwierdza częściowe wykonanie usług i rodzi obowiązek podatkowy w odniesieniu do tej części udokumentowanej wystawioną fakturą. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura taka dokumentuje pewien zamknięty etap prac (jeżeli usługę można podzielić na takie etapy), czy też odnosi się np. do wykonania prac w pewnym okresie.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast art. 106 ust. 3 ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 108 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego (art. 108 ust. 2 ustawy).

Zasady wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie należności przed wykonaniem usługi lub przed dostawą towaru reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

W § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia ustawodawca określił, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Natomiast w § 10 ust. 4 ustawodawca wymienił elementy jakie powinna zawierać faktura stwierdzająca otrzymanie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przywołanych przepisów wynika, iż podatnik wystawia fakturę zaliczkową w sytuacji, gdy faktura ta stwierdza czynności otrzymania przez wystawcę części bądź całości należności (zaliczki, przedpłaty, zadatku, raty) przed wykonaniem usługi. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie wyszczególnia wysokości zaliczki czy przedpłaty, co oznacza, iż opodatkowaniu podlega każda z dokonanych zaliczek, przedpłat (także ta obejmująca 100% należności).

Z analizy przytoczonych przepisów wynika więc, że podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy wystawiona faktura (dokument celny) w rzeczywistości nie odzwierciedla wykonanych czynności, w szczególności zaś, gdy zdarzenie gospodarcze w ogóle nie zaistniało, zaistniało w innej niż wskazano dacie lub w rozmiarach innych niż wynika z faktury lub dokumentu celnego, bądź też zaistniało pomiędzy innymi (niż to stwierdza faktura czy dokument celny) podmiotami gospodarczymi.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego jest wyraźnie uzależnione od wypełnienia obowiązku dostawcy lub usługodawcy, jakim jest wydanie konkretnego towaru, który został wprowadzony do obrotu gospodarczego lub rzeczywiste wykonanie usługi na rzecz usługobiorcy i wystawienie faktury potwierdzającej te czynności (jeżeli powinny być one potwierdzone fakturą). W doktrynie prawa przyjmuje się, iż pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi).

Jeśli faktura została otrzymana wcześniej (tekst jedn.: przed powstaniem obowiązku podatkowego u wystawcy), to podatnik nie może jeszcze dokonać obniżenia podatku. Prawo to zostaje zawieszone do czasu, aż usługa którą dokumentuje faktura, zostanie wykonana lub towar objęty fakturą zostanie wydany. Po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury w rozliczeniu za właściwy miesiąc.

Powyższa zasada nie będzie miała zastosowania w szczególnych przypadkach powstania obowiązku podatkowego, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

W przypadku zaś, gdy wystawiona faktura dokumentuje zapłatę zaliczki (przedpłaty), u wystawcy obowiązek podatkowy powstanie w oparciu o art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, natomiast dla odbiorcy, w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą dokonaną przedpłatę (zaliczkę), albo w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, iż faktura VAT wystawiona w oparciu o powyższe regulacje powinna dokumentować rzeczywiście dokonaną dostawę towaru lub wykonaną usługę, i tylko taka faktura daje podstawę do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę usługi. Natomiast, nie stanowią podstawy do odliczenia podatku naliczonego faktury, które dokumentują usługę niewykonaną, chyba że faktury te wystawiono w związku z zapłatą zaliczki (przedpłaty).

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Spółka otrzymała faktury dokumentujące:

* zakup usługi wpisu danych Spółki do portalu internetowego o treści branżowej na zasadzie reklamy oraz dostępu do informacji zawartych w tymże portalu o innych klientach z branży.

* Zakup usługi wpisu do portalu internetowego odbył się na podstawie złożonego zamówienia ZAM-... nie został objęty żadną formalną umową. Warunki transakcji, takie jak: termin wykonania usługi, termin płatności zostały zawarte na Fakturze, z której wynika, iż usługa wpisu do portalu jest za okres 11/2011 - 1/2012 z terminem płatności ustalonym na dzień 15 listopada 2011 r. a dokonanym w dniu 28 listopada 2011 r., a więc po wystawieniu faktury. Otrzymana faktura dokumentuje całą należność za usługę i jest fakturą ostateczną. Możliwość korzystania z przedmiotowego portalu była zgodna z okresem, w którym dokonano sprzedaży, tj. od dnia 1 listopada 2011 r. do dnia 31 stycznia 2012 r. i fakt dokonania płatności nie miał żadnego wpływu na możliwość korzystania z portalu. Nabywane usługi służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

* zakup usług internetowych polegających na wsparciu i obsłudze systemów komputerowych CommVault na 12 miesięcy, tj. od października 2011 r. do października 2012 r., faktura została wystawiona przed datą wykonania usługi i datą uiszczenia zapłaty, płatność została uregulowana w miesiącu wystawienia tej faktury.

* Zakup usług internetowych polegających na wsparciu i obsłudze systemów komputerowych C. również odbył się na podstawie złożonego zamówienia ZAM-....i nie został objęty żadną formalną umową. Warunki transakcji, takie jak: termin wykonania usługi, termin płatności zostały zawarte na fakturze, z której wynika, iż usługa wsparcia informatycznego została zawarta na okres 12 miesięcy od dnia 4 października 2011 r. do dnia 4 października 2012 r. z terminem płatności ustalonym na dzień 18 października 2011 r. Przedstawiona faktura dokumentuje całość należności za przedmiotowe usługi i została uiszczona zgodnie z terminem płatności 18 października 2011 r.

* zakup usług dostępu do specjalistycznych portali internetowych, takich jak: INFOR LEX, VGK, LEX Polonica, itp. na okres jednego roku. Faktura zostaje wystawiona przed datą udostępnienia portalu oraz przed dokonaniem zapłaty. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji za miesiąc, w którym została wystawiona faktura Spółka dokonuje płatności oraz tym samym nabywa dostęp do portalu.

* Zakup dostępu do specjalistycznych portali internetowych odbywa się na takich samych zasadach jak ww. przypadki, tzn. na podstawie zamówienia bez sporządzania formalnych umów, a sprzedaż udokumentowana jest Fakturą, która zawiera warunki transakcji, takie jak: przedmiot sprzedaży, termin płatności. Spółka stwierdziła, że terminem wykonania usługi jest data sprzedaży zawarta na fakturach dokumentujących przedmiotową transakcję.

W przedmiotowej sprawie, opisanej w pkt 1a i 1b wniosku, mamy zatem do czynienia z sytuacją, gdy kontrahenci Wnioskodawcy, przed wykonaniem, opisanych w tych punktach, usług, wystawili dla Wnioskodawcy faktury VAT dokumentujące całą należność za świadczone na jego rzecz usługi wpisu danych Spółki do portalu internetowego o treści branżowej na zasadzie reklamy oraz usługi dostępu do informacji zawartych w tymże portalu o innych klientach z branży, a także usług internetowych polegających na wsparciu i obsłudze systemów komputerowych C. na 12 miesięcy, a Wnioskodawca na podstawie tych faktur dokonał wpłaty całej kwoty z tych faktur.

Zatem, w momencie wystawienia ww. faktur przez dostawców usług, faktury te nie dokumentowały żadnych czynności gospodarczych i nie potwierdzały otrzymania zaliczki, tym samym nie mogły stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu ich otrzymania.

W tych okolicznościach prawo do odliczenia podatku zostało zawieszone do czasu, aż zaliczki, w tym także takie, które obejmują 100% należności, które dokumentują faktury, zostały zapłacone.

W świetle powyższego, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonał zapłaty kwoty wynikającej z wcześniej wystawionych faktur lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, w zakresie, w jakim nabycia te wykorzystywane były do wykonywania czynności opodatkowanych, pod warunkiem spełnienia przesłanek pozytywnych wynikających z art. 86 ustawy o VAT i niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w powyższym zakresie, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, opisanego we wniosku w pkt 2 oraz mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy Wnioskodawca otrzymał faktury dotyczące zakupu usług dostępu do specjalistycznych portali internetowych, takich jak: INFOR LEX, VGK, LEX Polonica, itp. na okres jednego roku, faktura została wystawiona przed datą udostępnienia portalu oraz przed dokonaniem zapłaty, a terminem wykonania usługi - jak wskazał Wnioskodawca - jest data sprzedaży zawarta na fakturach dokumentujących przedmiotowe transakcje, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur, w rozliczeniu za miesiąc, w którym faktury te zostały otrzymane przez Wnioskodawcę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, w zakresie, w jakim nabycia te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, pod warunkiem spełnienia przesłanek pozytywnych wynikających z art. 86 ustawy o VAT i niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zwrócić uwagę należy na wskazany w opisie stanu faktycznego moment wykonania usługi, za który Wnioskodawca uznaje datę sprzedaży usług zawartą na otrzymanych fakturach. Moment wykonania usług wynika z zawartych umów pomiędzy stronami, czy to pisemnej czy ustnej. Uznać zatem należy, iż kwestia wykonania usług pozostaje w zakresie swobody zawierania umów. Skoro więc Wnioskodawca wskazał, iż usługi opisane w pkt 2 wniosku są wykonywane w dacie sprzedaży zawartej na fakturach, powyższe stanowiło więc element przedstawionego stanu faktycznego, w oparciu o który tut. organ wydał niniejszą interpretację i nie stanowi przedmiotu oceny przez organ.

Tym samym, skoro ww. usługi zostały wykonane w dacie sprzedaży wykazanej na fakturach, regulacja zawarta w art. 86 ust. 12 cyt. ustawy nie znajduje zastosowania w odniesieniu do ww. faktur dokumentujących opisane powyżej usługi.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w powyższym zakresie, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowo, należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji było rozstrzygnięcie kwestii terminu prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego, w opisanych we wniosku, fakturach zakupu dotyczących dostępu do portalu, umieszczenia reklamy oraz usług internetowych, a także z faktur dokumentujących zakup usługi dostępu do portali specjalistycznych.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii dotyczącej uznania świadczonych na rzecz Wnioskodawcy usług dostępu do specjalistycznych portali internetowych za usługi o charakterze ciągłym.

Ponadto informuje się, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy dotycząca zagadnienia objętego pytaniem nr 2, w części cyt. "Czy usługi dostępu do portali specjalistycznych można potraktować jako usługi udzielania licencji 12a", jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl