IBPP1/443-833/08/PK - Czy Powiat T., jako jednostka samorządu terytorialnego, realizując projekt w ramach zadań własnych, przy współudziale finansowym środków UE, ma możliwość odliczenia podatku VAT od towarów i usług zakupionych w celu realizacji ww. projektu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-833/08/PK Czy Powiat T., jako jednostka samorządu terytorialnego, realizując projekt w ramach zadań własnych, przy współudziale finansowym środków UE, ma możliwość odliczenia podatku VAT od towarów i usług zakupionych w celu realizacji ww. projektu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 26 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. "Przebudowa DP X i DP X w m. O. z mostem na rz. D., stanowiących powiązanie komunikacyjne z planowaną autostrada A-4" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2008 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. "Przebudowa DP X i DP X w m. O. z mostem na rz. D., stanowiących powiązanie komunikacyjne z planowaną autostrada A-4".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiat T. planuje realizację inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji dróg powiatowych, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach M. Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) pn. "Przebudowa DP X i DP X w m. O. z mostem na rz. D., stanowiących powiązanie komunikacyjne z planowaną autostrada A-4"

Efektem realizacji projektu będzie poprawa stanu technicznego ww. dróg, wzmocnienie nawierzchni jezdni, przebudowa chodników i przepustów, wzmocnienie i uzupełnienie poboczy. Wszystkie produkty powstałe w wyniku realizacji projektu użytkowane będą przez kierowców i pieszych bezpłatnie. Realizując powyższe zadanie Powiat T. wykonuje zadania własne określone w ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Zgodnie z zapisami ustawy o finansowaniu dróg publicznych, Powiat jest zobowiązany do odpowiedniego utrzymania dróg i leżących w ich ciągach obiektów inżynieryjnych, zapewniającego prawidłowe korzystanie z nich przez użytkowników.

Składając wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa M., koszt zadania zostanie obliczony w kwotach brutto, gdyż podatek VAT w tym przypadku należy uznać jako koszt kwalifikowalny ze względu na to, że Powiat T. nie ma możliwości odzyskania kosztu podatku VAT poniesionego w związku z realizacją tego projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Powiat T., jako jednostka samorządu terytorialnego, realizując powyższy projekt w ramach zadań własnych, przy współudziale finansowym środków UE, ma możliwość odliczenia podatku VAT od towarów i usług zakupionych w celu realizacji ww. projektu?

Zdaniem Wnioskodawcy, Powiat T. - Starostwo Powiatowe w T. (jednostka samorządu terytorialnego) będąc podatnikiem podatku VAT w nawiązaniu do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. realizuje zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie powiatowym. Nie ma w tym przypadku możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT, dlatego też należy go uznać za koszt kwalifikowany. Wydatki poniesione w wyniku realizacji zadań nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań publicznych o charakterze ponadgminnym, wykonywanych przez powiat, należą m.in. zadania w zakresie transportu zbiorowego i dróg publicznych, (art. 4 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy).

W celu wykonywania zadań powiat może tworzyć jednostki organizacyjne i zawierać umowy z innymi podmiotami (art. 6 ust. 1 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy o samorządzie powiatowym, organami powiatu są: rada powiatu i zarząd powiatu.

W myśl art. 33 cytowanej powyżej ustawy o samorządzie powiatowym, zarząd wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego oraz jednostek organizacyjnych powiatu, w tym powiatowego urzędu pracy.

Jak wynika z powyższego, Starostwo Powiatowe nie jest jednostką organizacyjną w rozumieniu ww. art. 8 ustawy o samorządzie powiatowym. Jest wyłącznie zorganizowanym zespołem osób i środków służących do pomocy organowi administracyjnemu. Starostwo powiatowe jest jednostką pomocniczą służącą do wykonywania zadań powiatu oraz obsługi techniczno organizacyjnej powiatu. Zatem Starostwo Powiatowe działając w imieniu Powiatu realizuje zadania własne Powiatu i w tym zakresie jest zwolnione z podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż odnowiony i przebudowany odcinek drogi powiatowej będzie użytkowany przez kierowców i pieszych bezpłatnie.

Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z planowaną realizacją ww. projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego (a tym samym Starostwo Powiatowe) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. W konsekwencji nie będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług nabywanych w związku z realizacją projektu "Przebudowa DP X i DP X w m. O. z mostem na rz. D., stanowiących powiązanie komunikacyjne z planowaną autostrada A-4".

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Pojęcie to należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji indywidualnej mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT od zakupów objętych dofinansowywanym ze środków unijnych w związku z realizacją projektu pod nazwą "Przebudowa DP X i DP X w m. O. z mostem na rz. D., stanowiących powiązanie komunikacyjne z planowaną autostrada A-4" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO), może być zaliczony do kosztów kwalifikowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl