IBPP2/443-1071/09/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-1071/09/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz wystawienia faktury dla czynności wniesienia nieruchomości do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz wystawienia faktury dla czynności wniesienia nieruchomości do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest w trakcie realizacji inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego (dalej: "Nieruchomość"). Od nakładów poniesionych w związku z inwestycją Wnioskodawca odliczał podatek VAT naliczony. Budynek nie stanowi środka trwałego Wnioskodawcy.

Po zakończeniu budowy Wnioskodawca rozważa wniesienie Nieruchomości do spółki osobowej (dalej: "SK") jako wkładu niepieniężnego. Przedmiotem działalności SK będzie działalność dająca prawo do odliczenia VAT naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy określić podstawę opodatkowania podatkiem VAT dla potrzeb dokonania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do SK (w postaci Nieruchomości) i czy przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób wystawienia faktury dokumentującej ww. czynność jest prawidłowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie wartość przedmiotu wkładu wynikająca z umowy spółki osobowej (odpowiadająca jej wartości rynkowej) pomniejszona o kwotę podatku VAT. W związku z tym w fakturze dokumentującej transakcję, jako kwota netto powinna zostać wykazana wartość Nieruchomości wynikająca z umowy spółki SK pomniejszona o kwotę podatku ("metodą w stu"), natomiast kwotę należności ogółem stanowić będzie wartość Nieruchomości wynikająca z umowy spółki SK (wartość rynkowa).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 29 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.

W przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12 (art. 29 ust. 9 ustawy o VAT).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest w trakcie realizacji inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego (dalej: "Nieruchomość"). Od nakładów poniesionych w związku z inwestycją Wnioskodawca odliczał podatek VAT naliczony. Budynek nie stanowi środka trwałego Wnioskodawcy. Po zakończeniu budowy Wnioskodawca rozważa wniesienie Nieruchomości do spółki osobowej (dalej: "SK") jako wkładu niepieniężnego. Przedmiotem działalności SK będzie działalność dająca prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zatem w przypadku dokonania czynności wniesienia wybudowanej Nieruchomości do spółki osobowej jako wkładu niepieniężnego, nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesiony towar. Stąd też w powyższym przypadku, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia Nieruchomości formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy o VAT.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 2 pkt 27b) lit. a) ustawy o VAT - przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałoby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena towarów lub towarów podobnych, w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy.

W związku z powyższym, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla transakcji wniesienia Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, będzie wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, określona przez Wnioskodawcę na podstawie art. 2 pkt 27b) lit. a) ustawy o VAT, pomniejszona o kwotę podatku.

Wniesienie przedmiotowego aportu do spółki, stanowiące dostawę towaru opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, winno być udokumentowane przez Wnioskodawcę fakturą VAT, w której wartość rynkowa ww. wkładu niepieniężnego, tj. wartość o której mowa w art. 2 pkt 27b) lit. a) ustawy, stanowić będzie kwotę należności ogółem (kwotę brutto) wraz z należnym podatkiem.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że kwestia dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl