IBPP2/443-1136/11/WN - Moment powstania obowiązku podatkowego od opłaty bieżącej pobranej z tytułu zawarcia umowy franczyzy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1136/11/WN Moment powstania obowiązku podatkowego od opłaty bieżącej pobranej z tytułu zawarcia umowy franczyzy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od pobranej opłaty bieżącej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od pobranej opłaty bieżącej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka) jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. Oprócz swojej sieci sprzedaży rozwija także sieć sklepów franczyzowych, które będą sprzedawały towary Spółki, jako jedynego dostawcy, pod jej nazwą.

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie franczyzowej, którą podpisuje Spółka z franczyzobiorcami:

A. "Franczyzobiorca zobowiązany jest do zapłacenia opłaty wstępnej, która to kwota zostanie powiększona o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, w terminie... dni od daty wystawienia przez Spółkę faktury VAT, na konto wskazane na tej fakturze...".

B. Franczyzobiorca zobowiązany jest do ponoszenia opłat bieżących w wysokości X% od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą, które to kwoty zostaną każdorazowo powiększone o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, płatne w terminie... dni od daty wystawienia faktury VAT przez Spółkę franczyzobiorcy. Opłata bieżąca każdorazowo doliczana będzie do stosownej faktury VAT za sprzedane franczyzobiorcy towary.

Zgodnie z zapisami umowy franczyzowej:

1.

opłata wstępna to bezzwrotna opłata, płatna przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki. W sposób i w wysokości określonej w umowie, za: przyznanie franczyzobiorcy prawa wykorzystywania systemu (opracowany przez Spółkę i opisany w preambule system funkcjonowania sieci sklepów Spółki obejmujący informacje poufne, system informatyczny oraz własność intelektualną) w celu prowadzenia działalności handlowej i usługowej w sklepie, rozumiane jako udzielenie licencji oraz za udostępnienie znaków i informacji poufnych oraz za opracowanie projektu urządzenia sklepu i projektu wizualizacji sklepu.

2.

Opłata bieżąca to procent od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą płatny przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki w sposób i w wysokości określonych w umowie franczyzowej.

W związku z powyższym zadano m.in. pytanie:

Czy spółka prawidłowo będzie odprowadzała podatek VAT należny od opłaty bieżącej od franczyobiorcy na podstawie wystawionej faktury, to jest na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 1 - "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydana towaru lub wykonania usługi", a więc w dacie wystawienia faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy z punktu widzenia ustawy o VAT w przypadku opłaty bieżącej wynikającej z treści umowy franczyzowej jako X% od obrotu netto pomiędzy Spółki a franczyzobiorcą, która to kwota zostanie każdorazowo powiększona o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, płatna w terminie... dni od daty wystawienia faktury VAT przez Spółkę na rzecz franczyzobiorcy powstanie z datą wystawienia faktury VAT - na zasadach ogólnych.

Należy podkreślić że opłata bieżąca ma na celu czysto ekonomiczny aspekt w postaci podwyższenia ceny sprzedaży towarów przez spółkę na rzecz franczyzobiorców o X% i jako taka powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych. Opłata ta jest ściśle powiązana z wartością zakupów dokonywanych przez franczyzobiorcę w Spółce jako jedynego dostawcy z częstotliwością ok. dwóch razy w tygodniu. W ramach każdorazowego zakupu w Spółce przez franczyzobiorcę wystawiana jest jedna faktura VAT na sprzedawane towary, a także na opłatę bieżącą.

Na gruncie prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, moment powstania obowiązku podatkowego uregulowany został co do zasady w dziale IV - obowiązek podatkowy, ustawy o podatku od towarów i usług oraz w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawowe zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego mieszczą się w art. 19 ustawy, natomiast inne momenty powstania obowiązku podatkowego dotyczące szczególnych czynności lub zdarzeń podlegających opodatkowaniu, zawarte zostały w odrębnych przepisach ustawy i powyższego rozporządzenia, regulujących ich opodatkowanie.

W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z powyższego wynika, że generalną zasadą obowiązującą w opodatkowaniu VAT jest powstanie obowiązku podatkowego w momencie wydania towaru lub wykonania usługi. Jest to najbardziej ogólna i powszechna zasada. Oznacza ona, ze jeżeli dla danego zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego, podatnik nie jest w stanie zastosować innej, szczególnej reguły, musi zastosować właśnie tą zasadę i rozpoznać obowiązek podatkowy w momencie wydania towaru lub wykonania usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT).

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca rozwija sieć sklepów franczyzowych, które będą sprzedawały towary Spółki, jako jedynego dostawcy, pod jej nazwą.

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie franczyzowej, którą podpisuje Spółka z franczyzobiorcami:

* "Franczyzobiorca zobowiązany jest do zapłacenia opłaty wstępnej, która to kwota zostanie powiększona o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, w terminie... dni od daty wystawienia przez Spółkę faktury VAT, na konto wskazane na tej fakturze...".

* Franczyzobiorca zobowiązany jest do ponoszenia opłat bieżących w wysokości X% od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą, które to kwoty zostaną każdorazowo powiększone o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, płatne w terminie... dni od daty wystawienia faktury VAT przez Spółkę franczyzobiorcy. Opłata bieżąca każdorazowo doliczana będzie do stosownej faktury VAT za sprzedane franczyzobiorcy towary.

Zgodnie z zapisami umowy franczyzowej, (...) opłata bieżąca to procent od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą płatny przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki w sposób i w wysokości określonych w umowie franczyzowej.

Oceniając naturę i charakter ww. czynności, należy stwierdzić, iż w ramach zawartej umowy franczyzowej, Wnioskodawca zobowiązuje franczyzobiorcę do wnoszenia opłaty bieżącej każdorazowo doliczanej do faktury VAT dokumentującej sprzedane franczyzobiorcy towary. Zatem, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż obowiązek podatkowy nastąpi w momencie wystawienia faktury VAT, gdyż opłata ta jest ściśle powiązana z wartością zakupów dokonywanych przez franczyzobiorcę i jak wynika z wniosku podwyższa cenę sprzedawanych towarów. Z wniosku nie wynika zatem aby ww. opłata była zapłatą z tytułu sprzedaży praw lub udzielenia licencji.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy dla ww. czynności, powstanie w terminie wystawienia faktury VAT, zgodnie z powołanym art. 19 ust. 4 ustawy. Fakturę dokumentującą te czynności Wnioskodawca ma obowiązek wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia ich wykonania. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona w powyższym terminie, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia przedmiotowych czynności powstanie w 7. dniu od dnia ich wykonania.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktury dokumentującej opłatę bieżącą wynikającą z zawartej umowy franczyzowej.

Natomiast wniosek w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego w zakresie uznania opłaty wstępnej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej za opłatę licencyjną oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl