IBPP1/443-671/08/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-671/08/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miejskiego Zarządu Cmentarzy w T., przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2008 r. (data wpływu 28 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług budowy grobów z przeznaczeniem do sprzedaży przez podmiot zarządzający cmentarzami komunalnymi w imieniu gminy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług budowy grobów z przeznaczeniem do sprzedaży przez podmiot zarządzający cmentarzami komunalnymi w imieniu gminy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest Miejski Zarząd Cmentarzy Komunalnych, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca co miesiąc składa deklaracje VAT-7. Działalność Wnioskodawcy sklasyfikowana jest w PKWiU 93.03.1 - "usługi pogrzebowe i pokrewne" i opodatkowana jest stawką VAT 7%. W ramach wykonywania usług pogrzebowych i pokrewnych Wnioskodawca buduje na trenie cmentarzy, którymi administruje groby dwu i trzymiejscowe z przeznaczeniem do sprzedaży. Budowę realizuje wyłoniona w przetargu nieograniczonym firma budowlana. Groby te są sprzedawane w drodze przetargu ofertowego, klientom nieposiadającym grobów na cmentarzach komunalnych wyprzedzająco za życia lub w ramach zlecenia na zorganizowanie pogrzebów.

Pismem z dnia 9 kwietnia 2008 r. Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych udzielił Wnioskodawcy wyjasnień, że sprzedaż grobów murowanych dwu i więcej miejscowych oraz nisz urnowych wyprzedzająco za życia lub w ramach zlecenia na zorganizowanie pogrzebu przez podmiot zarządzający cmentarzami komunalnymi w imieniu gminy, mieści się w grupowaniu PKWiU 93.03.1 - "usługi pogrzebowe i pokrewne". Skutek takiego zaliczenia klasyfikacyjnego odnosi się także do wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług, która wynosi 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zastosowanie przy sprzedaży grobów murowanych zarówno do pochówku jak i wyprzedzająco stawki 7%, będzie prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż murowanych grobów dwu i więcej miejscowych oraz nisz urnowych wyprzedzająco za życia lub w ramach zlecenia na zorganizowanie pogrzebu, na podstawie interpretacji Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, będzie sklasyfikowane do PKWiU 93.03.1 i zgodnie z poz. 160 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług uzasadnia stosowanie do tych usług stawki podatku VAT w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku w wysokości 7%, 3% oraz 0%. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W pozycji 160 wyżej wymienionego załącznika określono jako korzystające z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - 93.03. "usługi pogrzebowe i pokrewne wraz z dostawą trumien, urn, i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną".

Z treści wniosku wynika, iż zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych, sprzedaż grobów murowanych dwu i więcej miejscowych oraz nisz urnowych wyprzedzająco za życia lub w ramach zlecenia na zorganizowanie pogrzebu przez podmiot zarządzający cmentarzami komunalnymi w imieniu gminy, mieści się w grupowaniu PKWiU 93.03.1 - "usługi pogrzebowe i pokrewne".

Wobec powyższego prawidłowe będzie zastosowanie stawki 7%, przy czynności sprzedaży grobów murowanych przez podmiot zarządzający cmentarzami komunalnymi w imieniu gminy zarówno do pochówku jak i wyprzedzająco za życia, sklasyfikowanej do PKWiU 93.03.1

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl