IBPP1/443-86/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-86/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 15 stycznia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 4 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego (apartamentu) przeznaczonego na wynajem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego (apartamentu) przeznaczonego na wynajem. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 4 kwietnia 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP1/443-86/08/MS z dnia 28 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako biuro rachunkowe oraz zamierza rozpocząć działalność w zakresie wynajmu apartamentów. W związku z tym postanowił kupić lokal (apartament) z przeznaczeniem na wynajem. Z uwagi na lepsze warunki kredytu (jako osoba fizyczna) oraz na stan lokalu postanowił zakupić lokal na rynku pierwotnym, lokal mieszkalny (stawka 7% VAT). Za mieszkanie płaci w ratach. Opłata rezerwacyjna zastała zapłacona w grudniu 2007 r. Kolejna transza będzie zapłacona do 20 marca 2008 r., następna w czerwcu 2008 r. a ostatnia przy odbiorze lokalu. Faktury wystawione są przez dewelopera przy każdej zaliczce ze wskazaniem imienia i nazwiska Wnioskodawcy, numeru NIP oraz adresu obecnej siedziby firmy. Wnioskodawca wskazuje, że cała jego sprzedaż usług jest obecnie opodatkowana stawką 22% (biuro rachunkowe) a wynajem lokalu mieszkalnego na apartamenty będzie opodatkowany stawką w wysokości 7%.

Ponadto Wnioskodawca stwierdza, że zakupiony lokal (apartament z przeznaczeniem na wynajem) będzie zaliczony do środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie amortyzowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, a z faktur VAT wynika w sposób oczywisty, ze wystawione zostały na podmiot w ramach którego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Lokal jest zakupiony na rynku pierwotnym i będzie w stanie deweloperskim (bez wykończenia ścian, podłóg, bez armatury itp.). Przeróbek dokona firma zewnętrzna. Zmiany są dokonane na zlecenie Wnioskodawcy. Lokal będzie przystosowany na apartament do wynajęcia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup apartamentu przeznaczonego na wynajem.

Zdaniem Wnioskodawcy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu, który będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej przeze niego działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT, gdyż tylko wystąpienie okoliczności określonych w art. 88 ustawy o podatku VAT wyłączałoby go z prawa do odliczeń podatku VAT z przedmiotowych faktur.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1).

Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1. pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemające osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast art. 8 ust. 3 ustawy o podatku VAT stwierdza, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Najem jako usługa wymieniona w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ww. ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, wobec czego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 tegoż załącznika zostały wymienione usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).

Zastosowanie oznaczenia literowego ex przed symbolem PKWiU oznacza, że zwolnienie podatkowe dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Zatem wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne (PKWiU 70.20.11.- 00.10) mieści się w zakresie przedmiotowym ww. zwolnienia od podatku.

Natomiast w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ww. ustawy, zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy, stosuje się 7% stawkę VAT. W poz. 140 tego załącznika wymienione zostały "usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania" o symbolu PKWiU ex 55.2 z wyłączeniem usług "zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich" (PKWiU ex 55.23.15).

Opodatkowanie lub zwolnienie od podatku VAT wynajmu nieruchomości mieszkalnej uzależnione zatem jest od celu na jaki będzie ona wynajmowana.

W przypadku wynajmu na cele mieszkaniowe czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, natomiast w przypadku najmu na cele inne niż mieszkaniowe czynność ta będzie opodatkowana właściwą dla niej stawką podatku VAT.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest wynajem lokalu mieszkalnego (apartamentu) opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 7%. Z wniosku wynika, że lokal będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Zatem dla niniejszej interpretacji przyjęto, że dokonany zakup będzie związany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi stawką 7%.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na wynajem w takim zakresie w jakim lokal ten będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast w przypadku wykorzystywania przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu do wykonywania zarówno czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, będą miały zastosowanie przepisy art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy podkreślić, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie była prawidłowość zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla czynności wynajmu przedmiotowego lokalu, bowiem Wnioskodawca nie sformułował takiego pytania.

Na marginesie należy zauważyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyrobu i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowo należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl