IBPP1/443-548/08/ES (KAN-3439/08) - Pomyłka w dokumencie przelewu dokonywanego dla rolnika ryczałtowego a prawo do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-548/08/ES (KAN-3439/08) Pomyłka w dokumencie przelewu dokonywanego dla rolnika ryczałtowego a prawo do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu 3 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR w związku z pomyłkami w określeniu numeracji faktur lub pomyłkami w dacie faktur na przelewach dla rolników ryczałtowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR w związku z pomyłkami w określeniu numeracji faktur lub pomyłkami w dacie faktur na przelewach dla rolników ryczałtowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu żywymi zwierzętami. Zwierzęta te Wnioskodawca nabywa od rolników ryczałtowych, dla których wystawia faktury VAT RR. Zgodnie z art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług, aby zwiększyć sobie podatek naliczony o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku wykazanego na fakturach VAT RR, Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić należność z nich wynikającą dla rolnika, na jego rachunek bankowy w ustawowych terminach. Na dokumencie zapłaty Wnioskodawca jest zobligowany do określenia numeru oraz daty wystawienia faktury. Wnioskodawca miesięcznie wystawia po kilkadziesiąt faktur VAT RR oraz sporządza również po kilkadziesiąt przelewów bankowych. Ponieważ są to duże ilości dokumentów, czasami na przelewach dla rolników ryczałtowych zdarzają się Wnioskodawcy pomyłki w określeniu numeracji faktur lub pomyłki w dacie faktur.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pomyłka w dokumencie przelewu, dokonywanego dla rolnika ryczałtowego, w numeracji faktury lub w dacie faktury, za którą dokonuję zapłaty, pozbawia Wnioskodawcę prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR, której dotyczy ww. przelew.

Zdaniem Wnioskodawcy, pomyłki w numeracji faktury lub w jej dacie na przelewie dla rolnika ryczałtowego dokonywanym jako zapłatę za fakturę VAT RR, w momencie, gdy można zidentyfikować o jaką fakturę chodzi, nie pozbawiają Wnioskodawcy prawa do dokonania zwiększenia podatku naliczonego o kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT, wykazanego w fakturze VAT RR, której dotyczy ww. przelew.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 (art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy).

W myśl art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony m.in. z obowiązku wystawiania faktur VAT, o których mowa w art. 106 (art. 117 ustawy o podatku od towarów i usług).

Stosownie zaś do art. 116 ust. 1 przywoływanej ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę, dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Ponadto, stosownie do art. 116 ust. 2 przywoływanej ustawy podatkowej, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

1.

imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy,

2.

numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy,

3.

numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną,

4.

datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,

5.

nazwy nabytych produktów rolnych,

6.

jednostkę miary i ilości nabywanych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów,

7.

cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,

8.

wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,

9.

stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,

10.

kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych,

11.

wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zryczałtowanego zwrotu podatku,

12.

kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażone cyfrowo i słownie,

13.

czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Ponadto faktura VAT RR powinna zawierać również oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."

Faktura VAT RR, o której mowa w ww. art. 116 potwierdza sprzedaż produktów rolnych dokonaną przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 116 ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1.

nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2.

zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3.

w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Celem regulacji zawartej w powyższym przepisie jest powiązanie zapłaty dokonywanej przez podatnika z konkretną transakcją zakupu produktów rolnych. Dla osiągnięcia tego celu wprowadzono wymóg, by w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostały podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej zakup produktów rolnych.

Należy również podkreślić, iż celem faktury oraz dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty jest w tym przypadku przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzenia gospodarczego.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca miesięcznie wystawia po kilkadziesiąt faktur VAT RR oraz sporządza również po kilkadziesiąt przelewów bankowych.

Ponieważ są to duże ilości dokumentów, czasami na przelewach dla rolników ryczałtowych zdarzają się Wnioskodawcy pomyłki w określeniu numeracji faktur lub pomyłki w dacie faktur.

W świetle art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Zatem z prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji powinno jednoznacznie wynikać przyporządkowanie konkretnych przelewów do odpowiednich faktur.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy uznać, iż w przypadku pomyłki w dokumencie przelewu dokonywanego dla rolnika ryczałtowego, w numeracji faktury lub w dacie faktury, za którą Wnioskodawca dokonuje zapłaty w wymaganym przez art. 116 ust. 6 ustawy o VAT terminie, nie można odmówić Wnioskodawcy prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT wykazanego w fakturze VAT RR, której dotyczy ww. przelew.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl