IBPP1/443-556/10/AZb

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-556/10/AZb

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia wartości podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ponoszonymi wydatkami na budowę budynku przeznaczonego dla potrzeb działalności gospodarczej Wnioskodawcy w okresach rozliczeniowych wskazanych art. 86 ust. 10 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia wartości podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ponoszonymi wydatkami na budowę budynku przeznaczonego dla potrzeb działalności gospodarczej Wnioskodawcy w okresach rozliczeniowych wskazanych art. 86 ust. 10 ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie decyzji z dnia 3 czerwca 1998 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę zostało zatwierdzone Panu W. pozwolenie na budowę, zgodnie z treścią którego przyznano mu prawo rozbudowy i modernizacji istniejącego warsztatu mechaniki pojazdowej na istniejących fundamentach.

Realizowany budynek będzie w całości przeznaczony dla potrzeb prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, a to Firmy "A", której wspólnikami są małżonkowie W. Spółka cywilna - Firma "A" M. i P. W. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, niekorzystającym ze zwolnienia z tego podatku, a przedmiotem jej działalności jest wykonywanie opodatkowanych podatkiem VAT dostaw towarów oraz świadczenia usług (m.in. sprzedaż części samochodowych oraz świadczenie usług mechaniki samochodowej). Prawo własności gruntu, na którym wznoszony jest przedmiotowy budynek przysługuje w całości obojgu małżonkom M. i P. W. na prawach małżeńskiej wspólnoty ustawowej. Sama realizacja prowadzonej inwestycji, tj. budowa zakładu mechaniki pojazdowej następuje w oparciu o system gospodarczy z uwzględnieniem aktualnych możliwości finansowych podatnika, czego przejawem jest czas trwania procesu budowy - trwający od roku 1998, przy czym podkreślenia wymaga, iż w żadnym okresie realizacja inwestycji nie została zaniechana bądź przerwana, a nadto nie zmienione zostało zakładane przeznaczenie realizowanego obiektu. Zakończenie prowadzonej inwestycji przewidywane jest na lata 2010 -2011.

Dodać należy, iż dokumentujące nabycie towarów i usług dla potrzeb prowadzonej inwestycji faktury, stanowiące zarazem podstawę dla odliczenia podatku VAT wystawiane są na rzecz spółki cywilnej - Firma "A" M. i P. W. Spółka cywilna, bowiem realizowany budynek stanowić będzie składnik majątku w całości służący prowadzeniu działalności gospodarczej przez tą Spółkę. Nadto wznoszony budynek służyć będzie w całości wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT przez tą Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z ponoszonymi wydatkami na budowę przedmiotowego budynku Spółka cywilna, jako zarejestrowany podatnik VAT czynny, może dokonywać obniżenia wartości podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresach rozliczeniowych wskazanych art. 86 ust. 10 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. poz. 54 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124. Zarazem, treść art. 86 ust. 10 powołanej ustawy wskazuje na okres rozliczeniowy, w którym może zostać zrealizowane nabyte zgodnie z art. 86 ust. 1 prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy czym w myśl art. 86 ust. 11 tej ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W świetle przytoczonych regulacji kluczowym dla powstania uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego jest zaistnienie związku przyczynowego pomiędzy nabyciem towarów lub usług i wykonywaniem czynności opodatkowanych, bowiem zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 odliczeniu podlega podatek wynikający z nabycia towarów bądź usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych (z zastrzeżeniem wskazanych tym przepisem regulacji szczególnych nie mających w przedmiotowej sprawie zastosowania). W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowy związek istnieje, ponieważ podatnik wykonuje w ramach prowadzonej działalności czynności opodatkowane, a przede wszystkim budowany budynek po zakończeniu jego realizacji wykorzystywany będzie w całości jako zakład mechaniki pojazdowej, a zatem również wyłącznie dla potrzeb wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Jednocześnie, regulacje powołanej ustawy o VAT nie wyrażają szczególnych przepisów, według których prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług dla potrzeb prowadzonej budowy powstawałoby na zasadach odrębnych od ogólnych. Tym samym, zasadnym jest stosowanie w tym zakresie regulacji art. 86 ust. 10 z uwzględnieniem postanowień art. 86 ust. 11 oraz 13, co oznacza, iż podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. w okresie rozliczeniowym wskazanym art. 86 ust. 10 z uwzględnieniem regulacji art. 86 ust. 11 oraz 13.

Zarazem podkreślenia wymaga, iż zdaniem Podatnika dla powstania uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego oraz jego realizacji, bez znaczenia pozostaje okres w jakim inwestycja jest prowadzona, w szczególności czas prowadzonej budowy, ponieważ obowiązujące regulacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych wskazując na zasady korzystania z podstawowego uprawnienia podatnika na gruncie VAT, jakim jest prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie przewidują jego wyłączenia bądź ograniczenia wynikającego z okresu prowadzenia inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 5 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również podkreślić, iż możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest podstawowym i fundamentalnym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. System odliczeń podatku oznacza całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu VAT zapłaconego lub należnego (do zapłaty) w prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama jest opodatkowana VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny. Pozwala to na zachowanie zasady potrącalności, która powinna być na gruncie ustawy o VAT rozumiana możliwie najszerzej. Oznacza to, że zawsze ma ona zastosowanie przy nabyciu towarów dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ww. ustawy).

Jak stanowi art. 86 ust. 13 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Tak więc niezadeklarowany w okresie otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych podatek naliczony nie przepada jeszcze przez okres 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, z uwagi powołany przepis ust. 13, przewidujący możliwość jego zadeklarowania w formie korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku.

Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż w systemie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego. Tak więc dla oceny istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego decydujące znaczenie będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z obecnymi lub przyszłymi czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego następuje w określonych terminach wskazanych przez ustawodawcę (nawet jeśli w momencie realizacji prawa do odliczenia towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej).

Zwrócić również należy uwagę, iż cytowane wcześniej regulacje prawne nakazują oceniać zakres prawa do odliczenia w oparciu o finalne przeznaczenie towaru czy też usługi, w cenie której zawarty był podatek mający podlegać odliczeniu. Oznacza to, iż zmiana przeznaczenia towaru lub usługi może spowodować konieczność weryfikacji istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że decyzją z dnia 3 czerwca 1998 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę zostało zatwierdzone Panu P. W. pozwolenie na budowę, zgodnie z treścią którego przyznano mu prawo rozbudowy i modernizacji istniejącego warsztatu mechaniki pojazdowej na istniejących fundamentach.

Realizowany budynek będzie w całości przeznaczony dla potrzeb prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, a to Firmy "A", której wspólnikami są małżonkowie M. W. oraz P. W. Spółka cywilna - Firma "A" M. i P. W. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie korzystającym ze zwolnienia z tego podatku, a przedmiotem jej działalności jest wykonywanie opodatkowanych podatkiem VAT dostaw towarów oraz świadczenia usług (m.in. sprzedaż części samochodowych oraz świadczenie usług mechaniki samochodowej). Prawo własności gruntu, na którym wznoszony jest przedmiotowy budynek przysługuje w całości obojgu małżonkom M. i P. W. na prawach małżeńskiej wspólnoty ustawowej. Sama realizacja prowadzonej inwestycji, tj. budowa zakładu mechaniki pojazdowej następuje w oparciu o system gospodarczy z uwzględnieniem aktualnych możliwości finansowych podatnika, czego przejawem jest czas trwania procesu budowy - trwający od roku 1998, przy czym podkreślenia wymaga, iż w żadnym okresie realizacja inwestycji nie została zaniechana bądź przerwana, a nadto nie zmienione zostało zakładane przeznaczenie realizowanego obiektu. Zakończenie prowadzonej inwestycji przewidywane jest na lata 2010 -2011.

Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług dla potrzeb prowadzonej inwestycji, stanowiące zarazem podstawę dla odliczenia podatku VAT, wystawiane są na rzecz spółki cywilnej - Firma "A" M. i P. W. Spółka cywilna, bowiem realizowany budynek stanowić będzie składnik majątku w całości służący prowadzeniu działalności gospodarczej przez Spółkę. Wznoszony budynek służyć będzie w całości wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT przez Spółkę.

Należy zatem stwierdzić, iż jeżeli towary i usługi nabywane przez Spółkę w związku z prowadzoną inwestycją dotyczącą rozbudowy i modernizacji istniejącego warsztatu mechaniki pojazdowej dla potrzeb działalności gospodarczej Wnioskodawcy, będą wykorzystywane w przyszłości do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poczynione zakupy, o ile oczywiście nie zachodzą inne wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

Odnosząc się natomiast do kwestii, w którym momencie Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dokonane zakupy związane z prowadzoną inwestycją stwierdzić należy, że jak już uprzednio zaznaczono, ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje nabycia towarów i usług, które zmierzają do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji "zamiaru" wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości podatku w terminach określonych przepisami art. 86 ust. 10-13 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca począwszy od 1998 r. realizuje przedmiotową inwestycję, tj. rozbudowę i modernizację istniejącego warsztatu mechaniki pojazdowej na istniejących fundamentach w oparciu o system gospodarczy z uwzględnieniem możliwości finansowych, oraz dokonuje zakupu towarów i usług związanych z ww. inwestycją (której termin zakończenia przewidywany jest na lata 2010 -2011), a następnie przedmiotowy budynek stanowić będzie składnik majątku Spółki w całości służący prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej, wówczas w przedmiotowej sprawie inwestycja realizowana jest z założeniem, iż posłuży wykonywaniu w przyszłości czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zatem, skoro w momencie nabycia towarów i usług związanych z realizowaną inwestycją intencją Wnioskodawcy jest przeznaczenie ich do wykonywania w przyszłości czynności opodatkowanych, to Wnioskodawcy - zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dokonane zakupy. Uprawnienie to Wnioskodawca może zrealizować w terminach określonych w art. 86 ust. 10-11 ustawy o VAT, tj. w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzymał fakturę (lub dokument celny), zaś gdy podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Bez znaczenia pozostaje natomiast fakt, iż w momencie realizacji prawa do odliczenia towary bądź usługi nie zostaną jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej. Jak już bowiem podkreślono, istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar lub usługa mają zostać spożytkowane do czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Należy zatem stwierdzić, iż ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani rozporządzeń wykonawczych do niej, nie uzależniają prawa do odliczenia podatku naliczonego od okresu trwania inwestycji, czy też od terminu, w jakim dana inwestycja zostanie efektywnie wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Należy jednak podkreślić, iż zmiana przeznaczenia towaru lub usługi może spowodować konieczność weryfikacji istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z finalnym przeznaczeniem towaru czy też usługi, w cenie których zawarty był podatek naliczony.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczania "na bieżąco" (w trakcie realizacji przedsięwzięcia) podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji, pod warunkiem, iż będzie służyć wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT i nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku wykorzystania przedmiotowego budynku do wykonywania czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl