IBPP1/443-677/11/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-677/11/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. organu 21 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 18 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy w świetle ustawy o VAT planowane przez Wnioskodawcę wniesienie aportem do spółki cywilnej udziału w gruncie budowlanym będzie opodatkowane podatkiem VAT i czy w związku z tym Wnioskodawca powinien dla tej transakcji zarejestrować się jako podatnik VAT i udokumentować ją fakturą VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy w świetle ustawy o VAT planowane przez Wnioskodawcę wniesienie aportem do spółki cywilnej udziału w gruncie budowlanym będzie opodatkowane podatkiem VAT i czy w związku z tym Wnioskodawca powinien dla tej transakcji zarejestrować się jako podatnik VAT i udokumentować ją fakturą VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 18 lipca 2011 r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-677/11/MS, IBPBI/1/415-419/11/AB, IBPBII/1/436-231/11/MZ z dnia 6 lipca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Zgodnie ze stanem faktycznym Wnioskodawca i jego współmałżonek, posiadający ustawową wspólność majątkową, są osobami fizycznymi, które prowadzą wspólnie jako jedyni wspólnicy, z równymi po 50% udziałami w majątku i zyskach, spółkę cywilną zajmującą się budową na sprzedaż domów jednorodzinnych, która rozpoczęła swą działalność w listopadzie 2010 r. i jest prowadzona za pomocą książki przychodów i rozchodów metodą uproszczoną.

Wcześniej w lutym 2006 r. Wnioskodawca i jego współmałżonek zakupili jako osoby fizyczne wspólnie grunt rolny od innej osoby fizycznej z zamiarem przekształcenia go w grunt budowlany i wybudowania w przyszłości na nim domów do sprzedaży na rynku pierwotnym.

W listopadzie 2010 r. Wnioskodawca i jego współmałżonek uzyskali decyzję z urzędu miasta o przekształceniu owego gruntu na grunt budowlany oraz decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielenie pozwolenia na budowę.

W obecnej chwili Wnioskodawca i jego współmałżonek chcieliby jako małżeństwo - osoby fizyczne - wnieść ten przekształcony grunt do spółki cywilnej Wnioskodawcy i jego współmałżonka jako aport rzeczowy w postaci gruntu budowlanego o ustalonej, obecnej cenie rynkowej wg przepisów i z pomocą rzeczoznawcy, innej i dużo wyższej niż zakupiony kilka lat temu grunt rolny oraz jako towar handlowy (nie jako środek trwały), stanowiący koszt uzyskania przychodu pod budowę domów (kol. 10 książki przychodów i rozchodów).

Wnioskodawca nie jest jako osoba fizyczna podatnikiem VAT czynnym, nie prowadzi jako osoba fizyczna działalności gospodarczej osoby fizycznej (jest wspólnikiem spółki cywilnej i spółki jawnej i tylko w tych formach jako wspólnik prowadzi działalność gospodarczą i z nich osiąga dochody).

Powierzchnia nabytej w 2006 r. nieruchomości rolnej to 54 ary na Wnioskodawcę przypada udział 50%.

Z nieruchomości gruntowej o której mowa we wniosku Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków rolnych, nie była ona w żadnym celu wykorzystywana, Wnioskodawca nie był rolnikiem, nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy. Od czasu wejścia w jej posiadanie był jedynie znany zamiar przyszły prawdopodobny przekształcenia jej w grunt budowlany.

Przedmiotem planowanego aportu gruntu w postaci udziału będzie cały udział (50%) Wnioskodawcy w zakupionym gruncie, działka nie ma podziału fizycznego, będzie ona dzielona już po wniesieniu aportu do spółki i po wybudowaniu domów na sprzedaż przed ich sprzedażą, bądź w trakcie ich budowy.

Na chwilę obecną Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości gruntowe rolne ale te nie są przeznaczone w przyszłości do sprzedaży, ani Wnioskodawca nie takiego zamiaru.

Wcześniej (tj. przed sprzedażą wskazaną we wniosku) Wnioskodawca dokonywał sprzedaży gruntów jako osoba fizyczna-prywatna, od tej transakcji Wnioskodawca płacił podatek dochodowy ale nie był z tego tytułu podatnikiem VAT a co z tego wynika, nie odprowadzał z tego tytułu zatem podatku VAT. Sprzedaż bowiem tego gruntu odbywała się w 1987 r. z zasobów działek prywatnych, własnych. Wnioskodawca zaznacza, że nie zajmuje się ani nie jest jego zajęciem handel działkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie doprecyzowane w piśmie, które wpłynęło do tut. organu w dniu 18 lipca 2011 r.):

Czy w świetle ustawy VAT planowane przez Wnioskodawcę wniesienie aportem do spółki cywilnej udziału w gruncie budowlanym będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Czy w związku z powyższym Wnioskodawca powinien dla tej jednej transakcji zarejestrować się jako podatnik VAT by móc wystawić spółce fakturę, czy też czynność wniesienia aportu jest zwolniona z VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w piśmie, które wpłynęło do tut. organu w dniu 18 lipca 2011 r.), planowane przeze niego wniesienie do spółki cywilnej gruntu budowlanego w postaci udziału we własności będzie opodatkowane podatkiem VAT ponieważ jego wcześniejszy zakup posłuży w przedsięwzięciu gospodarczym komercyjnym, którego efektem końcowym produktu będzie sprzedaż domów wraz z gruntem przez spółkę.

Jeśli czynność aportu jest opodatkowana to i Wnioskodawca musi zarejestrować się jako podatnik VAT, wystawić fakturę VAT na ten udział. Jeśli natomiast czynność ta jest zwolniona z podatku VAT, Wnioskodawca nie musi wówczas stawać się podatnikiem VAT i czynić powyższych czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2011 r. podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z postanowieniami art. 113 ust. 1, ust. 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Natomiast zgodnie z postanowieniami art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy o VAT obowiązującymi do dnia 31 marca 2011 r. zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Z kolei zgodnie z postanowieniami art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy o VAT obowiązującymi od dnia 1 kwietnia 2011 r. zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach.

Na mocy art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Reasumując, w myśl definicji zawartych w art. 2 pkt 6 oraz pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towarów.

Z uwagi na powyższe, wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci udziału w nieruchomości do spółki cywilnej spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów - następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w zamian za udziały.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu powołanego art. 7 ustawy o VAT (w tym aport udziału w prawie własności działki niezabudowanej) podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

O ile ustawa o swobodzie działalności gospodarczej za działalność gospodarczą uznaje jedynie czynności wykonywane w sposób ciągły, zorganizowany i profesjonalny, o tyle ustawa o podatku VAT katalog podatników poszerza o podmioty, które - mimo że czynność wykonały jednorazowo - działały z zamiarem i w okolicznościach określonych przez ustawę za działalność gospodarczą.

Z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku VAT mamy do czynienia, jeżeli podmiot wykonując określone czynności działa w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy i ma zamiar wykonywać tego typu czynności częstotliwie.

Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Za podatnika należy uznać także osobę, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej i poczyniła w tym celu pewne nakłady, mimo że sama działalność gospodarcza jeszcze się nie rozpoczęła, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie zostanie rozpoczęta.

Działalność gospodarcza może składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności przygotowawcze, takie jak nabycie nieruchomości, które stanowią część tych transakcji, powinny być również traktowane jako działalność gospodarcza. Poniesienie wstępnych wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego przez osobę fizyczną stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w lutym 2006 r. Wnioskodawca i jego współmałżonek zakupili jako osoby fizyczne wspólnie grunt rolny od innej osoby fizycznej z zamiarem przekształcenia go w grunt budowlany i wybudowania w przyszłości na nim domów do sprzedaży na rynku pierwotnym.

W listopadzie 2010 r. Wnioskodawca i jego współmałżonek uzyskali decyzję z urzędu miasta o przekształceniu owego gruntu na grunt budowlany oraz decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielenie pozwolenia na budowę.

W obecnej chwili Wnioskodawca i jego współmałżonek chcieliby jako małżeństwo - osoby fizyczne - wnieść ten przekształcony grunt do spółki cywilnej Wnioskodawcy i jego współmałżonka jako aport rzeczowy w postaci gruntu budowlanego o ustalonej, obecnej cenie rynkowej wg przepisów i z pomocą rzeczoznawcy, innej i dużo wyższej niż zakupiony kilka lat temu grunt rolny oraz jako towar handlowy (nie jako środek trwały).

Wnioskodawca nie jest jako osoba fizyczna podatnikiem VAT czynnym, nie prowadzi jako osoba fizyczna działalności gospodarczej osoby fizycznej (jest wspólnikiem spółki cywilnej i spółki jawnej i tylko w tych formach jako wspólnik prowadzi działalność gospodarczą i z nich osiąga dochody).

Powierzchnia nabytej w 2006 r. nieruchomości rolnej to 54 ary na Wnioskodawcę przypada udział 50%.

Z nieruchomości gruntowej o której mowa we wniosku Wnioskodawca nie czerpał żadnych pożytków rolnych, nie była ona w żadnym celu wykorzystywana, Wnioskodawca nie był rolnikiem, nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy. Od czasu wejścia w jej posiadanie był jedynie znany zamiar przyszły prawdopodobne przekształcenie jej w grunt budowlany.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego, na tle obowiązujących przepisów ustawy o VAT, pozwala stwierdzić, że Wnioskodawca dokonując aportu udziału w prawie własności wskazanej we wniosku działki niezabudowanej będzie działał w charakterze podatnika, bowiem nabyty grunt, w którym Wnioskodawca posiada udział nie miał z założenia służyć zaspokojeniu jego prywatnych potrzeb (mieszkaniowych, rekreacyjnych itp.). Zamiarem Wnioskodawcy od chwili nabycia udziału w przedmiotowym gruncie było wykorzystanie go w sposób ciągły do celów zarobkowych z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

Powyższe stwierdzania w sposób jednoznaczny potwierdzają działania Wnioskodawcy w wyniku których w listopadzie 2010 r. Wnioskodawca i jego współmałżonek uzyskali decyzję z urzędu miasta o przekształceniu owego gruntu na grunt budowlany oraz decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielenie pozwolenia na budowę.

Przedstawione okoliczności, wskazują bezspornie na częstotliwy i zarobkowy charakter dokonywania tych czynności.

Ponadto Wnioskodawca w sposób jednoznaczny stwierdza, że udział w przedmiotowym gruncie nabył z zamiarem przekształcenia nieruchomosci w grunt budowlany i wybudowania w przyszłości na nim domów do sprzedaży na rynku pierwotnym.

W świetle powyższego należy uznać, iż Wnioskodawca w przedmiotowej sprawie (wniesienia do spółki cywilnej aportu w postaci udziału w prawie własności działki niezabudowanej) będzie działał w charakterze podmiotu działającego z zamiarem częstotliwego wykonywania czynności polegającej na wykorzystywaniu nieruchomości (gruntu) w sposób ciągły dla celów zarobkowych, tym samym spełniając przesłanki, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 kwalifikujące go do uznania za podatnika podatku VAT prowadzącego działalność gospodarczą.

Wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie wskazują, iż podjęto działania wskazujące na zamiar wykorzystywania zakupionej nieruchomości jako przedmiotu działalności gospodarczej, a zatem jej sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jak już wcześniej wskazano opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, a grunt niewątpliwie jest towarem. Tym samym Wnioskodawca stanie się z tytułu tej dostawy podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto aport udziału w przedmiotowej nieruchomości nie może korzystać z jakiegokolwiek zwolnienia od podatku VAT, bowiem w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ww. ustawy, zwolnienia podmiotowego określonego w ust. 1 i 9 tegoż artykułu (tj. ze względu na wartość sprzedaży niższą niż 150 000 zł), nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Z wniosku wynika, że przedmiotowa nieruchomość posiada decyzję z urzędu miasta o przekształceniu na grunt budowlany oraz decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielenie pozwolenia na budowę. Przyjąć należy, zatem że jest to teren przeznaczony pod zabudowę.

Jednocześnie, podatnik dokonujący dostawy udziału w przedmiotowym gruncie nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie.

Reasumując dokonanie aportu udziału we wskazanej we wniosku działce niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki w wysokości 23%, stosownie do przepisów art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, bowiem sprzedający, tj. Wnioskodawca w odniesieniu do powyższej transakcji, występuje w charakterze podatnika.

Jednocześnie zgodnie z art. 96 ust. 1 i art. 106 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawca będzie obowiązany przed dniem wykonania przedmiotowej czynności (wniesienia aportem udziału w nieruchomości do spółki cywilnej) złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, a samą czynność udokumentować poprzez wystawienie faktury VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że planowane przez niego wniesienie do spółki cywilnej gruntu budowlanego w postaci udziału we własności będzie opodatkowane podatkiem VAT i że w związku z tą czynnością Wnioskodawca będzie musiał zarejestrować się jako podatnik VAT i wystawić fakturę VAT, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja wydana została w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych, o których mowa w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa dla współmałżonka Wnioskodawcy dokonującego wniesienia aportem udziału w nieruchomości do spółki cywilnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl