IBPP1/443-69/07/PK - Możliwość wystawienia faktury RR z 5% VAT za usługi wykonywane przez rolników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-69/07/PK Możliwość wystawienia faktury RR z 5% VAT za usługi wykonywane przez rolników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2007 r. (data wpływu 9 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu 13 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT RR - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2007 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT RR. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu 13 września 2007 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IBPP1-443-69/07-1/PK z dnia 3 września 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Związek zlecił hodowcom owiec (rolnicy zryczałtowani) usługę polegającą na ważeniu jagniąt, która ma być wykonana przez rolnika. Za powyższą usługę związek wypłaci rolnikom należność z własnych środków finansowych. W myśl rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 kwietnia 2007 r. Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2007 r. powyższa kwota zostanie zrefundowana dla Związku z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 70% bez VAT. Przedmiotowa usługa jest sklasyfikowana pod symbolem PKWiU - Ex 01.4.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w tym przypadku można wystawić fakturę RR z 5% VAT za wykonanie powyższej usługi przez rolnika?

Zdaniem Wnioskodawcy: Właściwe dla tej usługi będzie wystawienie faktury RR z 5% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

W myśl art. 116 ust. 1 i 2 cyt. wyżej ustawy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" (...).

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ustawy o podatek od towarów i usług.

Natomiast przez usługi rolnicze, zgodnie z art. 2 pkt 21 cyt. ustawy, rozumie się usługi wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy. W poz. 22 wspomnianego załącznika pod symbolem PKWiU ex 01.4 wymieniono "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt".

Na mocy art. 118 przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3 i ust. 5-10 oraz art. 117 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazuje, iż usługa świadczona na jego rzecz przez rolników ryczałtowych (hodowców owiec), polegająca na ważeniu jagniąt, sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 01.4.

Reasumując, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdzić należy, że Wnioskodawca jako nabywca usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 01.4 związanych z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt w zakresie ważenia jagniąt świadczonych przez rolników ryczałtowych zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT RR z 5% stawką zryczałtowanego zwrotu podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl