IBPP1/443-606/13/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-606/13/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2013 r. (data wpływu 10 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 lipca 2013 r.) oraz pismami z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu faksu 16 lipca 2013 r.) i z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu faksu 19 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w ramach projektu "..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT - jest prawidłowe,

* zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w ramach projektu "..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2013 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 2 kwietnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w ramach projektu "..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 lipca 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-343/13/MS z dnia 28 czerwca 2013 r. oraz pismami z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu faksu 16 lipca 2013 r.) i z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu faksu 19 lipca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dla celów podatku od towarów i usług (VAT) Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Przedmiotem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy są między innymi: pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.Z) oraz działalność wspomagająca edukację (PKD 85.60.Z).

Firma Wnioskodawcy "N. P." jest zarejestrowana w ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych w Z. od dnia 26 lutego 2010 r. nr wpisu XXX. Firma prowadzi działalność w zakresie szkoleń: - przedstawiciel handlowy, sprzedawca, sprzedawca z obsługą kas fiskalnych, typologia zachowań konsumenckich, obsługa sekretariatu, pracownik biurowy, specjalista ds. kadr i płac, asystentka dyrektora, ABC-Przedsiębiorczości jak prowadzić własną firmę, bukieciarz-florystka, magazynier, obsługa komputera, doradztwo zawodowe dla dorosłych, umiejętność radzenia sobie ze stresem, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja w życiu zawodowym, wystąpienia publiczne, i inne. Prowadzone szkolenia są finansowane zarówno przez osoby biorące udział w szkoleniach, jak również finansowane przez firmy zlecające szkolenia. Firma w zakresie prowadzonych szkoleń stosuje zwolnienie z tytułu podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 podatku od towarów i usług VAT. Dodatkowo podatnik świadczy usługi w zakresie prowadzenia zamiejscowego wydziału wyższej uczelni - Wnioskodawca pobiera opłaty za studia, organizacji sal wykładowych, zapewnienia zaplecza dydaktycznego. Podatnik stosuje do tych usług zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku VAT. Podatnik prowadzi również szkolenia w ramach projektu "..." i stosuje do nich zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29c ustawy o VAT.

"...".

Projekt "..." współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Wnioskodawcą projektu jest G. S.A. z siedzibą w K., która jest również zleceniodawcą dla Firmy Szkoleniowo-Konsultingowej N. P.

Uczestnikiem szkoleń są osoby pozostające bez zatrudnienia.

Usługi w ramach projektu "..." dotyczą przeprowadzenia szkolenia w formie warsztatów psychologicznych obejmujących zagadnienia z automotywacji, samooceny, asertywności, radzenia sobie ze stresem, komunikacji i rozwiązywania konfliktów.

Realizowane przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe prowadzone są w formach i na zasadach Ustawa o systemie oświaty. Wnioskodawca będący jednostką posiadającą wpis do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych musi prowadzić działalność w tym zakresie zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r.

Firma Szkoleniowo-Konsultingowa N. P. jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w K. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych, oraz wpisana jest do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych w Z. pod numerem yyy jako placówka kształcenia ustawicznego (na podstawie art. 82 ust. 1, 3, 3a w związku z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

Wnioskodawca nie posiada akredytacji na żadne z prowadzonych szkoleń.

Na powyższe działania została zawarta umowa o dzieło między G. S.A. i Wnioskodawcą (Firma Szkoleniowo-Konsultingowa "N. P."). Jeden z punktów umowy mówi, że "rozliczenie wykonania umowy będzie następowało po zatwierdzeniu przez Zamawiającego dokumentów potwierdzających wykonanie przedmiotu umowy oraz faktury, do którego wystawienia Wykonawca będzie upoważniony po każdym dniu szkolenia."

"Wynagrodzenie będzie płatne w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury, lecz nie wcześniej niż od momentu wpłynięcia środków finansowych EFS w wysokości zapewniającej pokrycie realizacji umowy."

Podmiotem realizującym zgodnie z umową warsztaty psychologiczne jest Wnioskodawca (N. P.).

Wnioskodawca za daną usługę szkoleniową otrzymuje zapłatę od zlecającego w całości środkami publicznymi.

Dla uczestników szkoleń szkolenia te są bezpłatne.

Uczestnicy nie wnoszą wkładu własnego.

W piśmie z dnia 16 lipca 2013 r. Wnioskodawca stwierdził, że szkolenia w ramach projektu "..." Wnioskodawca prowadzi jako jednostka objęta systemem oświaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 28 czerwca 2013 r. - data wpływu faksu 19 lipca 2013 r.):

Czy ta usługa szkoleniowa w ramach projektu "..." podlega opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie szkolenia prowadzone przez niego w ramach jednostki oświatowej którą jest, winny posiadać zwolnienie z podatku VAT w ramach art. 43 ust. 1 pkt 26 lub art. 43 ust. 1 pkt 29 ze względu na fakt, że wszystkie szkolenia prowadzone są przez jednostkę posiadająca wpis do systemu oświaty a większość szkoleń można uznać za szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

* zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w ramach projektu "..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT - uznaje się za prawidłowe,

* zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych w ramach projektu "..." współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT - uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT - dodanego do ustawy od dnia 1 stycznia 2011 r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dla celów podatku od towarów i usług (VAT) Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Przedmiotem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy są między innymi: pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.Z) oraz działalność wspomagająca edukację (PKD 85.60.Z).

Firma Wnioskodawcy "N P." jest zarejestrowana w ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych w Z. od dnia 26 lutego 2010 r. nr wpisu XXX. Wnioskodawca prowadzi również szkolenia w ramach projektu "..." i stosuje do nich zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29c ustawy o VAT.

"...".

Projekt "..." współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Wnioskodawcą projektu jest G. S.A. z siedzibą w K., która jest również zleceniodawcą dla Firmy Szkoleniowo-Konsultingowej N. P.

Uczestnikiem szkoleń są osoby pozostające bez zatrudnienia.

Usługi w ramach projektu "..." dotyczą przeprowadzenia szkolenia w formie warsztatów psychologicznych obejmujących zagadnienia z automotywacji, samooceny, asertywności, radzenia sobie ze stresem, komunikacji i rozwiązywania konfliktów.

Realizowane przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe prowadzone są w formach i na zasadach Ustawa o systemie oświaty. Wnioskodawca jest jednostką posiadającą wpis do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych musi prowadzić działalność w tym zakresie zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r.

Wnioskodawca nie posiada akredytacji na żadne z prowadzonych szkoleń.

Na powyższe działania została zawarta umowa o dzieło między G. S.A. i Wnioskodawcą (Firma Szkoleniowo-Konsultingowa "N. P."). Jeden z punktów umowy mówi, że "rozliczenie wykonania umowy będzie następowało po zatwierdzeniu przez Zamawiającego dokumentów potwierdzających wykonanie przedmiotu umowy oraz faktury, do którego wystawienia Wykonawca będzie upoważniony po każdym dniu szkolenia."

"Wynagrodzenie będzie płatne w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury, lecz nie wcześniej niż od momentu wpłynięcia środków finansowych EFS w wysokości zapewniającej pokrycie realizacji umowy."

Podmiotem realizującym zgodnie z umową warsztaty psychologiczne jest Wnioskodawca (N. P.).

Wnioskodawca za daną usługę szkoleniową otrzymuje zapłatę od zlecającego w całości środkami publicznymi.

Dla uczestników szkoleń szkolenia te są bezpłatne.

Uczestnicy nie wnoszą wkładu własnego.

W piśmie z dnia 16 lipca 2013 r. Wnioskodawca stwierdził, że szkolenia w ramach projektu "..." Wnioskodawca prowadzi jako jednostka objęta systemem oświaty.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy będąc niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego (wpisaną do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych w Z. na podstawie art. 82 ust. 1, 3, 3a w związku z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty), prowadząc szkolenia w ramach projektu "...", korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Na podstawie art. 1 pkt 8 tej ustawy, system oświaty zapewnia w szczególności możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2012 r. - system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2012 r. - system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Jak wynika z art. 3 pkt 3 ustawy o systemie oświaty ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o placówce - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne wymienione w art. 2 pkt 3-5, 7 i 10.

W myśl art. 3 pkt 17 ww. ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2012 r. - ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

W myśl art. 3 pkt 16 ww. ustawy o systemie oświaty - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2012 r. - ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, iż jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem to szkoły obowiązkowo mają za zadanie realizować program wychowywania.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że Wnioskodawca na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, świadczącym usługi w zakresie kształcenia. Wnioskodawca jest bowiem wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w K. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych, oraz wpisany jest do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych w Zabrzu pod numerem V-78/2010 jako placówka kształcenia ustawicznego (na podstawie art. 82 ust. 1, 3, 3a w związku z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

Wnioskodawca jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego w ramach swojej działalności prowadzi pozaszkolne formy kształcenia zawodowego w ramach projektu "...". Przedmiotowe usługi szkoleniowe są prowadzone przez Wnioskodawcę na podstawie ustalonych w przepisach o systemie oświaty zasadach. Szkolenia w ramach projektu "..." Wnioskodawca prowadzi jako jednostka objęta systemem oświaty.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca, jako placówka objęta systemem oświaty (został wpisany do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych jako placówka kształcenia ustawicznego), świadczy usługi w zakresie kształcenia, to opisane we wniosku usługi szkoleniowe w ramach projektu "..." wypełniają podmiotowo-przedmiotową dyspozycję art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Reasumując, świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty (wpisaną do ewidencji na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o systemie oświaty), usługi w zakresie kształcenia w ramach projektu "..." podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, iż wszystkie szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach jednostki oświatowej winny posiadać zwolnienie z podatku VAT w ramach art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe usługi szkoleniowe świadczone przez Wnioskodawcę korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, to nie mogą one korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT. W myśl z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w pkt 26. Jeżeli zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, to nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 tej ustawy.

W związku z powyższym za nieprawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż wszystkie szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach jednostki oświatowej winny posiadać zwolnienie z podatku VAT w ramach art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl